1 6 Aylık Bebek Gelişimi 1 (Katı-Ek Gıdaya Geçiş,Su içmeyi Öğretme)

6 Aylık Bebek Gelişimi(2) ve 6 Aylık Bebek Gelişimi (3) okuyabilirsiniz.

6. ayda oğlumun yaşamının dönüm noktalarından biri de katı ya da ek gıdaya geçişle gerçekleşmiş oldu. Kendi içlerinde tutarlı olmakla birlikte, birbirinden farklı yorumlarla 4. ayda veya 6. ayda katı gıdaya geçişi uygun gören doktor grupları içinde, bizimkisi illa 6. Ayda geçişte ısrarcı olanlardandı. Oğluşun kilosu ve boyu göz önünde bulundurulduğunda aslında bu ısrarında da haklıydı. Nihayet bizim de süt dışında dünyanın diğer nimetlerinden faydalanma zamanımız gelmişti… gelmesine de gelmez olsa mıydı acaba. Katılaşan gıda ile paralel katılaşan kaka kabusumuz oldu. Süt dışında yeni yiyecekleri hazmetmek, zaten bu konuda sıkıntılı olan bağırsağı iyice zorladı. Aman Allah’ım bir ay boyunca nerdeyse her gece kıvranan ve uyumayan bir çocuk oldu çıktı. Aslında dişe yorduğumuz 4. Ayda başlayan uyku problemleri meğer hiç bir şeymiş uykusuz geceler 6. Ayda ayyuka çıktı.7.ayda bağırsak düzenleyici kullanana kadar da geçmedi.
6. ay bebeğinizin katı gıda ile tanıştığı aydır. Bu ayda doyumluk yemesini beklemek hem sizi hem de ısrarınız yüzünden bebeğinizi üzecektir.

Klasik ilk başlangıç elma suyu,püresi ve yoğurt ile olup mevsime uygun hemen her sebze ve meyvenin tadımı ile devam eder. Bu tadımlar bir,iki çay kaşığı  ile başlar ay sonunda ancak öğüne ulaşır hatta bazı bebekler öğüne daha geç geçer. Bir yaşına kadar alerjik olarak reaksiyona sebebiyet vereceği endişesi ile BAL,ÇİLEK,YUMURTA BEYAZI,ÇAY,TUZ ve İNEK SÜTÜ( inek sütü benim şahsen katılmadığım bir alerjen, kimsenin kararını etkilemek istemem ama bu konuda oldukça fazla görüş var internete bir göz atmanızı tavsiye ederim) verilmesi önerilmez. Ben kendimden örnek verdiğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki kahvaltılarını bir biberonun içinde öğüterek ya da kaşıkla çorba kıvamında vermeyi tercih etmedim. Böyle yaparak daha az yemesine ve daha geç öğüne başlamasına sebep oldum ama şimdilerde artık nerdeyse bizim gibi kahvaltı eder oldu. Blander bebeği olmasına engel olmak ve bir damak tadı sahibi olmasını sağlamak adına zeytini,peyniri,yumurtanın sarısını tek tek çok küçük taneler olarak yedirdim. Ayrıca devam sütü içine konmuş hipp bebe bisküvisi ,pekmez ve 8.ayla birlikte 1 çay kaşığı dövülmüş ceviz ile nerdeyse normal bireyin yediği gibi bir kahvaltı öğünü oluşturdum. Yoğurdunu anne sütüne en yakın olduğu için keçi sütünden eski usul kendim mayaladım. (Yoğurt mayalamayı bir başlık altında detaylı olarak yazmayı düşünüyorum.) İlk yemek öğünleri patates, havuç,kabak üçlemesinin haşlanmasına bir çay kaşığı organik zeytin yağ ilave edilmesi ile başladı sonrasında bu üçleme her iki günde bir başka sebze eklenmesi ile değişti. Sırası gelmişken şunu da söylemek istiyorum bir vitamin bombası oluşturmak adına birçok sebzenin bir arada pişirilmiş hali umduğunuz yararı sağlamayacağı gibi oluşturmaya çalıştığınız damak tadını da engelleyecektir. Her seferinde patates ve havuç ikilisine bir sebze ilave etmek hem size çeşit olanağı sağlar hem bebişiniz sizin yediğiniz yemeklere daha yakın tatları tanır. İlerleyen aylarda bu üçlemeye soğan tere yağ pirinç vs ilave edilerek öğün daha da lezzetli hali getirilir ama şimdiden aceleye gerek yok.

Katı gıdaya geçişle birlikte bebeğe daha önce vermediyseniz artık su içermeye başlamanın da zamanı gelmiştir ama nasıl? Ben daha önce Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır? yazımda belirttiğim gibi çok zorlandım. İlk dönemler kaşıkla su ihtiyacını gidermeye çalıştım ama sanırım çok ihtiyaç duymadığından ilk iki ay nerdeyse hiç su içmedi. Bir yandan kaşık ile diğer yandan bardak ile su içermekte ısrar ettim. Sonuçta 8. Ayda bardaktan küçük yudumlarda olsa içmeye başladı. Bir ip ucu daha bebeğiniz biberon kullansa da kullanmasa da suyu içmek istemiyorsa kaşık yada bardakla da başarılı olamıyorsanız suyu sıcağa yakın ılık olarak vermeyi deneyin görüceksiniz daha istekli olucaktır.
Paylaş !

1 yorum:

  1. elma suyu ne çok hoşuna gidiyor bebişlerin,hemen sevinç çığlıkları gelmiş :)

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...