0 1 Aylık Bebek Gelişimi -1-

BİRBİRİMİZE ALIŞMA


Yazının devamını 1 Aylık Bebek Gelişimi (2), 1 Aylık Bebek Gelişimi (3) okuyabilirsiniz.

İlk bir aylık dönemi  Gökalp dünyaya, biz de onunla yaşama alışmaya çalışarak geçirdik. Bu yeni hayat şeklimize benim kadar Gökhan’da uyum sorunu yaşıyordu. Artık evde sürekli sıkıntılı (gaz nedeniyle) bir bebeğin ağlama sesi ve ruhu hasta bir eş vardı. İlk haftalarda lohusalığında verdiği ruh haliyle o ağladıkça bende ağladım.Sonrasında onun ağlamaları içimi acıtmaya başladı.Lohusa sendromu azaldıkça annelik güdüleri açığa çıkmaya başlamıştı.
Eve geldiğimiz ilk gece açlık krizi yaşamıştık. Sezeryan doğum yapan annelerin sütleri birkaç gün geç geldiği için açtı benim yavrumda. Hastanede mama takviyesi yapan hemşireler, telefonlarımıza emzirme politikaları dolayısıyla mama markası vermemekte direndi. Gece apar topar nöbetçi eczane ve kaşık biberon peşine düştü babamız. Ama kaşık biberon bulamadı evdeki normal biberonla besledik minik midesi sırtına yapışan yavrusumuzu. Mamayı yedikten sonra adeta oyuncak bebek gibi biranda gözlerini açtı ve sanki görüyormuş gibi ağlamadan sessizce bize bakmaya başladı.İkimizde yanlış birşey mi yaptık endişesiyle çok korktuk. Hatta Gökhan bir şey mi oldu acaba diye baya bir panik yaptı. Ağlamasına o kadar alışmıştık ki hem susması hem de o bize görüyormuş  gibi bakışı asla unutamayacağımız anlarımız arasına girdi. Meğer açmış benim dünyada acemi olan yorgun yavrum. Ama sadece o gece ve belki sonrasında bir iki kere mama verdikten sonra sütüm yetişti imdadımıza. Sonrasında gaz sancılı günlerimiz başladı. Yavrum sancıdan adeta et gibi kıpkırmızı oluyor sesi gidip katılma derecesinde ağlıyordu. Özellikle akşam babamızın gelme saatlerinde bilhassa 20:00 den sonra krizler had safhalara ulaşıyordu. Denediğimiz onca damla içerisinde bir tek Bifiform Drops denen damladan memnun kaldık ve sonuç aldık.(Gaz için ayrı bir yazı oluşturacağımı belirtip devam ediyorum.)

Daha hastanedeyken bir kucak delisiydi benim yavrum. O nedenle "sen bunu kucağa alıştırmışsın" lafı külliyen yalan. Hastanede geçirdiğimiz 3 gün ve evdeki ilk 3 gün asla beşiğinde uyumadı. Kollarım onu artık taşıyamadığı için, gece uykuya yenik düşüp dalarsam, düşmesin diye kol altlarıma yastıklar koyarak göğsümde uyuttum küçük kualamı.

Bazı bebekler geceyi gündüzü karıştırır ve o şekilde uyurmuş. Neyse ki o sıkıntımız olmadı.Gece 2 kere acıktığı için uyanıp uyumaya devam etti. Asıl şimdiler de daha çok yaşıyoruz uyku sorununu.Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...