2 Gebelik Döneminde Merak Edilen Tüm Konular (2)

Tecrübelerime dayanarak hamilelik dönemiyle ilgili bilmek isteyeceğiniz konuları kısaca yazmaya çalıştım.Umarım faydası olur.

Yazının ilk bölümü niteliğindeki Gebelik Döneminde Merak Edilen Tüm Konular (1) buradan okuyabilirsiniz.

ÇATLAKLAR: 4.aydan itibaren vücutta gerilmeler başlıyor.Ben ilk olarak Mustela kullandım.Çok hafif bir losyon krem bilenleriniz varsa Atrix el kremine benziyor yumuşacık yağsız ama maalesef biraz pahalı.Yağsız olması bende sanki gerilmeyi engelleyemeyecekmiş hissi uyandırdı.O dönemde tv de izlediğim aktarlar derneği başkanının verdiği tarifle badem-buğday-havuç yağları ve beyaz kakaoyu benmarin usulü eriterek karıştırıp her gece 1 saat tüm vücuduma masaj yaparak yedirdim.Gündüzleri de destekleyici olarak karnıma Nivea’nın çok kuru ciltler için badem yağı adlı kremini sürdüm.Ayrıca her banyoda vucut ıslakken uygulanan Johnson Baby yağı kullandım.Ve beklenen son, hiç çatlak firesi vermeden biten bir hamileliğim oldu.

HAMİLELİKTE YOLCULUK: Hamiliğim süresince hiç uçak yolculuğu yapmadım ama araba yolculuğunu göz önünde bulundurarak uzun saatler sürmeyen uçuşların daha kolay olacağını söyleyebilirim.5. ayımda Bolu’ya yaptığım günü birlik yolculuğun dönüş aşamasında kasıklarımda dayanılmaz ağrılar hissetmiştim. Demem o ki 2 saati aşacak yolculukları mola yapmadan göze almayın.

KAPI SÜSÜMÜ KENDİM YAPABİLİR MİYİM: Bakınız Kapı Süsü, Annesinden Çokoprense El Emeği Göz Nuru Ciciler(1), Annesinden Çokoprense El Emeği Göz Nuru Ciciler(2)
DOĞUMA GİDERKEN ÇANTA HAZIRLANMASI: Bakınız Doğum Çantasınsa Olması Gerekenler


HASTANE İÇİN NEDEN PİJAMA DEĞİL DE GECELİK TERCİH ETMELİSİNİZ : Hastaneler umduğunuz kadar ve pijama giymeyi gerektirecek kadar soğuk ortamlar değillerdir. Üstelik doğum sonrası kanamalarını geceliğinizi belinize kadar sıyırarak üzerinize örteceğiniz bir örtü ile geceliğinize gelmeden geçiştirebilirsiniz. Sezeryan doğumlarda pijamalar dikiş yerlerinizi acıtabilir. Tuvalet ihtiyacınızda gecelik pijamaya oranla daha pratiktir.

ÇATI MUAYENESİ: Gebeliğin son haftalarında normal doğum yapacak (37.hafta ve sonrası) annenin çatı kemiklerine bakılarak doğumun nasıl ve ne zaman yapılacağı öngörülür. Baştan sezeryan doğum yapacağı belli olanlar için bu muayene yapılmaz.Muayene sırasında ve sonrasında genellikle kanama olmaz pembe ya da az da olsa kırmızı lekelenme olabilir.

NİŞAN GELMESİ: Doğum işareti olarak yaşadığım tek gösterge nişan olayıydı.O nedenle su gelmesi hakkında ancak yaşadıklarımdan yola çıkarak kesinlikle hissedeceğinize emin olabilirsiniz diyebilirim.Çünkü doğum göstergeleri sıradan olmuyor.Mesela benim yaşadığım nişan gelmesi çok bariz hissettiğim bir tıkaç açılması gibi tazyikli bir atım haliydi ve hemen bunun nişan denilen şey olduğunu anladım.

EPİDURAL DOĞUM: Benim doğumum normal,sezaryan ikisi bir arada olduğu için pek nimetlerinden faydalanamadım ama doğum anına kadar sancılarımı hiç hissetmedim.Sancıları hissettiğim anda da epiduralin müthiş bir şey olduğunu düşündüm.Epidurali takmadan evvel sedyede C şeklinde yatmanızı isteyip öncesinde diş dolgusu yapmadan evvel olduğu gibi morfin gibi bir iğne yapıyorlar.Sonrasında sırtınızda bir yerlere serum yolu takar gibi iğne takıyorlar.Epidurali yaşınıza ve boyunuza göre hesaplayıp belirli saatlerde şırınga ile veriyorlar.Epiduralin bitimine yakın ağrıları derinden hissetmeye başlıyor ve hemşireye söyleyerek yeni doz epiduralinizi yaptırıyorsunuz.Maalesef doğum kısmını doktorumun kaslarımı daha iyi kullanmamı istemesi nedeniyle tecrübe edemedim ve sancıları hissetmek durumunda kaldım.
Paylaş !

2 yorum:

  1. merhaba,çatlaklar için verdiğiniz bitkisel yağ tarifini tam miktarlarıyla alabilir miyim acaba?

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba; her bir yağı aktarda satılan küçük şişelerin tamamını büyükçe bir şişede karıştırarak bir karışım yaptım.

      Sil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...