0 2 Aylık Bebek Gelişimi -1-


Yazının devamı olan 2 Aylık Bebek Gelişimi -2- , 2 Aylık Bebek Gelişimi -3- okuyabilirsiniz.

40 gün sürdüğü rivayet edilen lohusa sendromu 2. Ayda da etkisini tam olarak yitirmemişti. İlk 1,5 ay süresince ne zaman bitecek bu çaresiz hissetme durumu diye neredeyse tek tek günleri sayarak geçtirdim. Bu ayda hem Gökalp’te hem bende uykusuzluk tavan yapmıştı. Gökalp gece 2 kere acıktığı için uyanıyordu fakat gündüz neredeyse hiç uyumuyordu. Emerek uyuya kalıyor, ama yatağına yatırdığımda 15-20 dk içinde uyanıyordu.O kadar çok kucak bağımlısı olmuştu ki uyku bile uyumaz olmuştu. Gaz sancılarımızda bu yorgunluğa eklenince bebek sahibi olmaya karar vermekle iyi mi ettik acaba diye düşünmeler başladı bende. Öylesine yorgundum ki  bebeğimden keyif almam mümkün değildi.

Bu dönemde başucumda hep  Tracy Hogg’un Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler adlı kitabı vardı. Ben kitabı bebeğim doğduktan sonra edindim. Sizlere doğumdan önce  almanızı ve ilk altı aylık bölümü ezberlemenizi tavsiye ederim. Evet, hayat asla kitaplardaki gibi ilerlemiyor ve kitapta da hiçte öyle mucizeler falan yok ama acemi ve ne yapacağını bilemeyen yeni  anne okuyucularını, olacaklara ve yaşananlara çok güzel hazırlıyor. Ben oldukça faydalandım ve kitap sayesinde bebeğime bir düzen sağlayabildim.


2. ayda bizim takvimimizde bebek mevlidimiz  vardı. 19 Mayıs 2010 tarihinde 32 günlükken hem hayata hoş geldin hemde sünnetimiz hayırlı olsun mahiyetinde bir mevlid düzenledik. Çok yorgun olduğum için hiç o duygusal havaya giremeyeceğimi düşünüyordum ki hiç ummadığım şekilde okunan surelerle gözyaşlarına boğuldum.


O gün ilk kez farkına vardım, bugün sadece 5 aylık bir anne olarak hala yaşıyorum, ve artık biliyorum ki hayatımın her evresinde yaşacağım, annelik hep bir vicdan hesaplaşması. Akşam olupta o yatağında uyurken siz günün muhakemesine ardından vicdanınızla hesaplaşmaya ve dolayısıyla kıvranmaya başlıyorsunuz.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...