3 6 Aylık Bebek Gelişimi -3-

6 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 6 Aylık Bebek Gelişimi (2) okuyabilirsiniz.

BAŞ BAŞA OTOMOBİL YOLCULUKLARIMIZ BAŞLADI - İLK KEZ SALINCAĞA BİNDİ
Bizim takvimimiz de 6. Ayda ilk defa otomobille ikimizin yola çıkması vardı. Ne var bunda demeyin kucak müptelası oğlanı İstanbul şehir trafiğinde arka koltukta oturtup ağlama krizlerini göze alıp yola çıkmak yürek ister. Ağlamaya başlarsa onu nasıl sustururumu detaylı düşünmeden attım kendimi yola. Aslında iyide etmişim, ilk yolculuğumuzu yakın bir mesafe seçtim ki hem ben çocuklu ilk sınavımda şansımı daha fazla zorlamıyım hem oğluşun ağlamaları uzun sürmesin. Ne de olsa eninde sonunda geçilecek bir köprü vardı katedilecek yol hedefleri arasında,köprünün ucunda nanane, teyzeler.. talim yapmaya başlanmalıydı. Neyse ki sandığımdan daha sorunsuz atlattık ilk yolculuğumuzu şimdilerde ise hedefi aşmaya çalışıyoruz malum bize uzaklarda oturan Özden ve Nalan teyzemiz var daha gidilemeyen.

Bu ayda diğer ilk defa yaptığı şey çocukluğun en sevilen oyunlarından biri olan salıncağa binmek oldu. Yaz aylarında diğer çocukları izlemekten keyif aldığı ,son dönemlerde markete giderken önünden sürekli  geçtiğimiz site parkımıza artık sıkça uğrar olmuştuk. Fakat tam olarak oturamadığı için salıncağı hiç denememiştik. Ama artık zamanı gelmişti.

Evet ,işte bizde artık salıncak sırasına girebiliriz. Zaman ne çabuk geçiyor. Hem nerdeyse her gün birbirinin aynı hem her geçen gün biraz daha büyüyor. Daha 1 yıl bile olmadı ama o kadar şey yaşadı ve yaşattı ki insanoğlunun gelişim hızına şaşmamak mümkün değil.
Seni seviyorum can, canan, aşk, seni seviyorum, annecim hayat seninle çok daha güzel…

Doğduğu zaman çektirdiğimiz aile fotoğraflarımızı 6. Ayda yenilemek istedik, daha doğrusu istedim ama ne mümkün.

Babamızı ikna etmek zaten bir o kadar zorken malum erkek kısmı pek sevmiyor öyle pozdu fotoğraftı, bir de oğlu tantana çıkarttı.

Oysa ki ben birkaç mizansen düşünmüştüm ama maalesef adamımın keyfi yoktu bizim fotoğraf çektirme sevdamızda başka bahara kaldı.
Ve bunlarda internetten 6. Ay gelişim notları:
SOSYAL
Memnuniyet ve sıkıntısını seslerle ifade etmeye başlamıştır.
Yabancılardan rahatsız olur.
Müzik sesi duyduğunda ağlamasını keser.
Kendi ismi söylendiğinde tepki verir.
FİZİKSEL
Emekleme hareketlerine başlamıştır.
Vücudunu her yöne hareket ettirir.
Destekli oturabilir.
İlk dişi patlayabilir.
Bir bardağı iki eliyle tutabilir.
ZİHİNSEL
Ruh halinde ani değişmeler yaşar. Gülme,ağlama , öfke değişimleri gibi.
Nesneleri uzun süre inceler.
Bazı sessiz harfleri söylemeye başlar.
İki nesneyi kıyaslayabilir.

Paylaş !

3 yorum:

  1. siz ne güzel bir ailesiniz ya rabbim.. allahım nazarlardan korusun sizi :))) kırkbirkere maşallah.... o şaşkolozu yiycem yaaa o nasıl şaşırmaktır öyle salıncağın üzerinde yaa koptum :)))

    YanıtlayınSil
  2. çoooook tatlı yakışıklım benim :))) fotolarınız da çok güzell ...Nalanın dediği gibi maşşallah 41 kere,Allah hiç ayırmasın sizi...

    YanıtlayınSil
  3. Ay sizde çok şekersiniz :)) Allah hepimizi yuvalarımızda evlatlarımızla mutlu huzurlu kılsın inşallah...

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...