2 4 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Mama Sandalyesinde Oturma / Yabancılama)

Buradan 4 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 4 Aylık Bebek Gelişimi (3) okuyabilirsiniz.

4.ayla birlikte bizim enerji topunda diğer insanlara karşı yabancılama ağlamaları başladı. Etrafta kimsenin olmasını istemiyor kendisine gösterilen ilgiden mutsuz olduğunu feryatla ifade ediyordu. Böyle durumlarda yanında olduğumuz kişilerden ilk 10 dk kadar kendisiyle ilgilenmemelerini onların varlığına alışana kadar sanki  o yokmuş gibi davranmalarını isteyerek ortama alışmasını sağladık. Şimdilerde dönem dönem bilhassa çok fazla dışarı çıkamadığımız sosyalleşmesinin gerilediği günlerde yabancılamamız devam ediyor. Küçük beyin moduna göre bir bakıyorsunuz herkes ona arkadaş bir bakıyorsunuz hiç kimse tanıdık değil.

4. Aya girdiğimizde annesi ve babası olarak artık doğru dürüst yemek yiyebilmek için mama sandalyesini aldık.Evet doğru duydunuz anne ve babası olarak oturup birlikte bir akşam yemeği ya da haftasonu kahvaltı ederken en azından belki yanımızda oturur da bizi izlerken ağlamaz düşüncesiyle aldık saldalyeyi. Daha tam olarak oturamadığı için Chicco’nun Polly modelini tercih ettik.

Sandalye, ana kucağı gibi, tam dik konuma gelmeden eğimli hatta yatar pozisyonda kullanılabiliyor. Böylece ilk aylarda teker teker birimiz kucağında tutarken birimizin yemek yediği günler,ya da ana kucağında ayak seviyesinde kalıp huysuzlaştığı zamanlar nispeten geride kaldı. Üstelik katı gıdaya başladığı 6. Ayda bir de sandalyeye alışma süreci yaşamak durumunda kalmamış olduk. Şimdilerde yemeklerimizi sadece  ya mutfaktaki masada ya da salonda ki yemek masasında yiyoruz. Böylece yemeğin masada yeneceği düşüncesini de daha en başta bilincine yerleştirmiş oluyoruz.
Paylaş !

2 yorum:

  1. Canım ,mama koltuğundaki resim yeni mi ? Nasıl tombiş tombiş o bacaklar,tam ısırmalık :))

    YanıtlayınSil
  2. Yok canım resimlerini hangi ayı yazıyorsam ona göre koyuyorum.Bu Ağustos'ta ki hali 4 aylık kiloda tap yapmıştı yavrum ama şimdi nerdeee.Okadar hareketli ki boğum kalmadı vucutta.

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...