4 3 Aylık Bebek Gelişimi -1- (Düzene Girme Ayı)

EY 3. AY SEN ÇOK YAŞA ...
Buradan  3 Aylık Bebek Gelişimi (2)  ve 3 Aylık Bebek Gelişimi (3)  okuyabilirsiniz.

Gökalp’in hayatındaki ilk dönüm noktası 3. Ayında oldu. İlklerle dolu bu ay o nedenle benim içinde unutulmazdır. Artık yeni doğan statüsünden çıkan canım oğlumun günlük yaşamı da düzene girmeye başlamıştı. Gün içerisinde neredeyse 10 dk. geçmeyen şekerlemelerini düzenli uykuya dönüştürdü. Sabah 6:00- 6:30 gibi kendi yatağında uyanıyor benim yatağıma geliyordu.


Babası hafta içiyse zaten işe gitmek için kalkıyor hafta sonuysa uykuya salonda devam ediyordu. Yatağımda 1 saatlik emzirme ve oyunun ardından sabah 8:00 civarı tekrar uyuyor, o günkü moduna gazına ya da o her neyse onu uyandıran ona göre, yarım saat ile 2 saat arasında uyuyor ,9:00 10:00 gibi güne başlıyorduk. 2 saatlik oyunun ardından 11:00 12:00 gibi öğlen uykusuna yatıyor,uyandıktan tekrar 2 saat sonra ikindi uykusunu alıyordu. Ama dediğim gibi bu uykular yarım saat ile istisnai olarak 2 saat arasında değişiyordu.

19:30 da banyosunu yapıyor sonrasında gece uykusu için beslenmeye başlıyor azalan ama bitmeyen bağrış ve çığlıklar arasında 20:30- 21:30 gibi uykuya dalıyor gece de 2 kere beslenmek üzere uyanıyordu. Günlük düzenimiz hala bu şekilde devam etmekte.

Bu arada sığamaz olduğu beşiğinden kendi yatağına geçmesine karar verdik. Aslında birazda yanımızda yatmaya alışmasından koktuğumuz için 3. Ayda odasında yatırmaya başladık. İlk günler panik atak olmuşçasına kalp çarpıntıları yaşadım gecelerce. İlk ayrılığımıza alışmak çok kolay olmadı. Gökalp duruma çok çabuk ayak uydurdu ;hatta hiç istifini bozmadı. O gayet normal uykularına devam ederken ben ağlıyor mu acaba kustu da boğazına mı kaçtı acaba gibi bir çok senaryo ile uykusuz geceler geçirdim.

Kendi yatağında yatmaya başlamasıyla birlikte yine 3. Ayda yüzüstü uyumaya başladı. Aslında dr.lar, beslenmenin hemen ardından midesinin üzerinde yatmasını uygun bulmasalar da, ben ne kadar sırt üstü yatırdıysam o dk geçmeden yüzüstü dönüyordu. Neyse ki doğumundan bugüne kadar kusma problemi yaşamadık. Düzenli hayata geçişimizle birlikte aylardır yorgun düşen bedenim biraz olsun toparlanmaya başladı. Ama bugün bile hala kendimi dinlenmiş hissedemiyorum. Sanırım fiziksel yorgunluğun sona ermesine en az 2 sene daha var.
3. ayla birlikte algıları iyice açılan küçük canavar daha az emer oldu. Etrafa duyduğu ilgiden süte konsantre olmak istemiyordu. İlk defa sütümde azalma başladı. Zaten ilk 3 ayda dolgun olan süt 3. Aydan sonra daha makul seviyelere bebeğin gereksinimi kadara iniyor. Artık o kadar dolgun hissetmiyorsunuz. En azından ilk 6 ay beslemek istediğim için ailece yaşadığımız paniğin ardından gerekli gıda takviyeleriyle sütü geri döndürmeyi başardım. Süt arttırmayla ilgili başka bir yazı yazacağımı belirtip devam ediyorum.

Bunu yazmadan geçemiyeceğim, babamızın bu konuda yaşadığı üzüntü beni oldukça şaşırtmıştı. Kadınca duygularla süt veriyor olmamdan pek memnun olmadığını düşünürken onun bebeğimizin sütümden mahrum kalacağı endişesini yaşaması beni çok memnun etmişti.
Devam Edicek...
Paylaş !

