7 Eminönü'nde Ne Nerede Bulunur -2-

Yazının devamı olan Eminönü'nde Ne Nererde Bulunur-1- okuyabilirsininiz.EMİNÖNÜ’NDE BURSA PAZARI:
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan ama rampanın da sonuna çıkmadan dört yol ağzına geldiğinizde, sol tarafta, köşe başındadır.Her türlü kumaş,elyaf,çarşaf vs tarzı ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Benim önerim malum kazalardan sonra alternatif olması açısından bebeğinizin yatağına uygun fiyata pamuklu çarşaf kestirebilirsiniz.Mermerşahi ihtiyacınızı da buradan giderebilirsiniz çoğu bebek mağazasında bulmak mümkün olmuyor olanlara oranla da fiyat olarak oldukça uygun.

EMİNÖNÜ’NDE MARPUTÇU HAN :
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru çıkarken ilk sağ sokakta sağ koldaki ilk pasaj.Bütün boncukçular buradan alışveriş yapar.Sizde bebeğinize bir şeyler hazırlamak isterseniz buradaki boncuk ve kurdelalardan alabilirsiniz. Buradaki ürünler sokak üzerindeki diğer satıcılardan daha uygun satılıyor. Ayrıca pasajda hemen girişte solda , içinde çok fazla çeşit olmasa da birde bebek malzemecisi var.
EMİNÖNÜ’NDE TAÇ OUTLET – ÖZDİLEK HAVLU :
Mısır çarşısından dümdüz yukarı doğru sağlı,sollu sokak aralarına sapmadan ama rampanın da sonuna çıkmadan dört yol ağzına geldiğinizde yolun sol tarafında ve her iki mağazada sol kolda yer alıyor.Özdilek outlet değil ama markanın tüm çeşitleri var. Taç outlette mağazanın alt katında, çok uygun nevresim,silikon yorgan ve yastıklar bulabilirsiniz.
EMİNÖNÜ’NDE DOĞUBANK:
Sirkeci tren istasyonun karşısındaki metro durağının karşı tarafındaki trafik lambalarının olduğu sokakta sağ  koldadır.Her türlü elektronik ve dijital eşya bulunabilir çocuk odaları için buhar makinaları,rondo,blander,dijital nem ölçer ve ateş ölçerlerinizi piyasadan daha makul fiyatlara temin edebilirsiniz.

