4 Bebeklere Uyku Düzenini Öğretme

Ailemizin yeni  üyesinin evimize geldiği ilk haftalar, hem lohusa sendromu hem de bebekli yaşama alışmakta yaşadığımız sıkıntılar yüzünden, hiçbir konuda düzen oturtamamıştım. Bunlar yetmezmiş gibi bir de kocakarı hurafeleri ile bebeği akşam saatlerinde yıkamayınca uyutma düzeni sanki kurulamazmış gibi kırkımızın çıkmasını bekledim. Öyle ki “Tracy Hogg Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler “adlı kitabında akşam banyosunu yaptırıp uyutarak bir düzen kurmaya başlamaktan söz ediyordu. Kırkımız çıkıp da, akşam banyolarını yapmaya başladığımız zamana kadar, saatler boyunca yarı uykulu gaz sancısı ile kıvranan bir bebeği teselli etmeye çalışarak geçti gecelerimiz. Akşam yıkanmalar başladıktan sonra uyutmakta çok kolay olmadı. Takribi 1,5 aylıkken akşam 19:30 – 20:00 arasında başlayan uykuya yatırma süreci ağlama krizleriyle ilk önce gece 22:00 larda uykuya dalma ile sonuç vermeye başladı.Beklediğim bu değildi ama vazgeçmek yoktu ;kafama koymuştum bizim ilk dersimiz uykuya erken yatmayı öğrenmek olacaktı.Her banyodan sonra aynı saatte yatak odamdaki  tv karşısında(açıkçası olmasa sıkıntıdan patlardım herhalde) saatler süren emzirme ve ağlama krizlerini 3. Ayın sonunda direnmeye son vermesiyle daha rahat geçirir olduk.

Aslında uzmanlar bebekleri ilk üç ay rutine alıştırmaya çalışmanın pek sonuç vermeyeceğini bu dönemde bebeklerde alışkanlık edinme duygusunun olmadığını söyleselerde ben yine de ağaç yaşken eğilir sözünü hatırlatmak isterim. Yeni dönem bebeklerin bizlerin bebekliğine hiç benzemediği eminim sizin anneleriniz ve kayınvalideleriniz tarafından da evlerinizde konuşuluyordur. O nedenle ben ne kadar erken davranılırsa o kadar çabuk sonuç alınacağını düşünüyorum.
İlk üç ay Gökalp gece de 2 kere kalkarak bir düzen tutturdu.Fakat 4. Ayın sonunda ve halen devam eden gece en az 3 kere ve bazı geceler daha fazla uyanmalar başladı.Katı gıdaya geçtiğimiz şu günlerde gece sık uyanmasını açlığına bağlayarak yatmadan evvel önce muhallebisini yediriyor sonrasında yine emzirerek uyutuyorum fakat maalesef uyanma sayımızda bir değişiklik olmadı.Takiplerim sonucunda anladım ki uyanmalar açlıktan değil bitmek bilmeyen gaz sıkıntımızdan.Şimdilerde kullandığımız ve bir türlü kesemediğimiz gaz damlalarının yanında rezene çayını deneme sürecindeyim gelişmeleri yine sizinle paylaşacağım.
Velhasıl  gece uykuya dalma saatimiz 20:30- 21:00 lere düştü ama hala en az 1 saat emerek ancak dalabiliyor. Hem uykuya dalma süresinde ki 1 saati azaltmakta hem de emerek uyutabilmenin dışında bir yol bulmakta aşama katedemedim ama hala çözüm arayışlarım sürüyor.En azından bir alternatifim var henüz denemedim ama son çare atadan kalma ayakta sallama yöntemini uygulamayı düşünüyorum.

Sık uyanmaların ne zaman son bulduğuna ve emzirmenin dışında uykuya yatırma sürecine dair tekrar bir yazı oluşturucam.Fiziksel ve ruhsal sağlığım açısından bu yazıyı sizinle paylaşma sürecim umarım çok uzun zaman almaz.Lakin çok yoruldum ve UYKUM VAR…
Gökalp Selçuk’a:
Annecim ne kadar zor büyüyorsun, öyle zorlanıyorum ki ayakta durabilmemin tek nedeni sevgin ve bana olan ihtiyacın.Her ne kadar bitik durumda olsam da sana senin enerjinle yaklaşmaya çalışıyorum ama bu her zaman mümkün olmuyor.Geceleri her ne kadar cinnet sınırına yaklaşsam da sabah olduğunda o  kocaman gülümsemen yok mu J bitmiyorum, sayende küllerimden yeniden doğuyorum.SENİ ÇOK SEVİYORUM CANIM OĞLUM.
Paylaş !

4 yorum:

 1. Dilekcim ben de 6,5 aylık olduğumda gece sık sık uyanmaya başladım. Daha önce sadece 1 kere uyanırdım. Bu ayda hızlı büyüme dönemine giriyormuşuz. Bu nedenle gece daha çok acıkıyormuşuz. Yatmadan önce ben de muhallebi yiyordum. Annem bir süre Milupa'nın tahıllı gece mamasından verdi. Kesinlikle daha tok tutuyor, tavsiye ederim.

  Biz anne-kız mamacı tipler olmadığımızdan bir süre sonra kestik. İstersen siz de bu hızlı büyüme dönemi denen süre boyunca gece mamasını bir deneyin.

  sevgiler.. :)

  YanıtlayınSil
 2. Ah Elacım denemediğim gözlemlemediğim şey kalmadı.Büyüme sıçraması yaşadığımız günlerde oldu evet o zaman her uyandığında emmek istiyordu ama bu ara derdi yemek değil.Bir ara ayrılık endişesi yaşadı atlattık,şimdi ne var onu çözmeye çalışıyorum.Diş değil çünkü eli çok sık ağzına gitmiyor.Sanırım yine gaz.Her uyanması acı ve ağlama ile çünkü.Artık en son bugün süt alerjisi testi yaptırdık.Bakalım sonuç ne çıkıcak.

  YanıtlayınSil
 3. Öyle mi? Ne zaman belli olacak? Bir de benim doktoruma mı gösterseniz acaba? Kadir Amca'nın bebekleri hep sorunsuz oluyor. Size de bir faydası dokunur belki.

  Sonuçları merakla bekliyoruz...

  YanıtlayınSil
 4. Ela'cım süt alerjisi testi negatif çıktı.Sonuçları babaannemiz aldı.Dr. rezene ve papatya çayı içsin rahatlatır demiş.Bilmiyorum Gökalp bildim bileli gaz pröblemi yaşıyor.Bakalım birde Milupanın gece çayını önerdiler onu deniyim diyorum.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...