4 yorum:

 1. yaşasın 3. ay:)iki kez 3. ay geçirmiş bir anne olarak hislerinizi çok iyi anlıyorum.artık düzene girme,rutinleşme,gazdan sazdan kurtulma dönemi:)
  ben şahsen affınıza sığınarak şunu sormak istiyorum.bebği odanızdan ayırmak için erken değil mi?en azından 1 yaşına dek aynı odada ama kendi yatağında yatması daha sağlıklı geliyor bana.daha doğru tanımıyla pek çok uzman da aynı görüşü savunuyor.hatta 2 yaşına dek anne-baba kokusunu duyumsayarak uyumalarını salık veriyorlar bebeklerin.
  elbette her annenin düzeni,düşüncesi farklı farklıdır.nacizane aklımdan geçenleri yazayım dedim sadece.
  sevgilerimleeee...

  YanıtlayınSil
 2. Sitare, yorumunu okuduğumda kendimle çeliştim biran.Hemen arama motorlarından tekrar baktım sorun olmadığına kanaat getirdim.2.bebeğini büyütüyor olmanın verdiği tecrübeler elbette vardır.Ama okuduğum kadarıyla 2. ayda nezle girip olandan 7 yaşında okula başladığında odasını ayıranlara kadar bir çok model var.Senin bahsettiğin yeni dönem doğal yaşama dönüş uygulamalarına giriyor sanırım.Amerika'da bile hatunlar artık dr. nezaretinde evde doğuruyorlar.Ve eskiden ağlatma üzerine kurulu düzen şimdi ağlatmayın her istediğinde kucağınıza alın sevin öpün diyor.Ama benim okuduğum uzmanlar 3ile 6 ay arasında bebeğin bağımsızlaşabilmesi için ayrı yatmaya başlasını destekliyorlar.Okuma fırsatı bulduysan bayan duayen Tracy ablada öyle derki asla yanınıza almayın hastalansa bile siz yanında yatın yatağı müsait değilse yerde kendinize yatak yapın vs.esasen ben her dediğini destekemiyorun. Açıkcası 2 yaş Gökalp için çok geç olurdu.Üstelik o dönemde babamızın zaman zaman yorgunluktan sesli uyumalarından da rahatsız oluyordu.Şimdi bile cin gibi o zaman değil onu odasında yatırmak ben odamı değiştirsem ayrılmazdı benden.

  YanıtlayınSil
 3. valla bende ayırmaktan yanayım... 3.5 aylıkken ayırdım halada ayrı yatıyor kızım odasında 4 yaşına geldi sorun yaşamadık.... ben bebeğin bizimle aynı odada bulunmsını çok doğru bulmadım... ebeveynler bebek kadar temiz hava vermiyolar odaya :) onu solumasındansa odaında yatması doğru geldi.. açıkçası doktorların tavsiyelerinin doğru olduğunu düşünüyorum ama en doğru bilginin anneye doğru gelen olduğunu da biliyorum... ben nehir 4 yaşına geldi hala doktorundan fikir alırım ama bana ters geliyosada onlar dedi diye yapmam kızlar... çünkü çoğu doktor , sizinde örneklendirdiğiniz gibi ayrı fikirlere sahip oluyolar....

  YanıtlayınSil
 4. hımm dediklerinde çoğunlukla haklısın.hele ki babanın uyurken çıkardığı gürültü:)bizim için de bir sorun .her anne bebeği için en doğru olanını seçer.neye alışırsa öyle gidiyor küçük afacanlar.biraz tembellik de denebilir açıkçası .ben çok rahat ediyorum.yatağımın yanıbaşındayken kuzum.gak dese bakıyorum guk dese koşuyorum.hatta daha ötesi gece uykusunda emzirmeyi yatağımızda devam ediyorum.beraber uyuyakalıyoruz çoğunlukla.ilk bebekte asla denememiştim bile.bunda bi cesaret bi rahatlık deme gitsin :)ezmiyor musunuz aranızda diye soracak olursan henüz ezmedik:)diyeyim sana.yanisi dipdibe yaşıyoruz kuzucuğumla.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...