3 Çokoprensin Artık Bir İsmi Var "GÖKALP" (14.12.09)

Daha hamile kalmadan, bebek yapmaya karar verdiğimizde, düşünmeye başlamıştım bebek isimlerini. Kızım olursa ne olsun, oğlum olursa ne olsundu? Hiçbir zaman, farklı olsun değişik olsun diye, çok modern telaffuzu olan yeni dönem isimler düşünmedim. Aklım hep eski isimlerde idi. Bebeğimin ismine, hep geleceği düşünerek karar vermeye çalıştım. İsmin başına ya da sonuna “bayan” ya da “hanım” ve “bay” ya da “bey” geldiğinde nasıl duruyor ölçtüm biçtim tarttım bir türlü içime sinen bir isme karar veremedim. Kız olursa babamızın ısrarla bir sebebi olmadığını vurguladığı “Zeynep” ismi dönüp duruyordu ortalarda. Erkek olursa da “Can” mı olsaydı. Canımızı daha iyi hangi isim bu kadar güzel ifade edebilirdi. Gelin görün ki hem eski isim isteyip, hem de bu isimlerde çok kullanılıyor tezatları içindeki, hamilelik hormonlarının zaptettiği bendeniz bir türlü karar veremiyordum. İnterneti adeta hallaç pamuğu gibi attıktan sonra bir gün bu isme rastladım. GÖKALP hem babasının isim kökünden türediği için itiraz etmeyeceğini düşündüğüm (hormonları karmaşık olan bendim ama genelde tüm isimlere itiraz eden babamızdı)  hem de içinde kalp kelimesini barındırdığı için, içime deli gibi sinen bir isim oldu. Ekşi sözlükte abuk sabuk yorumlar da olmaması da harika oldu. Bugün hala dönem dönem babamız “Can” mı olsaydı gelgitleri yaşasa da ben ilk günden bu yana hiç tereddüt etmedim. Tüm bebekler ismiyle uzun uzun, sağlıkla, huzurla, mutlulukla, varlıkla yaşasın.

İşte isim seçmekte fikir verebilecek iki yöntem. İlki harf harf karakter analizi yaparak bu ismin kullanıcısının vasıflarını yansıtıyor. İkincisi seçilen ismin kaç kişi tarafından kullanıldığını gösteriyor. İsmin yaygınlığı açısından fikir verebilir.(26.04.2012)GÖKALP: Göklerin Yiğidi

Bebeğinize çok fazla duyulmamış,farklı,değişik bir isim arayışı içindeyseniz 100 Değişik Bebek İsmi 
yazımı okuyabilirsiniz.

Kemal Haluk Cebe’nin Akrofonolojik Olarak İsim Analizi:

G:İnatçı Kişilik

Ö:Duygularını Gizlemeyi Sever

K:Başarı, Ünvan, Kariyer

A:Yüksek Algılama Yetisi

L:Sanatsal Yetenek, Sağlık Konusunda Rahat ve Huzur

P:Kendinden Son Derece Emin Olmak


*****************************************************

Merak Edenlere Akrofonolijik Olarak Tüm Harfler

A: Yüksek algılama yetisi

B: Kuvvetli ön sezilere sahip olmak

C: Duygusallık, güzel sanatlara karşı hassasiyet

Ç: Güç, zevk, sefa düşkünlüğü

D: Hırs, ihtiras, üstün güçlere sahip olmak

E: Sakinlik, üzüntü ve sevinci bir arada yaşama hali

F: Güvenilir, yaratıcı, sakin ama arada patlamaya hazır bomba

G-Ğ: İnatçı kişilik

H:Hayattan sert dersler alma

I- İ: İyi hal, hassas duygusal yapı

j: Kaprisli ve kıskanç bir yapı, neşe ve bolluk

K: Başarı, ünvan, kariyer

L: Sanatsal yetenek, sağlık konusunda rahat ve huzur

M: Ticarete yatkınlık

N:Üstün güçlere yatkınlık

O-Ö: Duygularını gizlemeyi sever

P: Kendinden son derece emin olmak

R: Tereddütlü, aşırı hayalci

S-Ş: Hayalperest

T: Ketum

U-Ü: Durgun, çok ağır hareket eder

V: Kendi içine dönük

Y: Geçmişteki üzüntüleri sürekli olarak yaşamak, unutmamak

Z: Bilimsel açıdan okuma yazmayı çok sevmek


www.ismididikle.com sitesinden GÖKALP isminin sorgu sunucu :)

