2 Bebeklerde Gaz Sancısı -1-

      
  Bebeklerde Gaz Sancısı -2- yazımı okuyabilirsiniz.

UYARI: LÜTFEN KENDİNİZDE ARAŞTIRMA YAPARAK KULLANACAĞINIZ DAMLAYA KARAR VERİNİZ.        

DENEDİKLERİM: ELMA YAĞI,KOLİK CD'si,ASPİRATÖR,ZİNCO DAMLA,NURSE HARVEYS ŞURUP,SAP SİMPLEX DAMLA,MYLİCON DAMLA,BİFİFORM DROPS DAMLA,OM-X ŞURUP,REZENE ÇAYI,MUSKAT(KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ)
İnsanın kendini bildiği andan itibaren utanç duyduğu gaz sesi, bebeği olan bir anne için nasıl dünyanın en güzel melodisi olabilir; bir düşünün. İşte böyle bir şey anne olmak.
İnternetteki benzeri yazılarla karşılaştırdığımda bizimle çelişen bir yeni durumla daha karşı karşıyaydık. Bu yazıdan evvel uzmanları okuma fırsatı bulmuşsanız eğer, görmüşsünüzdür ki bebeğiniz 2 haftalıkken sütü hazmetmekte güçlük çeken bağırsaklarında, yoğun gaz sancılarının başlayacağını rivayet ederler. Oysa ki biz daha eve geldiğimiz gece yani 3.gün bu tarifi imkansız duyguyla karşılaştık.Tarifi imkansız çünkü anne ve baba olarak daha 3 günlük minicik savunmasız yavrunuzun dayanılmaz bir acı çektiğine şahit oluyor, fakat aciz bir şekilde hiçbir şey yapamıyorsunuz. İlk günler evde bulunan tecrübeli büyüklerin desteği ile kriz anlarını bağrış ve çağırışlarıyla atlattık. Fakat durum hem bizler hem de Gökalp açısından tahammül edilmez bir hal almaya başlamıştı. Her akşam çalar saat kurmuşçasına babamızın işten dönüş saatlerine denk gelen 19:00-20:00 gibi başlayıp 22:00 lere kadar devam eden ağrıdan ve ağlamaktan kıpkırmızı bir hal almadan sona ermeyen bu kriz evrelerini, ilaç desteksiz atlatamayacağımıza karar verdim. İlk hafta topuk kanımızın alınmasıyla başlayan ilk dr kontrolümüzde durumu paylaştığımız doktorumuz tüm bebeklerin bu sıkıntıyı yaşadığını söyleyerek bitkisel içerikli olan ZİNCO damlayı önerdi. Fakat damla hiçbir şekilde etkili olamadı. Elma yağı ile kasıklarına ve topuklarına masaj yaptık fakat faydasını göremedik. Genelde aynı saatlerde başlayan krizler kolik olması durumunu düşündürdüğü için Buzuki Orhan’ın Kolik cd’ sini dinlettik ama ilk birkaç dinlemeden sonra o da tesir etmedi. Doğumdan önce, bebeklerin ağlamalarının genel nedeninin anne karnındaki güvene olan ihtiyacı olduğunu bu nedenle orayı hatırlatan elektronik sesler dinletildiğinde sustuklarını okumuştum. Bazı aileler fön makinasının, bazıları elektrikli süpürgenin yararını gördüklerini söylemişlerdi. Her ikisi de fazlasıyla gürültülü olduğu için alternatif olarak aspiratörü (davlumbaz) denedik ve tuhaf bir şekilde etkisini gördük. Gökalp her ağladığında aspiratör yanında susuyordu. Mutfaktaki sandalye üzerinde aspiratörün sesiyle uyuttuğum çok gece olmuştur. Ama gaz sancıları güven kaygısının önüne geçip de ağlamalar dayanılmaz bir hal aldığında gece Gökalp’in uyuduğu saatlerde internetten çözümler aramaya başladım. Annelerin önerdiği bulduğum birkaç damla adını doktorumuza sorarak onunda onayını alıp denemeye başladım. İşte size denediğim ve sonuç alamadığım gaz damlaları listesi.
ZİNCO: Bitkisel içerikli tadı da kokusu da çok kötü buna rağmen ısrarla kullandım ama sonuç vermedi sancılar devam etti.
NURSE HARVEYS : Bitkisel içerikli bir şurup. Birçok anne faydasını gördüğünü belirtmiş ama bizde yine sonuç vermedi gaz sancıları devam etti.
SAP SİMPLEX : Türkiye de legal satışı yok eczaneler de el altından satılan bir damla. Bir çok anne faydasını gördüğünü belirtmiş ;ama yine bize fayda etmedi.(Damla 2011 yılı itibarıyla artık eczanalerden alınabiliyor)
MYLİCON: Sap simplex türevi Amerika’dan gelen bir damla. İnternet üzerinden satış yapan birilerinden ya da Amerika da bulunan yakınlarınızdan temin edebilirsiniz. Diğerlerine göre daha pahalı. İşin içine Amerika girince e bide pahalı olunca tamam dedim çözdük bu sorunu ama yine faydasını gördüğünü belirten anneler olmasına rağmen bizim gaz sancılarımızı gideremedi.
