4 Annesinden Çokoprense El Emeği Göz Nuru Ciciler (2)

Yazının ilk bölümünü merak edenler için ekliyorum. Annesinden Çokoprense El Emeği Göz Nuru Ciciler (1)

Yaptıklarımdan keyif aldıkça yeni bir şeyler denedim , fikrimi ve ufkumu genişletebilmek için yine internetin nimetlerinden faydalandım.Model almak açısından oldukça yararı olduğunu inkar edemem.
KAPI SÜSÜ YAPIMI
En çok üzerinde düşündüğüm ve nasıl olacağını kurduğum kapı süsümüzdü. Sonuçta hastane kapısına da takmayı planladığım için öyle eften püften sadece bir deneme ürünü olmaması gerekiyordu.Bebek odasını, kendisine aramızda çokoprens adını verdiğimiz kapı süsündeki  figür üzerine kurduk.
Duvar bordürü,çekmece kulpları,lamba üzeri,nevresim takımı hep çokoprensli idi.O nedenle bir uyum yakalamak için kapı süsü üzerinde olmasının da hoş olacağını düşünüp, yatak odası takımını sipariş verdiğimiz yerden ayrıca tekstil bir figür istedim.Şu havuzda simit yerine kullanılan sosis denen süngervari malzemeyi yeterli büyüklükte halka olacak şekilde maket bıçağı ile kestim.İki ucunu koli bantı ile yapıştırdım.Üzerine seçtiğim mavi tonlardaki tüle uygun mavi kurdela ile çevreledim.Onunda üzerine tülü istediğim uzunlukta atarak kapı süsünün kaba kısmını oluşturmuş oldum.
Detaylara gelince çemberin etrafındaki tülü üst üste getirdiğim ve teğel yapar gibi iple büzdüğüm birkaç kısa kesilmiş tülle yaptım.Ortaya mobilyacının hazırlattığı çokoprensi yerleştirip etrafını istediğim gibi süsledim.Bu arada çokoprensin elinde tuttuğu battaniyeli kısmı kırmızı ve beyaz taşlar yapıştırarak hareketlendirdim.GÖKALP yazısını ahşap harflerle yazdım.Harfler  ve uğur böcekleri satılıyor zaten.
Kurdelayı İki kenardan fiyonk yaptım,uzun tülün üzerini de yine hazır satın aldığım detaylarla süsledikten sonra işte bu kapı süsü çıktı ortaya.Şimdi bebek odamızın kapısında.
KAPI SÜSÜ YAPIMI(2)
Artık bebek için yapılacak süs püs kalmamıştı ama ben hızımı alamamıştım. Elimde kalan malzemelerden bir kapı süsü daha yapmaya karar verdim.Neden olmasın altın yastığından da iki tane yapmıştım.Her şeyimiz çift ilerliyordu bereketli benim yavrum.Yalnız bu kapı süsü daha basit görünse de detaylar için yardım almam gerekti.Balon havasını verdiğim kumaşları kesmek sorun değildi de içine elyaf yerleştirip muntazam dikmek oldukça zordu.Bu konuda da yine yardımlarımdan dolayı Nuri’ye tekrar teşekkür ediyoruz.İşi gücü bıraktı bu çılgın annenin fantezilerini gerçekleştirmesine yardımcı oldu.
Balonların ve karşılama yazısının etrafını ortasından ip geçirerek büzdüğüm kurdelalarla hareketlendirdim.Yazı kısmı yine hazır aldığım harflerle oluşturuldum.Bu da evimizin kapısındaki kapı süsümüz.

Not: İlginizi çektiyse yaptığım diğer kapı süslerine Kapı Süsü Nasıl Yapılır , Bebekler İçin Kapı Süsü Nasıl Yapılır bakabilirsiniz.
ŞERBET SETİ YAPIMI
Aslında pekte lüzum olmayan bir detay.Ama bebek mevlidü sırasında teyzelerin taktir eder söylemleriyle iyi ki yapmışım dediğimi de inkar edemicem.En meşakkatsiz nerdeyse hiç detayı olmayan uğraşımdı.Dikkat ettim şerbet bardakları hep rakı bardağından uyarlamaydı.Bende evde ki bardakları üzerine pullar ve nazar boncuğu yapıştırdığım organze kurdelaları bağlayarak hazırladım.Açıkçası hem sade hem de hazır satılanlara göre daha şık olduğunu düşünüyorum.
Burda asıl mesele tepsideydi herhangi bir tanesinin içini renkli bir kumaşla kaplamak yerine pazarda bulduğum bu rengarenk çiçeklerden oluşan tepsinin etrafını tülle hareketlendirip kenarlarına da kurdela şekli vererek bebek için evde yapılacakları bitirmiş oldum.
Müthiş keyif veren ve sıkmadan oyalayan uğraşlar oldular benim için.Bu yaptıklarım sayesinde kış günü domuz gribiydi,yağmurdu,kardı,kalabalıktı, evden çıkmadığım günlerde hiç sıkılmadan çokta içime sinen zamanlar geçirdim.Herkese de tavsiye ederim.Hem sonucu güzel,hem çok rahatlatıcı hem de çok ekonomik.İşin en son detayı ama ekonomik olarak da son derece tatmin olduğumu söyleyebilirim.Örneğin kapı süsü Eminönü’ de 60-80 lira aralığında.Şehir içinde bebek süsü satan malzemecilerde ise nerdeyse 2 katı ben her iki kapı süsünü 50 liraya mal etmiş oldum.Belki bu bile, bu keyifli uğraşları denemeye değer kılar ne dersiniz?
Paylaş !

4 yorum:

 1. Bitanem benim, annelik sana ne kadar yakıştı böyle. İkinizde o kadar güzel görünüyorsunuz ki, bayılıyorum sana. Çokoprensimiz ile beraber senin tasarım özelliğinide keşfetmiş olduk. Ne güzel kapı süsleri bunlar böyle bayılıyorum, gördüğümde bende bunlar dan istiyorum dedim.

  YanıtlayınSil
 2. canım,ellerine sağlık.Hot couter üretim bunlar,başka yerde yok!! Daha ne olsun :))

  YanıtlayınSil
 3. teşekürler kuzen bizde darısı artık başına diyoruz...

  YanıtlayınSil
 4. teşekkür ederiz özden teyzemiz senden de bekliyoruz örgülerin dışında farklı çalışmalar.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...