0 7 Aylık Bebek Gelişimi 1- (Emeklemeye ve Sıralamaya Başlama)

                    7 Aylık Bebek Gelişimi (2) ve 7 Aylık Bebek Gelişimi (3) buradan okuyabilirsiniz.

Gökalp’in 6. ayla başlayan fiziksel gelişim hızı bu ay da çok daha fazla gözlemlenebilir bir hal aldı. Bacak,kol,el hatta parmaklarını bilinçli olarak kullanmaya başladı. 5. ay da başlayan yorgan üzerindeki sürünme hareketleri bu ay da emeklemeye dönüştü. 6. ay da ellerinin ve dizlerinin üzerinde ileri geri sallanarak emeklemeye başlayacağının sinyallerini vermişti zaten. Fakat tutunarak ayağa kalkması ve sıralaması şaşırtıcı şekilde bir hafta içinde gerçekleşti. Koltuğa tutunarak ayağa kalktıktan hemen sonra ürkek ürkek sağa sola sıralamaya başladı.


Allah’ım ne güzel tecrübeler bunlar ne güzel duygular..Bir anneyi emeklerinin karşılığını alması kadar ne mutlu edebilir ki bu yalan dünyada. Sadece 7 ay oldu doğalı. Nedir ki insan ömründe 7 ay. Oysa bir bebeğin gelişimini gözlemlemek, ne kadar değiştiğini görmek zaman kavramın sorgulatıyor 7 ay diye küçümsediğimiz sürede. Bize mi çok çabuk geçti gibi geliyor derken birde bakıyoruz ne aşamalar katetmişiz ne çok şey geride kalmış 7 ayda. Velhasıl o kadar hızla gelişiyor ki, sürekli olarak babasıyla, büyüme dur biraz yavaşla diyoruz. Doymak istiyoruz bu hallerine o kadar sevimli ki son dönemlerde insan şükretmeden edemiyor bu eşsiz mucizeye.
Evdeki küçük kaşif ayağa kalktığı zamandan bu yana özgürlüğünün farkına varmasıyla adeta bağımsızlığını ilan etti. Artık sadece uykusu geldiğinde huysuzlanmaya başladığı zamanlarda kucağımıza gelir oldu. Ne de olsa yerde ayaklarının üzerinde keşfedecek çok şey vardı. Bu arada dili de iyice çözüldü. Bütün gün anlamsız heceler ve bağırışlarla koltukta bir ileri bir geri volta atarken öyle bir hal ve edası vardı ki sanki bir iş yapıyormuş gibi ifadelere bürünmesi insanı ısırmamak için çıldırtacak cinstendi. Adeta ye beni diyordu işte. Ne duruyorsun daha ne zaman yiyeceksin şimdi ye J Yürümeye çalışmanın ilk adımlarının büyük heyecanı ile onu bir yere oturtup ne bir şeye konsantre etmek ne de bir oyuncakla ilgilenmesini sağlamak mümkün değildi. Zaten şu aya kadar yeni bir oyuncağa bile en fazla 10 dk ilgi gösterdi. Sanırım oyuncakla oynamasına daha baya zaman var. Ama o dünyayı keşfetmeye çalışırken benimde onunla ilgili hayallerim vardı. Bir iki şey öğretmek istiyordum ama ne mümkün. Oturtabildiğim tek yer yemek sırasında mama sandalyesiydi. Oradaki sürede çabuk sıkılmasıyla doğru orantılı oldukça kısaydı. Ben de mümkün mertebe yemek sırasında bir şeyler öğretmeye başladım. Hem yemek süresince mızmızlanmadan sandalyesinde oturmuş oldu, hem de oturtup gösteremediklerimi öğretme fırsatı buldum. Bu dönemde bebekler tekrar yoluyla öğrenmeye başlayabiliyorlar. Fakat bunlar hece ya da seslerden daha ziyade fiziksel hareketler oluyor. Bizim ilk öğrendiklerimiz alkış yapmak, kendi çocukluğumdan kalma helikopter sesi dediğimiz o A derken ağzına aralılarla vurarak ses çıkartmasını sağlamak oldu.


Benim çabamın dışında kendisinin işaret parmağı ile sürekli objelere dokunduğunu gördük, ama bizim bunu fark etmemiz bulduğu hiç bir kırıntıyı atlamadan parmakları ile oynaması yoluyla oldu. Yalnız kendileri öğrendiği bu hareketleri sürekli olarak yapmayı tercih etmedi. Ne kadar ısrar etsem de yapmadığı gibi, unuttu artık yapmaz dediğimde de şaşırtarak kendi kendine yaptığı günlerde oldu.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...