0 6 Aylık Bebek Gelişimi 2 (Sürünmeye,Oturmaya Başlama,Saç Dökülmesinin Sona Ermesi)


6 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 6 Aylık Bebek Gelişimi(3) okuyabilirsiniz.

Gökalp’ im  6. ayla birlikte hem fiziksel hem de zihinsel olarak dikkat çekecek kadar gelişme gösterdi. Artık yere serili koca yorgana sığamaz, içinde duramaz oldu. Sınırları aşma isteği ve merakla sürünerek yorganın dışına çıkmaya çalışıyor illaki parkenin üzerinde kalmak ve oynamak için diretiyordu. Sert zemin mi ya da soğuk hissi mi ona cazip gelen ne bilmiyorum ama hala uzanmak için tercihini parkeden yana kullanıyor. Fiziksel olarak kol ve bacaklarının gelişimini artık diz üstünde kalkmasıyla da gözlemleyebiliyorduk. Daha henüz emekleyemiyordu ama dizlerinin ve ellerinin üzerinde kalkıp kendini ileri geri sallayabiliyordu.

Bebekler ilk 6 ay otomobilde giderken ana kucakları içinde arka koltukta ters yerleştirilir . Aynı şekilde pusetlerinde dolaştırılırken de yüzleri ebeveynlerini görecek şekilde yani dışa doğru değil de içe doğru bakar. 6 aydan sonra artık dış dünyayı izleyebilecek gelişimi tamamlamış olurlar. Bizim tombalağımızda ebatlarıyla ilk pusetini zorladığı için 6. Ayda altına son model başka bir araba çektik JŞaka bir yana odasını ayırdığımda yaşadığım ilk ayrılık acısını tekrar hissettim. Altı üstü artık pusetinde ters gidiyordu ama yüzünü görememek benim için nedense bir müddet kalp çarpıntısına sebep oldu. Onun dışarıya bakacağı yeni arabasına alışmasından evvel, benim onu görmeden arabayı sürme fikrine alışmam gerekti. Sırası gelmişken fikir edinmek isteyenler için ilk arabamız oldukça hantal olduğu ve daha 6. Ayda değiştirme gereği duyduğumuzdan 2. Arabamızı hem daha uzun süre kullanabilmek hem daha kolay katlanır açılır olması hem de sürümünün rahat olması açısından kiloca emsallerine göre en hafifi baston tipi Maclaren tercih ettik, çokta memnunuz.

6. ay birçok açıdan bebeklerin hayatında dönüm noktası. O narin kemikleri  bu ayda artık oturabilmesi  için yeteri kadar kuvvetleniyor. Gerçi ben doğduğundan bu yana gaz çıkarmak için yaptığım bacak hareketleriyle kemiklerinin gücünü ister istemez test etmiştim ama yine de uzun dakikalar oturtmamıştım .4. ayla birlikte birkaç dk geçmeyen kucağımda ki oturtmalar 6 ayda o ne kadar oturmak isterse o kadara kadar uzadı.
Yine 6. Ayda saç dökülmelerimiz bitti hatta saçının kel olan ön tarafı gözle görülür şekilde dolmaya başladı.3. ayda başlayan saç dökülmelerimiz bilhassa bende endişeye sebep olmuştu öyle bir dökülmeydi ki adeta tutam tutam koparcasına saçlarım azalıyordu.6. ayla birlikte saç dökülmem normale döndü.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...