0 1 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Göbeğin Düşmesi,Yeni Doğan Sünneti)

İLK AY GÖKALP'İN TAKVİMİ
Yazının devamını 1 Aylık Bebek Gelişimi (1), 1 Aylık Bebek Gelişimi (3) okuyabilirsiniz.

Süttü,sancıydı,uykusuzluktu,ağlamaydı derken koca bir ayı bitirdik. Bu 1. Ayda bizim takvimimizdeki önemli günler şöyle belirdi.
İlk dr. kontrolüne 22 Nisan 2010 tarihinde 5 günlükken gittik. Doğum doktorum ve hastanesi Avrupa yakasında olduğu için biraz sıkıntı yaşadığımızdan bebek takiplerini Anadolu yakasında Medipol Hastanesinde sürdürmeye karar verdik. Hem tahlildi testti derken laboratuarda gerektiği için hastane olması daha mantıklı geldi bize. Doğumdan hemen sonra alınan topuk kanı 2.kez alındı. Henüz acı hissi gelişmediği için sorunsuz atlattık. Ve yine sorunsuz bir işitme testi geçirdik.
Hastaneden ayrılırken edilen tembihlerden biri de enfeksiyon tehlikesine karşı göbek bağı düşene kadar yıkamamamızdı. Buna rağmen, düşmemekte ısrar eden göbeğin inadına dayanamayıp  30 Nisan 2010 tarihinde Gökalp Selçuk'un ilk banyosunu yaptırmış olduk.
                                                    
                                                             Ve o gün göbeği düştü.
   
                         Yıkanırken nerdeyse hiç ağlamadı.İlk günden suyu sevdi benim bebeğim.

                        
                                      Banyodan sonra sanki teninin rengi daha bi açıldı gibi geldi bize.
  
21 günlükken 8 Mayıs 2010 tarihinde sünnet oldu.O artık sadece 20 günlük küçük bir adamdı. Aslında doğumdan hemen sonra düşünmüştük sünnetini ama, sürekli  telaffuz ettiğim doğumun beklediğimiz gibi olmayışı o sıkıntıların arasında birde sünnet telaşına güc bırakmamıştı. Hiç acımaz denmesinin abartılı bir anlatım olduğunu o gün anladık.

45 dk bir operasyonun sonunda ortalığı ayağa kaldırarak geldi yanımıza. O 45 dk geçmek bilmedi. Oysa ki operasyonun 15 dk süreceği söylenmişti. Bizim deli dumrul orayı da birbirine kattığı için süre uzamıştı. Emzik almadığı için de hemşirelerin ameliyat eldivenlerini şişirip emzik gibi oyalamak zorunda kaldıklarını öğrendik sonradan. Geçen her dk yüreğim birilerinin ellerinde sıkıldı sanki. Sünnet olmasını en fazla ben istediğim için biran iç sesimle  eyvah naaptık demekten alamadım kendimi. Çok acı çektiği her halinden belliydi ama sadece 1 saat kadar süren feryatlar ilaçlarında etkisiyle daldığı uykuyla sona erdi.


                                Sünnet olduğu gün ilk Bağdat caddesi gezisini de yapmış oldu.

Uyandığında ve sonraki 1 hafta boyunca acı çektiğine dair hiçbir belirti yaşamadık. Göbeğinden çok daha çabuk iyileşti. Altını her zamanki gibi bezledim sargı pansuman gibi şeyler yapmak zorunda kalmadık sadece kremlerini sürdük o kadar.
Tırnaklarını ilk kez 16 MAYIS 2010 tarihinde 29 günlükken kestim. Meğer 40 günden evvel  tırnak kesilmezmiş  öyle söyledi eskiler bu da bizim acemiliğimiz oldu.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...