7 Bebekler Biberona Nasıl Alıştırılır

YA DA BEBEKLER BİBERONA NE ZAMAN ALIŞTIRILMALIDIR?
Eğer bu yazıyı blogun gidişatına göre bebeğiniz 6. Ay civarındayken okuyorsanız geçmiş ola. Gerçi biraz can sıkıcı bir yorum oldu ama gerçekten zor bir süreç bekliyor sizi. Ama eğer daha hala hamileyseniz ya da bebeğiniz ilk aylardaysa hiç düşünmeyin ve hemen biberona alıştırmaya bakın derim. Takmayın şu etraftan aman biberon verme emmeyi bırakır lakırdılarını. Hiçte öyle olmuyor. Etrafımda bunu deneyen ve bu anlamda, hayatı en azından benimki ile kıyaslandığında çok daha kolay olan bir sürü insan var. İşte blogumun en sevdiğim yönü ,siz daha sorunla karşılaşmadan tecrübeyle sizi soruna karşı hazırlıyor olması. Bebeklerini doğduğu dönemde biberonla tanıştırmayan anneler ihtiyaç olduğunda ki o ihtiyaç ya sütlerinin azalmaya başlaması,ya işe başlama döneminin yaklaşması ya da ek gıdaya geçiş sürecinde bilhassa su ve benzeri içecekleri nasıl içereceğini kestiremediği döneme denk gelir, ve yana yana ne yaparımda biberona alıştırırım çareleri aranmaya başlanır. Tıpkı benim gibi! Ben de bu saydıklarımın hemen hepsinin vuku bulması sonucu Gökalp’i  biberona alıştırma gereği duydum ama ne mümkünL  En çok sütümün azaldığını hissederek biberona geçmeye karar verdim ki aslında öyle değilmiş, meğer ben evham yapıp biberona alıştırmak için bahane arıyormuşum. Emerek uyuduğu için hem bu şekilde uyumayı bırakması hem de doymuyor da mı uyumuyor acaba düşünceleri ve yönlendirmeleri yüzünden  biberona geçmeyi uygun görmüştüm.

Bunun yanında ek gıdaya başladığı için artık su içmesi gerekiyordu ama biberonu tutmadığı için onu da başaramıyorduk bu süreçte su ihtiyacını kaşıkla gidermeye çalıştım ama zaten adamın suyla işi de yoktu.(anası kılıklı)Sonuç olarak çok şükür hala emiyor emdiği sürece biberona gereksinim duymuyorum. Bu arada artık su içimini de bardakla yapıyor. Ek gıdaya başladıktan sonra İlk iki ay suyla hiç arası yoktu şimdilerde çay bardağı ile günde 15-20 ml su içiyor. Zaten uzmanlarda emdiği sürece suyun çok elzem olmadığını ihtiyacı olsa suyu reddetmeyeceğini söylüyorlar. Tabi bu sözlere kulak asıp bende ısrar etmemezlik yapmıyorum. Bunun dışında 6. Aydan bu yana alıştırma bardağı kullanıyoruz. Henüz bu bardakla süt ya da devam sütü tarzı bir şey içmedi versem tepkisi ne olacak denemedim ama her sabah kahvaltı ile birlikte aşağı yukarı 60 ml kadar rezene çayını sıkıntısız olarak bardağından içiyor. Malum artık dillere destan bitmek  bilmeyen bir gazımız var porom pom pom J Bu kadar yol aldıktan sonra biberona alıştırıp tekrar bardağa geçişte yeniden zorlanacağım için biz hayat seyrimizde biberon aşamasını atlamış oluyoruz. İnşallah 1 yaşına kadar emzirmeyi başarabilirsem ondan sonrası zaten günde 2 bardak süte bakıyor. Onu da hallederim artık diye düşünüyorum J Bardak kullanımına geçemeyen ve biberon kullanmayı deneyecek olanlara kendi tecrübelerim olmasa da internetten yaptığım araştırmalara göre tavsiyelerim değişik biberon uçları deneyerek ve zorlamamak kaidesi ile ısrarcı olunursa başarılı olunacağı yönünde. Bir de benim gibi sütü azalanlar için müjdeli haber sütünüz bittiğinde zaten ister istemez biberonu alacağını söylüyor  tecrübeli anneler bu oldukça rahatlatıcı bir haber e hadi gözünüz aydın ola J

Gelelim biberona alıştırma sürecinin nasıl olması gerektiğine. Daha öncede tavsiye ettiğim BEBEK BAKIM SORUNLARINA MUCİZE ÇÖZÜMLER kitabında Tracy Hogg der ki : bebeğinizi  doğumdan 2 hafta sonra biberonla tanıştırın. Hatta biberonla besleme şansını kendiniz dışında herkese tanıyın ki,hem bebek başkasının elinden beslenmeye alışsın yaşamının ileriki evrelerinde başkasının elinden yemek yemeyi reddeden bir çocuk olmasın, hem size bir öğünlük  de olsa dinlenme zamanı kalsın. Bu besleme için anneanneler,babaanneler,teyzeler ,halalar zaten çok gönüllü olacaklardır. Ama babalar en önemli yardımcınız olacağı için onlara öncelik verilmelidir. Böylece baba da yıkama sırasında yaptığı yardıma bir de tek öğün bile olsa beslemeyi ekleyerek hem size empatisini arttırır hem de bebekle ilişkisi kuvvetlenir. Yukarıda belirttiğim gibi aile büyüklerinizden ve çevrenizden biberon vermemenizi telkin edecek kişiler olacaktır. Eğer sonrasında benim gibi nasıl alıştırırım sıkıntısı yaşamak istemiyorsanız biberon vermekte tereddüt etmeyin derim. Günde sadece 1 öğün biberon emen bebek annesinin sıcacık koynunu ve yumuşacık memesini suni bir emzik ucuna değişmeyecektir. Madem kitabı okudun sen niye uygulamadın diye düşünenler için daha evvel tavsiye ettiğimde, bebek doğduktan sonra kitabı edindiğimi yazmıştım. Bebekle kitap okumak oldukça güç bende biberona nasıl alıştırırımı ararken geciktiğimi fark ettim maalesef. Bu arada bir de kaşık biberon kullanmanızı da tavsiye etmem bence  sadece vakit ve nakit kaybı. Sonuçta bebeğiniz normal uçlu biberon kullanacak. Kaşık biberon henüz tam olarak sütü gelmeyen yeni doğum yapanlar için biberon verilirse bebek  anneyi emmeyi reddeder korkusuna alternatif üretilmiş bir yardımcıdır.
Paylaş !