EMİNÖNÜ’NDE BEBEK ŞEKERİ VE DOĞUM GÜNÜ SÜSLERİ MALZEMECİLERİ:
Yoğun olarak Mısır çarşısının sağ kapısındaki Kuru Kahveci Mehmet Efendinin sokağında bulunurlar. Sağlı sollu sokak aralarına kadar her yerde bebek şekeri ve yapım malzemeleri bulabilirsiniz. Bebek şekeri ve malzemesini en uygun bulabileceğiniz yer burasıdır. Diğer yerlerini belirttiğim dükkanlar vakti olup, buraya alternatif olacak şeyler bakmak isteyenler  içindi. Sokağın en popüler dükkanı girişte sol kolda kalan Can Süs’tür ama ben yine her yere bakıp öyle karar verin derim. Bilhassa sokak boyunca ilerlerken ikinci sol ara sokakta sağ kolda küçük bir dükkan gibi görünen Yavuz Süste hem çeşit fazla hem fiyat daha uygundur kıyaslayabilirsiniz. Yazının sadece bebek şekeri ve malzemecileri kısmı ile ilgilenenler için yukarıdaki başka yerlerin tarifleri arasında tek tek kalan birkaç bebek şekerciyi kırmızı ile belirtiyorum oralara da bakabilirler.
Ayrıca sokak aralarında ilerlerken doğum günü ve diş buğdayı gibi partilerde kullanılacak pasta yapımı süslemesi malzemeleri ile parti süsleri bulabilirsiniz.Aynı zamanda bu civarda yeni yıl süslemeleri havai fişekler gibi aklınıza gelebilecek farklı eğlencelikler de satılır.
Bu sokak birde ahşap eşya arayanların geldiği bir yerdir.Yer sofrası,tahta kaşıklar,baharat takımı,oklava,merdane ahşapla ilgili hemen her şey hatta kapı süsü bile bulabilirsiniz.
Bebek şekeri ve malzemecisi bir başka yerde mısır çarşısından dümdüz çıktığınızda ara sokaklara sapmadan yol üzerinde sol kolda kalan vitrininde orijinal kapı süsleri olan bir başka dükkan. Maalesef adını hatırlamıyorum ama kapısındaki süslerden hemen anlarsınız. Yalnız fiyatları diğer sokağa göre daha pahalı.Yol üzerinde han içlerinde birkaç küçük şeker satıcısı da var ama ben hiç bakmaya bile yeltenmedim, çok vasat geldiler.
Bebek şekeri ile uğraşmaya değmeyecek bir bilgi daha Mısır çarşısından dümdüz çıktığınızda sağa dönerseniz  yolun sol tarafında Melodi yada diğer adı Gold çikolatanın dükkanı var. Burası Eminönü şubesi , farklı semtlerde de şubeleri var internetten bakabilirsiniz.Buradaki hazır çikolatalı bebekler malzemeleri alıp yapmaya değmeyecek kadar şık ve bir o kadar uygun fiyatlıdır. Eminönü’nde fiyat farkı yok tüm şubelerinde fiyatlar aynı aklınızda olsun derim.
Bunların dışında Sirkeci istasyonundan yukarı Çağaloğlu’na çıkarken davetiye  ve nikah şekercilerin olduğu sokakta da hazır bebek şekerleri bulabilirsiniz. Buradaki dükkanlardaki hazır şekerler arasında daha orijinal çeşitler olduğunu söyleyebilirim. Fiyatlarda seçtiğiniz ürüne göre değişiyor.
Paylaş !

7 yorum:

 1. off yani ,muhteşemsin!! O kadar söylüyorum.Evladiyelik bir yazı olmuş bu :)

  YanıtlayınSil
 2. Dilek Hanim merhaba. Bu Eminonu rehberleriniz bana cok yardimci oldu, cok tesekkur ederim. Daha sonra blogunuzu da nurturia'daki annelerle paylastim :) Onlar da faydalaniyorlar. Super bir is cikarmissiniz! Tekrar tesekkurler... Florian

  YanıtlayınSil
 3. Sevgili Florian ilginize ve desteğinize çok teşekkür ederim.Yazımın amacını bulmasına ve faydası olmasına çok sevindim.

  YanıtlayınSil
 4. Gerçekten faydalı bilgiler olmuş teşekkürler:)Benim soruma gelince Eminönünde baskı kumaş satan yerler varmış istanbul temalı,gazete temalı vs.fakat Emimönün neresinde hangi firmaların sattığını bilmiyorum eğer bu firmaların tel.öğrenirsem çok iyi olur ben Ankarada ikamet ediyorum.Şimdiden çok teşk.

  YanıtlayınSil
 5. Teşekkür ediyorum Gülçin.Yani özellikle bu tip baskı yapan bir yer var mıdır bilemiyorum ama Eminönü'de Mahmut beye çıkarken sağlı sollu sokak aralarında kumaşçılar vardır.Birde ayrıca IMÇ denen bir yer var ki o da Eminönü Fatih arasındadır.Her tip kumaş bulabileceğin gibi onlardan aradığın şeye dair yönlendirme alabilirsin.Fakat dükkan adı numarası verecek kadar bilgim yok maalesef.

  YanıtlayınSil
 6. Emeğinize gönlünüze sağlık cok faydalı bilgiler sağolun

  YanıtlayınSil
 7. Harikasın gerçekten paylaşımlar için teşekkürler :) ellerine sağlık 🤗

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...