5 Eminönü'nde Ne Nerede Bulunur -1-

Yazının devamı olan Eminönü'nde Ne Nerede Bulunur-2- okuyabilirsiniz.

AH EMİNÖNÜ KEŞKE OLSAYDIN BİZİM EVİN ÖNÜ !!!
İşte merakla beklenen Eminönü yazım. Eminönü’nü çok severim. Orada ki bozulmamış yapı, pazar yeri gibi mağazalar her sokakta keşfedilecek bir dükkan beni fazlasıyla meraklandırır. Sanki bir yurt dışı seyahatindeymişçesine kendimi sokaklarda kaybolmaya bırakırım ve her defasında lazım olacak bir şeyler bulurum. Eminönü yazısı sadece bebek üzerine değil orda bulduğum her şey üzerine olacak. Yalnız önceden belirtiyim dükkan, mağaza isimleri ve sokak adları veremicem çünkü aklımda tutmam. O nedenle tariflerle ilerliyeceğiz.

EMİNÖNÜ'NDE HAVUZLU HAN:
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan, hafif bir rampa sonunda karşınıza bir bina çıkar ve düz gidilecek yol kalmaz sola döndüğünüzde kime sorsanız yerini gösterir. Bina aralarında kalmış aslında büyükçe bir handır. Sanırım 4-5 kattan oluşuyor. Hamilelik ve bebekle ilgili aklınıza gelebilecek her şeyi  rahatlıkla bulabilirsiniz. Gecelikten,emzirme sütyenine, bebek için ıslak mendilden bebek arabalarına en önemlisi parça başı ayaklı pijamalar, bodylere kadar her şey ama her şey piyasanın altındaki fiyatlarla mevcuttur bu handa. Alış veriş yapmadan önce dükkanları bir gezmenizi alacaklarınızı sonraya bırakmanızı tavsiye ederim. En alt kat tümüyle tek mağazaya ait ve peşin alışverişte yüz de on indirim yapıyorlar. Ama hemen belirtmeliyim ki Mothercare, C&A, LCW vs gibi mağazalardan indirimde alacağınız ürünler buradakilerden daha kaliteli daha şık ve uygun fiyatlı oluyor.
EMİNÖNÜ CHİCCO OUTLET MAĞAZASI:
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan hafif bir rampa sonunda karşınıza bir bina çıkar ve düz gidecek yol kalmaz hemen sol tarafta köşe başında küçük bir mağazadır ama outlet olduğu için ürünleri sezondakilerden daha uyguna alabilirsiniz.

EMİNÖNÜ'NDE KÜRKÇÜ HAN : (PAŞABAHÇE OUTLET)
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan hafif bir rampa sonunda karşınıza bir bina çıkar ve düz gidecek yol kalmaz sola döndüğünüzde yüz, yüz elli metre ilerde solda yol tekrar rampa olarak devam eder sağlı sollu dükkanlarda gelinlik,gece kıyafeti,gecelik,kına malzemesi vs. gibi ürünler bulabileceğiniz gibi ara sokaklara kurulmuş sabit pazarlarda da iç çamaşırı,pijama,çanta,vs gibi şeyler satılır.Rampanın ortalarında bir yerlerde saklı gizli sağ tarafta kalan bir avludur. İçinde yatak örtülerinden, tül perdelere ,el bezlerinden, masa örtülerine,tülbentler,hurçlar,çeyiz, kına malzemeleri,klozet takımları bornozlar çarşaflar ev için ne lazımsa bulabilirsiniz.Paşabahçe outlette bu saklı hanın en saklı köşelerinden birinde girişte sağda içerde kalır yine sorsanız yerini gösterirler.
EMİNÖNÜ'NDE HÜRRİYET PASAJI :
Kürkçü handan  15-20 metre ilerde içinde her türlü iç çamaşırı,gecelik ve bebek için az sayıda bir şeyler bulabileceğiniz bir handır.Genelde düğün için iç çamaşırı ve gecelik temin edilir.Doğum için geceliğinizi buradan alabilirsiniz.Bilhassa girişte hemen soldaki ilk dükkanda oldukça değişik ve şık gecelikler bulabilirsiniz.Fiyatlar beklediğinizden yüksek gelecektir.Artık esnaf eskisi gibi pazarlığa pek yanaşmıyor ama siz ısrarlı olursanız fiyat kırdırabilirsiniz tecrübeyle sabittir.

