0 Bebeklerin Parmak Emme ve Emzik Alışkanlığı

Bizim evin bıdığına emziği alıştırmak mümkün olmadı. Kiraz denilen emzik şeklini damak yapısına zarar vermemek için tercih etmedim; dolayısıyla hiç denemedik. Damaklı olması şartıyla, kauçuk olsun silikon olsun tüm markaları denedik ama hiç birini istekli emmedi.

Çene kasları yeteri kadar gelişmediği için, hiçbir bebek emziği kolay tutamaz ama bazı bebekler ki tıpkı bizimkisi gibi belki tembellikten belki de keyifli gelmemesinden kaslarını kuvvetlendirmeye bile çabalamıyor. Oysa ben emziği bir kurtarıcı olarak görmekteydim. Lakin sürekli kucak isteyen bir bebeğim olduğu için çok sıkıntılıydım. Bu nedenle anne olmadan ve zorluklarını yaşamadan evvel asla yapmam dediğim emziğe reçel bandırmayı bile reçeli sulandırarak denedim ama tadı geçince yine emmek istemedi. Vazgeçmedim, Avent marka anne meme ucuna benzer emziği en azından uyurken almaya alıştırdım. Fakat gece uyanmaları esnasında yine emziği tutmadı. Gündüzleri ise uyuturken dalmakta sorun yaşadığı ve sürekli memede kalmak istediği için bu arzusunu kısa bir süre de olsa emzik ile tatmin etti. Fakat yine de emzik alışkanlığı edinmedi.

Şimdiler de hala zaman zaman bilhassa dışarıda bebek arabasıyla dolaşırken emzik yardımı ile sakinleşiyor ve uyuyabiliyor. Fakat zaten yeteri kadar yorgun ve gergin olduğum için gündüz uyuturken emziği tutturmaya çalışmaktan vazgeçtim. Kendimce de bir teselli buldum. Ne de olsa zor zamanları yavaş yavaş geride bırakıyoruz. Dişlerinin çıkmaya başlayacağı bu dönemde emzik faydadan çok diş yapısı açısından zarar verebilir. Kaldı ki bir de emziği bıraktırmak için uğraşmak var. Okuduğum kadarıyla emzikten vazgeçirmekte ciddi sıkıntlı bir süreç.Napalım bizimkisi de varsın emmesin.
1 aylıkken ben ne kadar emziğe alıştırmaya çalışsam da o parmaklarını ve ellerini emmeyi daha çok tercih etti. Öyle iştahla emiyordu ki bu durum beni fazlasıyla endişelendirdi.

İnternetten okuduğum  abartılı anlatımlarda canımın sıkılmasına tuz biber oldu.Yok büyük yaşlara kadar parmak emme alışkanlığı devam edebilirmiş yok baş parmak emilmekten incelebilirmiş falan filan. Aman siz benim gibi evham yapmayın bırakın denetiminizde keyif almaya devam etsin. Müdahalelerinizle zamanla elini emmekten vazgeçecektir. Gökalp şimdilerde 7. Ayına yelken açmış durumda ve hala eli ağzında. Ama biliyorum ki oral dönem devam ediyor (hayatı ağzıyla tanıma dönemi) ve dişleri kaşındığı için elini ağzından alamıyor. Yoksa el,parmak emmekle , elini parmağını ağzına sokuyor olmak aynı şey değil.

Kaygıya gerek yok sevgili anneler alışkanlık haline getirmesine müsaade etmeden bırakın bebeğiniz parmaklarından keyif alsın siz de bebeğinizin bu sevimli döneminin tadını çıkarmaya bakın.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...