7 yorum:

 1. merhaba..ezber bozan bir yazı olmuş:)ben de bebeğimi biberona alıştıramayanlardanım...:S ama benim tavsrımdan ziyade o ilk günden beri ne emzik ne de biberona sıcak baktı..büyük bir inatla kullanmadı!şimdi 13 aylık olduk ve emerek uyuyoruz..acaba gece uyanır da bir miktar süt ister mi gibi sanal(!) kaygılar yaşıyor ve biberon vermek istiyoruz..:))ama yine olmuyor yine olmuyor...özellikle çalışan anneler için elzem bir uyarı biberona alıştırın uyarısı..

  YanıtlayınSil
 2. Sevgili İÇİMİZE YOLCULUK yazımı beğenmekle kalmayıp yorum da yaptığın için teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 3. :(((( Bende neden biberona alıştıramıyorum diyorum. Geç kalmışım:((( çalışan bir anneyim şuanda bakıcı bakıyor ve beslenme konusunda çok problem yaşıyoruz. Ağlamaktan sesi kısılıyor o derece. Biberona alıştıramazsak işimiz çoookk zorrr

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba bnm oğlum 1yasinda biberon u kabul etmiyordu aylarca ugrastim gecen gun olesine muzlu sut yaaptm biberon a koydum bir tadıni alinca emmeye basladi az da olsa cok şaşırdım ama artırarak verdim her gun su a iyi gibi bakalim:)

  YanıtlayınSil
 5. Merhaba.benim kizim 4 bucuk aylik ilk aylarda biberonu cok guzel yiyodu.Onuda belirteyim ki benim sutumde var ama kizim doymadigi icin ek qidaya gecdik(Nutrilon)İkisinide son derece guzel yiyordu.2 aylik olunca artik anne sutu yemek istedi ek qidayi yemek istemedi.kandira-kandira veriyodum bir az emdikden sonra yemeyi yiyirdo.ama geceleri simdiye kadar emiyor.yemek yemiyor.bizi biberonumuz Aventden.ilk baslarda kucugunden almisdik simdi ise buyuyune gecdik.ama buyuyune gecdikden sonra biberonu yemedi.zorla yediriyordum o da yemeyin yarisini yiyordu.simdi ise basqa bi biborun aldik ucu yumusak olanlardan.aventin ucu kuru oldugu ucun yemedi.bu yeni biberona 2 gun oldu geceli.bakalim sonu ne olucak :)

  YanıtlayınSil
 6. ilk kırk gun (daha doğrusu bebek meme emmekte ustalaşana kadar ki bu da belki ıkı ay uc ay sürer bebeğine göre) biberon ya da emzikle tanıştırılan bebekte nipple confussion yani meme ucu kafa karışıklığı denen sorun çıkıyor. bebek yapay meme ucuyla gerçek memeyi aynı teknikle sağamaz. bu nedenle biberonla ya da emzikle erken tanışırsa memeyi emme tekniğini unutup zorlanır. benimki bir günlük ağlama aç kalma sonunda tekrar çözdü ama pek çok bebek bu badireden mamaya mahkum kalarak yenik çıkar. peki neden her bebeğin başına gelmez bu? çünkü bazı bebekler emmekte daha yeteneklidir. bazıları o kadar değildir. yani bir bebekte meme ucu kafa karışıklığı olmadıysa diğerinde olabilir. bebekler bir yaşından önce emmeyi kendi gönlüyle terk etmez. başka sebeplerle meme reddi ya da meme ucu kafa karışıklığıyla emememek gibi sebeplerle memeden maalesef kopar. meme reddinde de yine çözüm sabırla emmeyi tekrar kabul etmesi için teklif edip durmak ama canını sıkıp zorlamamaktır. meme reddinin sebeplerini araştırıp tespit etmek gerekir. profesyonel çözüm için üniversite hastanelerindeki emzirme danışmanlarından yardım isteyin. ya da meme reddi (ingilizceniz varsa nursing strike)yazarak googledan çözümler arayın.ayşe abla vermiş biberonu bişey olmamış diye bir akıl verilemez. bu şekilde bir bebek biberondan koparsa vebali boynunuzadır. hoggs öneriyor biliyorum.ama yaşadığımı da biliyorum. biberon yine denenmeli ama ıkı aylığı geçerken ve çeşitli biberon uçları denenerek.

  YanıtlayınSil
 7. Benimde kızım bir yasinda biberonu nasıl eline verdim gibi emeye basladı

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...