Aradığınız GOKALP kelimesini isim veri tabanımızda bulamadık. Bu arada sadece ilk adınızı aradınız ve isminizi de Türkçe harfleri doğru kullanarak yazdınız değil mi? Mesela AYŞE yerine AYSE ararsanız ismi bulamayız tabii ki! Bir de bazı arkadaşlar abartıp iki ismi aynı anda arıyor, olmaz, öyle yapmayın. Adınız Mehmet Emin'se Mehmet'i ayrı, Emin'i ayrı ayrı arayın, hepsini beraber aramayın.
Ama adınızı doğru yazıp aramış olsanız bile ismi biz bulamadık demek isimsiz kaldınız, mahfoldunuz demek değil. Sadece bizim isimleri derlediğimiz yaklaşık 30.000 kişilik veri tabanımız içinde 1 tane bile GOKALP isminde kişi yok demek.
Ama biz ismi bulamasak da yine de aşağıda sizin için didikledik. Önce size bir istatistik çıkartalım: GOKALP kelimesi Türkiye'de en çok kullanılan 2472 ad arasında yer almayacak kadar nadir bir isim ve yaygınlık oranı 30.000'de 1'den az.
Bu durumda da GOKALP adının yaygınlık oranının Türkiye'nin resmi nüfus sayımı sonuçları ve günlük ortalama nüfus artış hızına orantılarsak ülkemizde 14-12-2009 14:35 itibariyle (ki bu tarih isme karar verdiğimiz net tarihin 2 hafta kadar sonrası, yani 2009 Aralık başında ismine karar verdik annecim) 2,187'den az kişinin isminin GOKALP olduğu ve GOKALP isimli kişi sayısının her yıl taş çatlasa 36 kişi arttığı tahmini yapılabilir.


O Tarihte İsme Yapılan Yorumlar :

Nalan : vayyy baya nadir bir isimmis Dilek. Gokhana gosterdinmi bunlari tepkisi ne oldu... Yalniz site supermis her ismi analiz edebiliriz... Anlamida cok iyi bence....

 Özden: ya muhteşem çalışmalar bunlar dilek :))) saklıyorum hepsini :) gökalp burdan da tastiklenmiş oldu diye düşünüyorum.Hiç mi olumsuz bişey olmaz dimi ama :) daha ne olsun.En güzel özellikler bir arada ve zırt pırt orda burda duyup sıradanlaşmayacak bir isim.Ben ismin arkasındayım sonuna kadar :))

Özge: :))) CANIMCIM EVET GÖKALP OLSUN ISMI AMA BEN ONA GENE ÇOKOPRENS DERIMMM....O BIZIM ILK PRENSIMIZ ÇÜNKÜ...

Ceyda: dii valla çok beğendim gökalp çok gzl bir ad olacak erkeksi çok gzl buldum gökalp ismini çok hoş başarılı adıyla yaşasın oğluşumuz

Pınar K.: Gökalp fena değil, başka alternatif yok mu? Yaa erkeğe isim bulmak zor sanırım...

Tuba : her yaşta yakışır .. gökaaalpp oğlum gelll ..gökalp bey bakar mısnız :D

Gaye: gökalp çok güzel, hadi bakalım biraz babaya çekmiş ama neyse :) hayırlı olsun tatlım, ismiyle yaşasın bebeğiniz.kendisiyle tanışmak için sabırsızlanıyoruz! demek eksisözlükten de check ettiniz ha? hahaha süpermiş! ben de hemen elaya baktım, güzel şeyler yazıyor.
Paylaş !

3 yorum:

 1. G
  harfiyle başlayan isimler koymayın diyor uzmanlar
  ben oğlumda geç kalmıştım tabi.
  çok zorlanıyorum
  inadını hiç kıramıyorum hep o kazanıyor biliyor musun:(

  YanıtlayınSil
 2. :)) he ehe benim oğlan zaten KOÇ burcunun bütün inatçılığını taşıyor maalesef. Açıkçası ismi seçerken çok zorlandım o nedenle hiç G harfine takılmadım. Malum babamızda bir G ama inat dersen bende ki D nin yanından geçemez :))

  YanıtlayınSil
 3. Bu yorum yazar tarafından kaldırıldı.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...