BİFİFORM DROPS : Bizim kurtarıcı minik damlacıklarımız. Kutusunun üzerinde yazıldığı üzere “ Probiyotik bakteriler,sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur.”Bu gıda takviyesi olarak satılan damla bize kök söktüren gazı söktü aldı.
OM-X : Gökalp  4,5 aylık olduğunda, gece daha sık uyanır oldu. Diş çıkarma sıkıntıları yaşadığını hissettiren elinin sürekli ağzında oluşu ve huysuzluğu beni başka arayışlara itti. Yine internetten okuduğum yorumlar  tamamen bitkisel içerikli bu şurubun hem uyku yaptığı hem de gaz ve diş sıkıntılarına iyi geldiğini vurguluyordu. Bififormu kesip 1 ayı biraz aşkın bir süre kullandım. Aslında faydasını gördüğümü söyleyebilirim ama Gökalp 6. Ayı ile birlikte katı gıdalara başladığında gaz sıkıntımıza bir de kaka sıkıntısı eklendi. Yiyeceklerin katılaşması kaka da da aynı etkiyi yaptı ve tuvalete çıkışları 2-3 günlere kadar uzadı. Bağırsaklarda biriken gaz ve kaka bizi tekrar Bifiform kullanmaya itti. Yalnız bu durum gazdan biraz daha zorlayıcı oldu. Bififorma takviye olarak destek aldığımız diğer şeylerde oldu.
REZENE ÇAYI : Gaz problemini yaşadığımız ilk günlerde bebeğime rezene içirmemi tavsiye eden çevreme doktorumun yönlendirmesiyle kulaklarımı tıkamıştım. Bebeğin sadece süt alması gerekiyordu. Rezeneyi benim içmemin yeterli olacağını sütümden bebeğime geçeceğini söylemişti doktorum. Ama o günlerde bununda faydasını görmemiştim. 6. ayımızla birlikte katı gıda hayatımıza girince her şey daha da kötüye gitmeye başladı. Gaz problemi meğer tek başına bir hiçmiş. Geceler boyunca nerdeyse saat başı gaz sıkıştırmasıyla kalkar olduk. Çözüm arayışlarıma bebeklere özel hazırlanmış rezene çayını hayatımıza dahil ederek devam ettim.
MUSKAT(KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ): Gaz giderici ve rahatlatıcı etkisi olduğu söylenen bu cevize benzer görünümü olan baharatı son birkaç gündür akşam muhallebisiyle birlikte veriyorum. Fazlasının her şeyde olduğu gibi zararlı olacağı hatta halüsinasyon görmeye sebebiyet vereceği ikazlarını dikkate alarak serçe parmağımın tırnağı kadar hatta biraz daha az rendeleyerek muhallebiye ilave ediyorum.
Sonuç olarak gazımıza iyi gelen damla BİFİFORM olurken,katı gıdayla birlikte katılaşan kaka ve yoğunlaşan gaz sancılarını damlaya ilaveten rezene çayı ve muskat ile hafiflettik. Tam olarak sorunu çözdüğümüzü söyleyemem ama katı gıdayla birlikte gece sık uyanmalarımız azaldı. Sorun sona erdiğinde sürecin ne kadar sürdüğü ve bağırsakların katı gıdaya ne zaman uyum sağladığına dair tekrar bir yazı yazacağım.
Not: Bebeğinizin sancısı olduğunu kaka rengine bakarak anlayabilirsiniz. Kaka rengi altın sarısı ise sorun yoktur fakat yeşil ve tonlarıysa maalesef sancılandığının işaretidir.Yalnız 4. Aydan sonra almaya başladığı demir ilacı ve katı gıda ile kaka rengi koyulaşıp genelde yeşil renk olacaktır.O zaman sancıyı kakadan tayin etmek pek mümkün olmayacaktır.
Paylaş !

2 yorum:

 1. Merhaba Dilek Hanım,

  Bifiform Drops'u ariyorum bir suredir. Fakat uzun suredir (1-2 ay kadar) bu gida takviyesinin ithalatci firma tarafindan ithal edilmedigini yada dagitiminin yapilmadigi bilgisini aldim. Nerden temin edilebilecegini biliyormusunuz acaba?
  Simdiden tesekkurler.

  YanıtlayınSil
 2. Merhabalar nsonmez;
  Biz 1 yaşından sonra Colinox damlaya geçtik. Artık da çok şükür gaz damlası ihtiyacımız olmadığı için damlaların durumu ile ilgili hiç bilgim yok. Kusura bakma yardımcı olamadım ama Colinox'ta tavsiye ederim. Bilhassa katı gıdadan sonra bize daha faydalı olmuştu.Hemencecik ilaç desteğine ihtiyaç olmadan geçsin inşallah.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...