2 Gebelik Döneminde Merak Edilen Tüm Konular (1)Tecrübelerime dayanarak hamilelik dönemiyle ilgili bilmek isteyeceğiniz konuları kısaca yazmaya çalıştım.Umarım faydası olur.

Yazının devamı niteliğindeki Gebelik Döneminde Merak Edilen Tüm Konular(2) buradan okuyabilirsiniz.

İLAÇLAR VE SÜT İÇİMİ: Folik asitin planlı hamileliklerde gebelikten en az 3 ay evvel kullanılmaya başlanması tavsiye edilir. Bu sürede gebe kalınamasa bile fazlaca alınmasının sakıncalı olmayacağı söylenir. Hamile kalındıktan 3 ay sonra bu ilaç bırakılarak vitamin kullanmaya başlanır. Folik asit bebekte meydena gelebilecek anamolilerin olma ihtimalini azaltır bir faydaya sahiptir. Vitamin ilacını aşağı yukarı 3. ay civarı kullanmaya başlayacaksınızdır. Kalsiyum tabletler ve demir ilacı 4. ay itibarıyla(1-2 ay değişken olabilir) doktorunuz tarafından tavsiye edilmeye başlanacaktır. Bebeğin ve annenin kemik yapısının sağlamlığı için besin yoluyla alınan kalsiyuma ilaveten ilaç desteği gerekmektedir. Bilhassa bebek gelişirken annenin kalsiyum depolarını boşalttığı için anne için kalsiyum alımı son derece gereklidir. Magnezyum ise kramp şikeyetlerinize göre ya da yine doktorunuzun gerekli görmesi halinde 6. ay gibi içmeniz tavsiye edilecektir.
Suda eriyen kalsiyum tabletler bir süre sonra yapay tadı dolayısıyla çok keyifsizleşiyor. Her ne kadar ilaç suyla alınmalı dense de ben kalsiyumu taze portakal suyunun içinde eritip içiyordum. Süt içimi de bu dönemde bebekte kemik gelişimi, annede kemik erimesine karşı gerekli . Sütün kendine has kokusu da yine belli bir süre sonra rahatsız etmeye başlıyor. Sütün içimini kolaylaştırmak için içine yarım çay kaşığı hatta daha az nescafe ilave ederseniz daha keyifle içebilirsiniz.

TANSİYON DÜŞMELERİ: Gebelik döneminde annenin organları bebeğe daha uyumlu çalışır.Mesela kalp atış hızı ve kan miktarı artar. Ve genellikle küçük tansiyon normal değerin 1-2 birim altına düşer.Büyük tansiyonda ise belirgin bir değişim yaşanmaz. Hamileliğin son dönemlerinde bu tansiyon değişimleri daha dengeli hale gelse de tamamıyla düzelmesi doğumdan bir kaç ay sonrasını bulabilir.

KİLO ALIMI: 8-12 ideal kilo olarak gösterilse de tecrübelerime dayanarak 12 kilo üst sınırı biraz hayal gibi.Ben normal öğünlerimin üzerine çıkmadığım halde 18 kilo ile tamamlayabildim bu dönemi.Her ne kadar fazla yememiş olsam da daha özenli bir yemek düzeni kalsiyum protein vitaminler vs derken vücut da büyüyen yavru ile sınırlar genişliyor.Asıl kilo alımının nedenlerinden biri de hareket alanının daralması eskisinden daha ağır bir vücut ve daha yavaş hareketler sebebiyle kilo kaçınılmaz oluyor.

