5 Emzirmenin "Anneye" Faydaları

Emzirmenin bebeğe olan faydası hepimizin malumu, peki ya anneye ne faydası var? Büyük bilgi kaynağı internetten araştırdığınız zaman emzirmenin faydalarıyla ilgili aynı maddeleri içeren bir çok farklı konu başlığı bulabilirsiniz. Blogu oluşturmamdaki ana nedenlerden biri de bu bilimsel gerçekliklerin soğuk bir dille ifade edilmiş olmalarıydı zaten. Emzirirseniz temiz su aramak zorunda kalmasınız gibi? İşte yine birkaç tanede olsa benim tecrübelerimle emzirmenin anneye faydaları.
Emzirme esnasında bebeğin anneden sütü vakum olarak çekmesi ile bütün vücut bu vakumlamaya ayak uyduruyor. En önemli fayda emziren anne çabuk kilo veriyor. Emzirme sırasında midenizde adeta yiyeceklerin sindirildiğini hissediyorsunuz. Bebek emdikçe mideniz gurulduyor. Bu gelen zayıflamanın ayak sesleri olsa gerek J
Eğer sinüzitlerinden şikayetçiyseniz vakumlamayı solunumunuzda da hissedeceksinizdir. Bebek emdikçe adeta solunum yollarınız açılıyor daha rahat nefes almaya başlıyorsunuz. Aynı şeyi nezle ya da grip olup nefes almakta zorlananlar içinde rahatlıkla söyleyebilirim. Emzirmekle,en iyi okyanus suyundan daha çabuk açılacaktır nefesiniz.
Bebeğinizi kucağınızda sallayarak ezmiyorsanız bu seferde sindirim sisteminiz harekete geçecektir. Salınım hareketiyle bağırsaklarınızdaki rahatsız edici şişkinlikten kurtulmuş olacaksınız.Gülmeyin!!!  Gaz sıkıştırması gerçekten çok sıkıntı veren bir durum J

Burada kendi  tecrübelerimi paylaştığım için rahatlıkla söyleyebilirim ki emzirmek o kadarda anlatıldığı gibi ruhani bir huzur vermiyor. Aksine süre uzadıkça insanın ruhu daralıyor. Çünkü 5-10 dk.lık bir şey değil ki bu her seferinde o sevgi kelebeği halleri yaşansın.Yeri geliyor bir saati aşan bir süre boyunca emzirmek durumunda kalıyorsunuz.Velhasıl annelik her durumda olduğu gibi emzirmek esnasında da sabır gerektiriyor.Zaten bebek büyütürken her şeyin sonunda tebrikler ki sabır taşı olup çıkıyorsunuz.

Bilimsel gerçekliklerin ifade ediliş tarzına kızdık ama şunu unutmamak gerekir ki emziren annelerin meme kanseri olma riski çok azalıyor.


Ve gelelim kınamaya! Sadece estetik kaygılarla bebeğini emzirmeyenlere asla anne diyemiyorum. Emzirmenin faydaları 1. Madde : Memeleriniz bebeğinizİ emzirmek için yaratılmıştır!? Annelik fedakarlıktır,canınızdan kopan canı dünyaya bağlayacak olan en önemli ihtiyacından mahrum etmek, annelik vasfına asla layık olmayacak bir davranıştır.Bu düşünceyi anlamaya çalışabilirim ama asla saygı duyamam.Ve son söz olarak diyorum ki süt için süt içirin J
Paylaş !

5 yorum:

 1. bu faydalar sağan anneler için de geçerli mi acaba?

  YanıtlayınSil
 2. Güzel soru ama ben bilemedim.Sağarak süt vermedim.Ama sağarak verilen sütün daha az kanaldan çekilebildiğini dolayısıyla sütün azaldığını okumuştum.

  YanıtlayınSil
 3. Zayıflama kısmı harika gerçekten, 6 ayda 17 kilo verdim sadece emzirerek:)Bir de ağlayan bebek için süper, hem bebek hem anne sakinleşiveriyor..

  YanıtlayınSil
 4. Yazımda da belirttim emzirerek kilo vermemek mümkün değil ki.Süt yapsın diye yenilen tatlılar malesef yapışıp kalıyor.Ben şuanda hamile kaldığım kilonunda altındayım.Bebeğime yalnız baktığım için bu tempoya stoktaki kilolar bile dayanmadı :)

  YanıtlayınSil
 5. emzirmek kadar özel ve güzel bir duygu var mı??asla yok.o bağ o tatlı sevda ancak o vakit yeşeriyor anneyle bebişi arasında.2 yıl emzirdim oğlumu ,sıra kızımda.7 aylık olmak üzere ve ana gıdası anneden hep.biz böyle çok sağlıklı ve çok mutluyuzzzz:))

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...