4 Anne Sütünü Arttıran Yiyecek ve İçecekler

Bebeğimin ve anneliğimin 3.ayında her şey tamda süt liman olmuşken bir anda limandan sütler firara meyletti. En azından ilk 6 ay bebeğimi anne sütü ile beslemek istediğim için düştüm süt arttırmada faydası olan yiyeceklerin peşine.
Her şeyden önce düzenli besleniyorsanız, dinlenmiş bir vücudunuz varsa, stresten uzak duruyorsanız zaten böyle bir problem yaşamazsınız. O halde süt derya.. Ama gelin görün ki, bebeğinizin bakımını tek başına üstlenmişseniz, ne uyuyabiliyor dolayısıyla dinlenilemiyor, ne yemek yapabiliyor dolayısıyla düzenli beslenilemiyor, bir de bu ikisine ilaveten bebeğiniz sıkıntılı ise maalesef stressiz bir yaşamınız olamıyor. Haliyle bütün şartlar tamam olunca sütün kaçması da kaçınılmaz oluyor. İşte böyle sancılı bir dönemde sütümü arttırabilmek için ara tara bulduğum ve deneyip faydasını gördüğüm yiyecek ve içecek listesini sizler için hazırladım.
Yeterli protein,yumurta,et,tavuk,balık tüketimi,bebeğe gaz yapmadığına kanaat getirdiyseniz süt ve süt ürünleri,bulgur pilavı,mercimek çorbası,dereotu yiyecek tipi olarak süt arttırmakta faydasını gördüklerimin başında geliyor.En çok bilinen su tüketiminin faydasıdır ki ben maalesef su içmeyi yıllardır sevemediğim için bu kolaylıktan faydalanamadım.Günde en az 2 litre su tüketerek sütünüzün devamlılığını sağlayabilirsiniz.Bunun yanında kompostolar da oldukça faydalıdır.Ama bütün bunların yanı sıra benim en popüler süt arttırıcılarım Tahin Helvası,Humana Still Tea (hamileler için süt arttırıcı çay) Rezene Çayı,ve Açık Çay.
En çok faydasını gördüğümse malt (Fayrouz) içeceği oldu. İnternette araştırırsanız Vitamalt içeceğini tavsiye ederler fakat onu bulmak her zaman mümkün olmadığı için onun market versiyonu olan Fayrouz’u denedim ve gerçekten faydasını gördüm.İçeriğindeki arpa maltı sebebiyle sütü arttırmakta faydalı oluyor.Günde 2  kutu içerek 3. Aydan  bugüne yani 8. Ayımıza kadar sütümün azalmasıyla ilgili bir sıkıntı yaşamadım.Herkese de tavsiye ederim.
21 ay boyunca yeterli ve gerekli gıdaları muntazaman alamasamda malt içeceği sayensinde kesintisiz olarak bebeğimi emzirebildim. Malt içecekleri gazoz formunda olup bazı anneler tarafından tadı dolayısıyla tercih edilemeyebiliyor. Alternatif olarak son dönemlerde bir de malt içeren kahveler Türkiye'de satışa sunuldu. Tatmadım; fakat tadının kahve ile aynı olduğu, kafein içermediği için uyku bozukluğuna yol açmadığı ve düşük kalorili olması bakımından da kilo yaptırmağı gibi bir tanıtımları var.
Bu arada aman sakın sütüm olsun diye tatlıya dadanmayın. Hamilelikte alınan kilolardansa, süt arttırmak adı altında hüpletilen tatlıların aldırdığı kiloları vermek daha zor oluyor dikkatinizi çekerim.
Paylaş !

4 yorum:

 1. Merhaba,
  Ben Ulaş'ın annesiyim, blogunuzdan gaz sorunu ve anne sütünü arttırma konusunda aldığım iki ipucu için teşekkür etmek için yazıyorum.
  Malt içeceğine bugün başladım, iki kutu içtim henüz. Bunun dışında gaz ilacı olarak tavsiye ettiğiniz besin takviyesini de iki gündür kullanıyorum. Oğlum iki gecedir sancısız uyuyor. Tekrar teşekkürler.
  Benden ve Ulaş'tan, size ve Gökalp'e sevgiler.)

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili Özlem bloğa şimdiye kadar çok değer verdiğim insanlar yorum yaptı ama açıkcası hiç bu kadar mutlu olmamıştım.Fayrozunda faydasını göreceğini umuyorum ama eğer sütte bir azalma hissediyorsan 1 haftalık bir küre al kendini derim arttırıcı yiyecek ve içeceklerle sütü çoğalt sonrasında kendini fayrouza bırak.Bizde seni ve Ulaşı kocaman kucaklıyoruz ama Ulaşı birazda kokluyoruz...

  YanıtlayınSil
 3. Yeniden merhaba,
  Benden ve Ulaş'tan Gökalp ile sana sıcak selamlar.)
  Bir sorum olacak, Bififorma rağmen kimi zaman ciddi gaz sancıları çekti mi Gökalp? Ulaş'ta oluyor zaman zaman. Ayrıca bir şişe bitince devamını da kullandınız mı? 14 günlük kür mü yoksa?

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba Özlem maalesef soruna evet diye cevap vericem.Öyle ki biz hala gaz sancılarımızı bitiremedik nerdeyse 10.aya giriyoruz artık.Katı gıdaya başladığımızdan beri her aşamada gaz sancıları yoğunlaşıyor.Mesela kıyma ekleme, soğan dahil etme vs gibi.Daha brokoli,mercimek,lahana gibi gaz yapan yiyecekleri ne kendim yiyorum ne ona yediriyorum o derece.Ben bififormu sürekli kullandım.Şimdilerde colinox deniyorum aynı zamanda bağırsak düzenleyici olduğu için.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...