EMİNÖNÜ'NDE ŞARK HAN:
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan ama rampanın da sonuna çıkmadan dört yol ağzına geldiğinizde sağdan  yokuşu takip ederek  50 metre kadar sonra sağ kolda bulabileceğiniz bir handır.Yol üzerinde sol kolda toptan bebek şekeri malzemesi satan bir dükkan var. Ürünler çok iddealı değil ama ilginizi çekebilir fiyatları uygun. Şark han içinde daha ziyada incik boncuk diye tabir edilen bir çok ıvır zıvır mevcuttur.Çin’den gelen envayi çeşit ürün bulunur.Ev için biblolar,otantik kıyafetler,bunlardan sadece bir kaçı.Hanın içinde birkaç tane de bebek şekeri ve malzemeleri satan dükkan var. Giriş katında bulunan dükkan bu konuda çok tanınmış ve ürünleri diğer satıcılar göre daha kalitelide olsa bir o kadar pahalıdır. En üst kattaki bebek şekercileri nispeten daha uygun satış yapıyor bilginiz olsun.
EMİNÖNÜ’NDE ZÜCCACİYECİLER :
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı, sollu sokak aralarına sapmadan ama rampanın da sonuna çıkmadan dört yol ağzına geldiğinizde sağdan  yokuşu takip ederek  50 metre kadar sonra sağ kolda Şark han vardır. Hanı geçtikten sonra sağdan 2. Sokak arası zücaciyeciler sokağıdır.Karacadan, Korkmaza, Güral porselenden, Kütahya porselene kadar birçok markanın yanında,tencere,tava,mutfak için gerekli her şeyi burada bulabilirsiniz. İhtiyacı olanlara tavsiyem sokağa girmeden evvel sağ kolda kalan BAMBİ adlı çatal bıçak mağazasının ürünlerini tavsiye edebilirim. 3 yıldır günlük çatal bıçaklarımı o mağazadan kullanıyorum. Son derece şık asla paslanmadı. Bir çanta tam takım çatal bıçak seti piyasanın üç te biri denecek kadar uygun fiyatlıdır. Günlük kullanım için İkea gibi yerlerden alışveriş yapacaklara şiddetle öneririm.
DEVAM EDECEK...
Paylaş !

5 yorum:

 1. İyi bir paylaşım olmuş. Buz firması olarak blogunuzda başarılar dileriz.

  YanıtlayınSil
 2. Teşekkürler Dilekçim genç bir anne olarak bloğunu ilgiyle takip ediyorum, deneyimlerini paylaşarak bizlere de ışık tutuyorsun :)
  Ben de hamileliğin ilk aylarında Eminönü'nden alışveriş yapıyordum ama son aylarında ve tabii ki bebek doğunca çıkıp mağaza mağaza dolaşma fırsatım olmuyor :(
  Ben de internetten alışverişe başladım Chicco ve diğer bebek ürünlerini satan bir site var Zidaya. Oradan yapıyorum alışverişlerimi fiyatı da uygun, kargoyla eve kadar geliyor beni yormuyor. Bizim gibi bebeği olup da alışverişe çıkamayanlar için bir nimet :)

  YanıtlayınSil
 3. şarkhana çıkarken bebek şekeri malzemesi satan dükkan şarkhana göre pahalı, hatta şarkhanın içinde bile giriş kat daha pahalıdır. en alt kata inerseniz çok daha ucuza birşeyler bulabilirsiniz.

  YanıtlayınSil
 4. HÜRRİYET ÇARŞISI 3. KATTA BULUNAN ŞAHİNLER İÇ GİYİM FABRİKA SATIŞ MAĞAZASINA MUTLAKA UĞRAYIN DERİM. BÜTÜN EMİNÖNÜNÜ DOLAŞTIK BU KADAR ÇOK ÇEŞİDİ VE BU KADAR UYGUN FİYATI BAŞKA HİÇBİR DÜKKANDA GÖRMEDİK. ÖĞLEDEN ÖNCE GİTMEYE ÇALIŞIN ÇOK KALABALIK OLUYOR, SIRA BEKLEMEYİN BİZİM GİBİ:) TABİ ÇALIŞANLAR ÇOK YARDIMCI OLUYOR ÇABUCAK BİTİRİYORSUNUZ ALIŞVERİŞİ.

  YanıtlayınSil
 5. Aydın pasajı olmalı, tahsin abi'nin numarasini bilen? Giyim mağazası. Oglu vardi fatih. Dükkan ismini falan nedir acaba?

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...