0 2 Aylık Bebek Gelişimi -2-

Yazının devamı olan 2 Aylık Bebebk Gelişimi -1- , 2 Aylık Bebek Gelişimi-3- okuyabilirsiniz.

İlk 2 ay bebekler mevsim yaz bile olsa terlemezler ama sonrasında özellikle emerken başları adeta yıkanmışçasına terler. O nedenle acemi annelere alternatif bir fikir vermek istiyorum. Bebeğinizi emzirdiğiniz kolunuza babasının penye atletlerinden koyarsanız hem terini çeker, hem emme sırasında terleyen başını silersiniz, hem de kollunuza temas ederek daha fazla terlemesini önleyebilirsiniz.

Gökalp'in yüzüstü yatmaktan daha fazla keyif aldığını anladığım 2. Ayından itibaren yanımdayken hep yüzüstü yatırdım. Başını tutabilmeyi öğrenmesi için yanınızdayken yüzüstü yatırmalara başlayabilirsiniz.

Doğmadan ev tipi ana kucağını almıştık, çok uzun saatler yatmasa da çamaşır atarken ,asarken, diğer odalarda kısa süreli işlerimi yaparken ve en önemlisi yemek yerken yanınıza almanız ve oyalayabilmeniz açısından faydalı oluyor. Araba tipi ana kucakları biraz dar olduğu için biz daha rahat etmesi açısında bir de ev tipi ana kucağı edindik.

Kırkı çıktıktan sonra mevsim uygun olduğu için babamızla her akşam yıkadık. Zaten suyu seven bir bebekti daha da mutlu oldu. Yalnız banyodan sonrası hala bir kabus olarak devam etmekte, asla ne  losyon sürülmesine izin veriyor ne giyinmek istiyor. Ama pes etmek yok karşılıklı inadımız sürüyor. Akşam yıkamalara başladıktan sonra gaz damlasının da faydasıyla gece düzenli olarak aynı  saatlerde uykuya yatmaya başladı. Sabah kalkış saati akşam kaçta yatarsa yatsın 6:00 - 6:30’ dur. Ve maalesef hala öyle devam ediyor. En azından ne zaman 7:00 olacak diye bekliyorum ama o gün henüz gelmedi hatta 5:00 - 5:30 larda gülücüklerle güne başladığı oluyor.

Gece boyunca altını değiştirmiyorum aksi taktirde uykusu açılıyor. Sabah uyanır uyanmaz altını değiştirip,biraz besleyip bir saat kadar oynayarak oyalamaya çalışıp bir saatin sonunda tekrar besleyerek uyutuyorum. Sabah uykularını işe giden babasının yerinde benim yatağımda uyudu ve hala da öyle. Her ne kadar geceleri benim odamda beşiğinde yatıyor olsa da gündüzleri uyuttuktan sonra odasına alışması için kendi yatağında yatırdım.
Yeni doğan bezinden sadece 1 paket almanızı tavsiye ederim kilo alımına göre bez alımına devam eder yada bir sonraki boya geçersiniz. İlk bez uzun kullanılmıyor. Günde 5-6 hatta bazen daha fazla kez kaka yapıyor. Kaka yapımı ani bir gaz çıkışı ile gerçekleşir korkmayın. Yine mevsim uygun olduğu için her bez değişiminde poposunu ılık suyla yıkadım haliyle şimdiye kadar pişik sorunu yaşamadık.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...