0 7 Aylık Bebek Gelişimi -3-

7 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 7 Aylık Bebek Gelişimi (2) buradan okuyabilirsiniz.

İLK KURBAN BAYRAMI-İLK UZUN ARABA YOLCULUĞU(ÇANKIRI)-İLK HASTALIK
Bu ay da yine bize özel, küçük oğlumuzla beraber ilk kez yaşadığımız anılarımız oldu. İlk kurban bayramımızı geçirdik, ömrümüzü uğruna kurban olacak kadar sevdiğimiz yavrumuzla. Ramazan bayramıyla mukayese edince ne kadar farklıydı algıları adeta başka bir çocuk olmuştu. Bayram vesilesiyle birinci günde yolların rahat olacağını bilerek 18 Kasım 2010 da ilk uzun araba yolculuğunu Çankırı’ya babamızın babaannesini görmeye giderek yaptık. Böylece daha 1 yaşına girmeden hem uçak hem de uzun yol tecrübesi edinmiş oldu oğlum.

Aslında gözüm 6-7 saat sürecek bir yolculuğu hiç yemiyordu ama neyse ki umduğum kadar zor geçmedi. Hele bitmek bilmeyen gaz sancıları ve belki de yabancılama hissiyle nerdeyse hiç uyumadan, sabah ezanıyla düştüğümüz geri dönüş yolunda, uyumadığı geceyi telafi etti diyebilirim. Maalesef babaannemizi ve büyük halalarımızı çok fazla göremeden geri dönmüş olduk ama halimiz ortadaydı, zaten yolculuk planlamamızda o gün geri dönmek vardı ama en azından bir kahvaltı ederiz diye düşünmüştük. Hal böyle olunca önümüzde 6-7 saat sürecek yol varken 2-3 saat kahvaltı için beklemek, uykusuzluktan sinirleri gerilmiş bizlere fazla geldi. Biran evvel eve dönmek ve belki uyutabilirsem bizde hemen uyumak istiyorduk. Bununla beraber evden uzak bir yere yaptığımız 2.  Seyahatide 24 saat içinde sonlandırmış olduk. Peki bu nasıl bir tecrübe oldu dersiniz? Tatile gitmek mi Gökalp’le mi en azından bu yaz asla!

Hava Kasım olmasına rağmen adeta ılık bir ilk bahar gibiydi.Yalnız iç Anadolu’nun sabahı resmen her yer kırağı tutmuştu.Arabanın kliması ısınana kadar Gökalp’i neye saracağımı şaşırdım J
                                      Döndükten sonra ertesi gün önce babaannemize
                                                  
                                                           sonra dedemize ziyarete gittik.

                        
                             Nanane Altınolukta olduğu için onu ancak bayram sonunda görebildik.
Bu ay yaşadığımız bir diğer ilk, kötü bir tecrübeden ibaretti. 12. ayda ilk defa hasta oldu. Soğuk algınlığı nedeniyle burnu tıkandı ve nefes alamaz duruma geldi. Öksürüklerde başlayınca hemen o akşam hastanemizin acil kısmında ki bebek doktoruna gösterdik. Bu aylardaki bebeklerde bağışıklık sistemi tam kurulmadığı ve burnu tıkalı olduğu için genizden akan iltihabın bronşlara inme tehlikesi yani bronşit olma durumu çok sık görüldüğünden hemen tedaviye başlandı. Neyse ki biz o aşamaya gelmeden soğuk algınlığı ile atlattık. Ama bebeğin hasta olması hem psikolojik olarak hem fiziksel olarak ne zor bir şeymiş. Yavrum zaten uyku problemi olan bir bebek bir de nefes alamadığı için rahat edemedi. Emzirmek bir işkence oldu. Nefes alamıyordu ki emebilsin. Katı gıdaya da tam olarak geçmemiştik hem hasta hem aç diye bende onla beraber kahroldum. Allah hiçbir bebeği en hafifinden dahi olsa hasta etmesin inşallah.
Bunlarda internetten 7. Ay gelişim notları :
SOSYAL :
Şakaları anlar kendisi de şaka yapmaya çalışır.
İstemediği bir şeyi yapmamak için direnir.
Aynadaki görüntüsüne elleriyle vurur.
Ses tonunuzdan HAYIR’ın anlamını kavrar.
FİZİKSEL:
Kafasını tam olarak kontrol edebilir.
Emeklemekten daha çok sürünür.
Ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder.
Sırt üstü yatarken kalçasını öne arkaya iterek hareket eder.
İki diş çıkartmış olabilir.
Elleri ve ağzıyla vücudunu tanımaya çalışır.
Tek başına desteksiz oturabilir.
Her iki elinde bir nesne tutarak çarptırabilir.
ZİHİNSEL:
Dikkatini daha iyi toparlar detaylarla ilgilenmeye başlar.
Kendisinden saklanan nesnelerin aslında kaybolmadığını bilir.
Duyduğu sesleri taklit etmeye başlayabilir.
Bir nefeste birkaç ses çıkarabilir.
Bebek resmini kendisiyle özleştirir bunu onaylayan sesler çıkarır.
Annesinin bir tane olduğunu ve sadece ona ait olduğunu öğrenir.
Bir konuşmada kendi ismini çıkartabilir.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...