HAMİLELİK DÖNEMLERİ :3 trimesterden oluşan hamilelik süreci boyunca ilk trimester de herkeste olduğu gibi çokoprensin benimle olmasına psikolojik şaşkınlığımın yanında vücutta bu yeni misafiri yabancıladı.ilk dönem çok çabuk yorulup,kendimi sürekli yorgun hissettim.Akşam 23:00 den sonrasını hiç göremedim. Bende uyku gece çok baskındı.Bazılarının gündüz de gözünü açamadığını duydum belki ben güzel uyuduğum için gündüz uyuma ihtiyacım olmuyordu.Bu dönemin bence en güzel yanı ne aşerdim ne tiksindim ne de bulantım oldu ki 9 ay boyunca bu sıkıntıları olanlar malumunuz.
Alışma dönemini atlatan vücut 2. Trimester de yavruyu korumaya aldı.İştahım son derece açıldı.Ama o uyuşuk yorgun hal bitti.Yine de gece geç saatlere kalamıyordum.Hamileliğin en güzel dönemini bende layıkıyla yaşayabildim.Karnımın belirginleşmesiyle hem hamile olmanın tadını çıkardım hem de vücut daha formunu kaybetmediği için kendimi çok güzel ve çok özel hissettim.
3.trimester artık vücut daha ağırlaştığı için sıkıntıların başladığı dönem oldu.Önce kıyafet sorun olmaya başladı çok özel bir şey yaşıyorum diye düşünmeye çalışsam da çoğu zaman karnımın görüntüsü ve kilo kaygısı ile canım sıkıldı.Keza son aylarda hafta da 1 kilo almaya başlamıştım.Daha sonraları uyku düzenim bozuldu o deliksiz uykular gitti adeta şu günlere hazırlar gibi gecenin bir vakti anlamsız uyanmalar başladı.Ağırlaşan vücutla yatak da dönme sorunları , yürüyüşler sırasında nefes nefese kalma ve çabuk yorulma derken oturduğum ve yattığım yerden desteksiz kalkamama ve tabi doğum kaygısı gibi fiziksel ve psikolojik sıkıntılar yaşamaya başladım.


KALP ATIŞLARI: 6. Haftadan itibaren duyulmaya başlanıyor.

İKİLİ TEST: Down sendromu testi olarak da biliniyor.11-14. Haftalarda kan alımı ile takibi yapılıyor.

ÜÇLÜ TEST: İkili test yapılmadıysa 16.hafta da yapılıyor ben ikili test yaptırdığım için yaptırmadım.

DOPPLER TESTİ: 20-24.haftalar da bebek ayrıntılı olarak ultrasonla incelenerek anomali takibi yapılıyor.

TETANOZ AŞISI: 20-24. Haftalarda tek doz yapılıyor. Eğer bir şekilde daha evvel yaptırmışsanız 32. Hafta da 2.dozu yaptırmanız isteniyor.Tetanoz aşısının nedeni doğum sırasında ameliyathanede başınıza bir materyalle ilgili gelebilecek kaza ya da bu gibi istenmeyen durumlar için önceden tedbir almak.

ŞEKER TARAMASI: 24. Haftada gebeliğe bağlı şeker ölçümü taraması yapılıyor.Ben Florence Nıghtıngale hastanesinde 1 tam limon içine glikoz konarak ölçüm yaptırdım..Limonata içer gibi sıkıntısız atlattım ama ölçüm için en az 1 saat beklemeniz gerekiyor.

CİNSİYET TAHMİNİ: Genel olarak 16. Hafta ve sonrasın da net olarak cinsiyet açıklansa da ısrar ederseniz dr. 11-12 haftalarda bebeği benzettiği cinsiyeti söyleyebiliyor. Bizde öyle olmuştu.

İLK KIPIRTILAR: 16. Haftadan sonra her an içerdeki melekten bir sinyal alabilirsiniz. Daha önce ayrıca anlattığım gibi ben 17. Hafta da ilk kıpırtılarını hissetmiştim.

SAÇ BOYATMA : İlk üç ay ikili testin sonucu alınana kadar boyaya izin verilmiyor. Sonrasın da röfle dahi serbest. Ama ben yine de çok işlem gerektiren, renk açmak için kimyasal kullanılması lüzum olan teferruatlı tercihleri bu dönemde ertelemenizi tavsiye ederim.
Paylaş !

2 yorum:

  1. Ne güzel paylasimlar yapmışsınız okurken ictenliginiz sayrsinde zevk aldım teşekkür ederim :)

    YanıtlayınSil
  2. Merhaba verdiğiniz bilgiler çok hoş özellikle anne gözüyle yaşadığınız bi özel süreci anlatmanız gerçekten çok güzel olmuş. Sadece aşı konusunda ebe olarak bir düzeltme yapmak isterim tetanoz aşısı gebelikte tek doz değildir.hiç aşılanmamış birey için ilk doz 5.ay ikinci doz bir ay sonra olmak üzere iki dozu gebelikte yapılır. Doğumdan sonra 3doz daha yapılarak toplamda 5doz ile ömür boyu koruma sağlanır.

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...