4 Yoğurt Nasıl Mayalanır (Tutması Garantilidir)

Ek gıdaya geçildiğinde bebeğe tattırılacak yiyeceklerin başında elma rendesi, elma suyu ve yoğurt  gelir. Yoğurt mayalamak artık teknolojik olarak çok basit. Tefal, Arzum, Severin, Sinbo ve Weewell marka yoğurt makinalarından birini tercih ederek bu işi oldukça pratik bir halde halledebilirsiniz. Amma ve lakin sizde benim gibi mutfağı zaptetmiş teknolojik aletlerden tezgahta yer bulmakta zorlanıyor ve her açtığınız dolap kapağında bir makinayla karşılaşmaktan hoşlanmıyorsanız buyurun benim gibi eski usul yoğurt mayalamaya. Hem böylesi daha ekonomik ve kendini daha iyi hissettiriyor. Yoğurt yapmakta bir marifet sonuçta. Yoğurtta yaparım çocuğuma da bakarım değil mi ama ya J

Bebekten önce ve sonra okuduğum yazılarda keçi sütünün anne sütüne en yakını olduğunu öğrenmiş ve nasıl temin edebileceğimi düşünmüştüm. Onunda kolayı bulunmuş tabi. Büyük marketlerin hemen hepsinde bulunmakla birlikte Migros’ta her daim bulabileceğiniz Kay marka keçi sütü ile yapıyorum yoğurtlarımı. (Doğal keçi sütünü http://www.bolana.com.tr/ ve Mado dondurmacılarından temin edebilirsiniz) Ama şöyle bir handikap var. Marka 1 litrelik ambalajlar halinde satıyor sütü. Maalesef daha azını bulmak mümkün değil. Haliyle koca kutuyu açtıktan en fazla 2 gün içinde tüketmek zorunlu olduğu için bende 1 litrelik sütün tamamına yakınını mayalıyorum. Biliyorum ki bazı anneler küçük kavanozlara yoğurt mayalamayı tercih ediyor. Ben hem süt ziyan olmasın diye hem de dışarıdan yoğurt almak yerine mayaladığım yoğurdu kendimizde yiyelim diye sütün hepsini yoğurt yapmayı daha uygun buluyorum.
Gelelim tarife bir litre sütün 1 bardağını sabah bisküvisini ilave etmek akşamda mamasını yapmak için ayırıyorum. Kalan sütü iyice kaynatıyorum hani şu köpüğü tencereyi aşana kadar. Sonrasında kış aylarında olduğumuz için oda sıcaklığında tam 25 dk bekletiyorum yaz aylarında süt daha geç soğuyacağı için bekleme süresini 45 dk tutabilirsiniz. Daha önceden hazırladığım 3 kaşık yoğurdu başka bir kasenin içinde kaynamış sütten ilave ederek sulandırıyorum. Muhallebi kıvamından biraz daha sıvı hale gelince sıcak sütün içine döküp 2 tur karıştırıp kaloriferin yanında üzerine sardığım polar battaniye ile dinlenmeye bırakıyorum. Gökalp ayaklandığı için genelde yoğurt mayalamayı akşam o yattıktan sonra yapıyorum malum artık her şeyi çekiştiriyor sabah mayalanan sütü alıp dolaba koyuyorum 2 saat sonra yemeye hazır oluyor. Eğer siz gün içinde mayalamayı tercih ederseniz bilmelisiniz ki en az 6-7 saat dinlendirmek gerekiyor. Bilginiz olsun evde mayalanan yoğurt marketten aldığınız gibi çok katı olmaz, sulanmaya müsait bir kıvamı olur.
(Bir sonraki yazımda bu resimde olduğu gibi farklı çerçeve efektleri bulabileceğiniz ve nasıl uygulayabileceğinizi anlatacağım bir siteden bahsedicem)

Ve maalesef yazının sonunda itiraf etmeliyim ki 2 günde bir taze yoğurt mayalama işi bana fazla geldi. Doktorumuzun da tavsiyesi ile katı gıdaya geçtikten 2 ay sonra yani 8. Ayda Danone Benim Yoğurdum kullanmaya başladım. Sonraki aylarda Babymix ve son olarakta Pınar organik yoğurt kullanıyorum. Zaten ihtiyaç olduğunda başta Hipp marka kavanoz mama ve meyve püreleri yedirdiğim için yoğurdu da hazır almak açıkçası bana daha kolay geldi. Hiç kızmayın, öyle örnek anne olmak gibi bir iddiam zaten olmadı ve bu konu da beni rahatsız etmiyor değil. Ama bazen yorgunlukla canımın hiçbir iş yapmak istememesinden mutfak tezgahında bardak koyamayacak kadar yer kalmadığı günler oluyor, tıpkı bugün olduğu gibi. Kuzum bütün gece nerdeyse her saat başı kıvranarak kalktı. Dişler durdu durdu mantar gibi ard arda çıkmaya başladı. Gece zaten uyumadık gündüz de hiç susmadı eski günlerdeki gibi kucağımda. Akşama ne yenecek ortada o bile yokken şimdi gel de yoğurt mayala. Ve belki de kendimi kandırıyorum ama zaten iyice katı gıdaya geçti artık nerdeyse bizimle aynı şeyleri yiyor varsın yoğurdu da hazır olsun diyorum ama umarım kötü etmiyorum…
Paylaş !

4 yorum:

 1. minik yarasayı mayalayıp yemek istiyorummm :P

  YanıtlayınSil
 2. O minik yarasa minik minik dişleriyle bir ısırıyorki mayalıcam derken sen güme gitme :)

  YanıtlayınSil
 3. ben 6. aydan beri sütaş baby mix alıyorum.çok araştırdım.en güvenilir bunu buldum.bir de zaten 1 yaşından önce keçi sütü dahi önermiyorlar bebişlere.hazır bebek yoğurtları onların bağırsak floralarına göre hazırlanıyor.bunu bizim evimizde yapabilme şansımız yok.sevgiler.

  YanıtlayınSil
 4. Sevgili Sitare içimdeki suçluluk duygusunu bir nebzede olsa hafiflettin.Ama bu süt konusu bir muamma her dr farklı bir görüşü savunuyor.Keçi sütü trendi iyice yaygınlaşmaya başladı hatta yeni bir mama girdi pazara GOLDEN GOAT ürünleri keçi sütünden yapılıyor ve dr.lar çok tavsiye ediyormuş.Neyseki şimdiye kadar oğlumla arama ne keçi girdi ne inek :))

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...