0 5 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Yüz Tırmalama Sona Erdi,Sürünmeye,Hecelemeye Başladı)

Buradan 5 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 5 Aylık Bebek Gelişimi (3) okuyabilirsiniz.

5.ayımızla birlikte 5-10 dk bile olsa bırakabildiğim koltuk üzerindeki konumu artık yerde yorgan üzerinde debelenmeye dönüştü. İlk başlarda evdeki yerleşim şeklinde eksiltme ya da değiştirme yapma gereği duymadık. Önce yedek yorganlardan biri, dört kat olarak yere serilmek suretiyle hem yumuşak bir zemin hem de düşme tehlikesi olmayan bir alan oluşturdu. Yorgan üzerinde oyuncaklarıyla kendi kendine oyalanma süresi daha da uzadığı gibi ilk emekleme hareketleri sürünerek başladı.Hem sürünerek hem de dönerek oyuncaklarına uzanmaya başladı.Tabi hareketleri arttıkça alanı genişletmek adına yorgan önce iki kata dönüştü; sonra tamamen açık hale geldi. Dolayısıyla evde değişimler başladı. Dekoratif orta sehbamız artık kaloriferin önünde kenar süsü şeklinde konumlandı. Şimdiler de koltuk kenarlarında sıralasa bile yorgan hala yerde. Yeni görevi ise düşmelere karşı güvenlik alanı oluşturmak. Yorgan deyip geçmemek lazımmış düne kadar bir üzerimizi örterdik şimdilerde Gökalp’ in en önemli aksesuarı oldu. Nereye gitsek yere bir yorgan rica ediyoruz anında oyun alanı kurulmuş oluyor.


3.ayda açılan algıları ile birlikte emerken dağılan konsantresi 5. Ayda yerini dışarıda asla emmemeye bıraktı. Ne yapsam gittiğimiz hiçbir yerde emzirmeyi başaramadım. Anne sütünden başka bir şey almadığı için adeta aç kalıyor ama yine de etrafı incelemek varken emmeyi reddediyordu. Bu kötü huyu yüzünden dışarıda ki işlerimizi, emeceği zaman evde olacak şekilde planlıyorduk. Neyse ki 6. Ayda katı gıdaya başladıkta emmediği zamanı diğer yiyeceklerle telafi etmeye başladık. Emerek uyuyan ve alternatif sunumlarımın hiç birine yüz vermeyen karakter sahibi oğlum, haliyle dışarıda uyumaz da oldu. Ama onun dışında araba bile hala uyutamaz benim oğlumu, çünkü uyumamaya doğuştan yeminlidir kendileri.
Bütün bu kötüye gidişat içinde 5. Ayda artık çok şükür yüzünü tırmalamayı tamamıyla bıraktı. Nerdeyse ilk 2 ay eldiven içinde olan parmakları özgür kaldığında bazen yüzünü tanımak adına bazen refleks olarak bazen de sinirlendiğinde kontrolsüzce çizdiği yüzü, kurtuldu o tombiş parmakların ucundaki pençe tırnaktan.

O neydi öyle kaşla göz arasında yüzde oluşmuş bir faça daha. En küçük Müslüm fanatiklerinden biri de bizim evdeydi o dönem. Neyse ki hızla büyüme sürecinde olduğu için, hücreler sürekli arttığı ve yenilendiğinden, tırnaklarıyla yüzünde yaptığı sürrealist çalışma nerdeyse ertesi gün siliniyor, o güzelim tual yüz tekrar yeni çalışmalara ilham verecek kadar temiz hale geliyordu. Ve yine bu ayda konuşmanın belirtisi ilk düzgün hecelemeler başaldı "ded dee, ann nee "gibi.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...