3 Annesinden Çokoprense El Emeği Göznuru Ciciler (1)Yazının devamını merak edenlere ekliyorum.  Annesinden Çokoprense El Emeği Göz Nuru Ciciler (2) 

Bebeğini coşkuyla bekleyen bendeniz, bu dönemde ona kendim bir şeyler yapabilmek için başladım araştırmaya. Kıyafetleri zaten hazır alınacaktı,elimden el işi de gelmez öyle hırkaydı şapkaydı öremem.Ama bir şeyler tasarlayıp yapabilirim.Tabii örneklerin üzerinde yorumlar yaparak. Ne yapsam ne yapsam derken, arkadaşım Nalan'dan ödünç aldığım odamda yanında yatıracağım beşiğini değiştirmeye karar verdim.

BEŞİK YAPIMI
İlk olarak bebeğimin yanımda yatacağı beşiği tasarlamaya başladım. Ya park yatak tarzı bir şey alacaktım yada ilk üç ay için olan şu süslü püslü beşiklerden. Açıkçası aklım hep süslü olanlardan yanaydı.Ama sadece üç ay için, nerdeyse oda takımının yarısı ücreti olan beşiğe o parayı vermektense, başka bir ihtiyacını almak daha makul gelmişti.Önce şunu söylemeliyim bu tip birkaç ay kullanılacak şeyleri, etrafınızda sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan arkadaşlarınızdan temin etmekten çekinmeyin.Bebekler için söylenen “yediği helal diğerleri haram” sözü gerçek bir fenomen.Bende bu düşünceyle sevgili arkadaşım Nalan’dan aldığım beşiği kafamdaki şekle dönüştürmeyi başardım.Gerçi bunu yaparken tekstil işlerinden anlayan birinden yardım almanız yaptığınız işin daha düzgün olmasını sağlayacaktır.Overlok ,kumaş kesimi gibi detay gerektiren ince işlerde yardımından dolayı bir kerede buradan Nuri eniştemize teşekkür ediyoruz.


İlk olarak bebeğimin yanımda yatacağı beşiği tasarlamaya başladım. Ya park yatak tarzı bir şey alacaktım yada ilk üç ay için olan şu süslü püslü beşiklerden. Açıkçası aklım hep süslü olanlardan yanaydı.Ama sadece üç ay için, nerdeyse oda takımının yarısı ücreti olan beşiğe o parayı vermektense, başka bir ihtiyacını almak daha makul gelmişti.Önce şunu söylemeliyim bu tip birkaç ay kullanılacak şeyleri, etrafınızda sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyan arkadaşlarınızdan temin etmekten çekinmeyin.Bebekler için söylenen “yediği helal diğerleri haram” sözü gerçek bir fenomen.Bu tip büyük çaplı değişimler yaparken tekstil işlerinden anlayan birinden yardım almanız yaptığınız işin daha düzgün olmasını sağlayacaktır.Overlok ,kumaş kesimi gibi detay gerektiren ince işlerde yardımından dolayı bir kerede buradan Nuri eniştemize teşekkür ediyoruz.


                                            Ve işte bendenizin yaptığı prenslere layık beşiğimiz.


Sadece uygun kumaş,en kalınından kurdela ve lastik ile biraz dikiş yeteneği hepsi bu.İnternette benzerlerine bakarak sizde istediğiniz gibi birşey tasarlayabilirsiniz. Ben beşiği kaplayacak kumaşı güneşlik olarak tabir edilen cinsten seçtim.Beşiğin yerden yüksekliği kadar kumaşı altta kalacak ve uçlarına kalın beyaz kurdela geçecek şekilde kesitirdim. Üç parmak kalınlığındaki lastiği beşiğin etrafını dönecek şekilde kesip elimdeki kumaşı teğel yapıp büzerek lastiğe diktim. Yine beşiğin boyunun yarısı kadar olan başka bir kumaşı ucuna kurdela ekleyerek diğer kumaşın üzerinden lastiğe diktim.Yani beli lastikli iki katlı bir etek gibi oldu.Dikiş izlerini gizlemek için üzerinden kurdela geçip, beşiğin üst kenarlarınıda kurdelayı büzgü yaparak hareketlendirdim.

ALTIN YASTIĞI YAPIMI
Beşiğin işi bittikten sonra bu sefer altın yastıklarını tasarlamaya başladım. Nasıl bir şey istediğime internetteki örneklerini eleyerek karar verdim. Beğendiklerimin üzerinde biraz oynama yaptım ve işte bu altın yastıkları çıktı ortaya.
İnternette beğendiğim bu iki yastığı kombinliyerek bende oğluşumunkini hazırladım.

Nasıl en az diğerleri kadar güzel değil mi?Bu yastıkta çok hoşuma gitti aklımda kalması içime sinmedi.

                                   Ben de yapıverdim bir başka versiyonunu.Vee gelsin çil çil altınlar...

BEBEK ŞEKERİ SEPETİ YAPIMISırada şeker sepetimiz vardı.Klasik sepet şeklinden farklı bir şey olsun istiyordum ki Eminönü’nde bebek arabası şeklinde tasarlanmış bu sepeti buldum ve yine internetteki örneklerden yola çıkarak bu şekle dönüştürdüm.

Yine sepetin ilk halini çekmeyi unuttuğum için internetteki benzer resmini görüyorsunuz.İnternette beğendiğim bu iki modelin bir benzerini uyarlayarak hazırladım şeker sepetimizi.
Umarım ilginizi çekmiş ve beğenmişsinizdir.

Not: İlerleyen günlerde yaptığım kapı süslerini ve şerbet seti tasarımlarımı da sizlerle paylaşıcam.
Paylaş !

3 yorum:

  1. Ben de bu ara el işine yoğunlaştım. Gerçekten çok zevkli...

    YanıtlayınSil
  2. Itırcım Gökalp için bişeyler yapmak o kadar rahatlatıyordu ki beni hamilelik yogosu falan denen o tarz şeyler varya ne alaka ama onlara gereksinim duymayacak kadar keyifli geçti o dönemim.

    YanıtlayınSil
  3. Canım benim bunları yaparken ki heyecanını, hevesini hiç unutmuyorum. Bence gökalp senin gibi bir anneye sahip olduğu için çok şanslı.. Doğum günleri, Gösterileri,Sözü, Nişanı daha ne kadar özel günleri varsa hepsine el atacağına eminim... hepsi okadar güzelki.... Ellerine sağlık cnm benim :))

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...