0 8 Aylık Bebek Gelişimi -3- (İlk diş göründü)


Buradan 8 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 8 Aylık Bebek Gelişimi (2) okuyabilirsiniz.İLK YILBAŞI KUTLAMASI- İLK DİŞ VE DİŞ BUĞDAYI PARTİSİ

8.Ayımızda bizim için özel olan durumlardan bazıları da ilk yılbaşımızı kutlamamız ve ilk inciyi görüşümüzdü.Yılbaşında her yanın ışıl ışıl olmasına herkes gibi bayılan bendeniz bu sene yılbaşı ağacımızı evdeki yüksek enerjiye tehlike alanı oluşturacağı için kurmayı tercih etmedim.
Ama akşam soğuğuna rağmen tamda algısının en açıldığı bu dönemde o pırıltılı ortamı görebilmesi için ilk defa kararmış hava da ekstra bir gezmece yaptık.

Ve aylardır elini ağzında gören tanıdık tanımadık herkesin ay diş geliyor yakındır çıkar söylemleri nihayete ermiş oldu.4. aydan bu yana ha çıktı ha çıkacak bu sefer geliyor gerçekten galiba derken hiç beklemediğim bir anda, damağında farkettiğim sanki yoğurt kalıntısı şeklindeki şeyin, daha tam olarak uç vermemiş inci dişimiz olduğunu anladım.Aman ne büyük bir mutluluktur o.Çocuğun her geçirdiği evre ya da yaptığı şey bayram havası estirir oldu evimizde.Emekliyor oleyyy, dişi çıktı yuppiii, şimdilerde yeni nidalarımızı yürüdü hobaa şeklinde atıyoruz.Ama anne dediği günü düşünemiyorum sanırım bir daha söylesin diye ısrar etmekten nefret ettiricem çocuğu söylediğine söyleyeceğine.Diş çıkarma sürecinde bizim yaşadıklarımızı bir başlık altında anlatıcağımı belirterek diş buğdayı seramonimize geçiyorum.Çok eski bir gelenek olan diş buğdayı partisi mi desem etkinliği mi desem benim yorgun bünyede pek o hadi yapalım havasını estiremedi.Ama biricik oğlumunda böylesi bir kutlamadan mahrum kalmasına içim elvermedi.Bende diş buğdayı yapmak yerine kurabiyesini yaptırayım dedim.Aslında İstanbulda bulunanlar meşhur Eminönü'nden kurabiye kalıpları alıp internette çarşaf çarşaf bulabileceğiniz tariflerle kurabiyeleri sizlerde yapabilirsiniz.Buna ne cesaretim ne enerjim olmadığı için ben kurabiyelerimi internetten sipariş vermeyi tercih ettim.

Hem oldukça lezzetli hem oldukça makul tanesi 2 liraya gelen bu şirin dişleri siparişimin hemen ertesi günü elimde olacak şekilde ulaştıran Şeker Kurabiyecisine ayrıca buradan da teşekkür etmek isterim.Sizlerde sipariş vermeyi düşünürseniz yazdığım bu adersten .http://www.sekerkurabiyeci.com/ kendisine ulaşabilirsiniz.Her nekadar dişe özel bir kutlama hazırlamış olmasamda tamda o döneme denk gelen Nalan teyzemize yaptığımız ziyarette meslek seçme ritüelini gerçekleştirmeyi ihmal etmedik.Evin ortasına serdiğimiz pikenin üzerine çeşitli meslek gruplarını çağrıştıracak materyeller yerleştirip içlerinden birini seçmesi için tercih alternatifleri oluşturduk.Bilhassa biri diğerine daha baskın olmasın diye kırmızıya olan ilgisiyle genelde kırmızılı şeyler koyduk.

İçlerinde en çok topa gider diye tahmin ederken son anda Nalan'ın komidininde görüp bunu da koyalım dediğim aynayı seçmesi hepimizi hem çok şaşırttı hem çok güldürdü.Bu duruma babamız çok bozulduğu için tekrar etmemize rağmen tercihi yine aynadan yana oldu.Babamız neden mi bozuldu, aynayı koyarken bu sanatsal faaliyetler içeren meslekleri temsil etsin demiştim.Titayro,sinema,şarkıcı,çalgıcı,reklam,yönetmen vs. vs.... Tabi oğluna böyle bir meslek hayali olmayan baba için tercih hiçte kabul edilir değildi. Aslında açıkcası bende hayal kırıklığı yaşamadım değil nerden çıktı oğlum şimdi ayna yahu :)) İtiraf etmeliyim ayna yönünde gelişimleri de yok değil ilerleyen dönemlerde enstümantalist hallerini ve dansa olan ilgisini sizlerle paylaşıcam.Hakkımızda hayırlısı olsun gelecekte hep beraber görücez meslek seçimini bizim evin efendisinin.
Bu ay doğumdan sonraki ilk kontrole gittiğim doktorumuz Herman beyle doğumun sonrasında onlarda ilk defa karşılaşmış oldular.8 ay sonra yaşanan bu ilk karşılaşma hiç beklemediğim şekilde sıcak geçti.


Gökalp yabancılama dönemindeydi ve Herman en gıcık olduğu şeyi gözlük kullanıyordu.Ona rağmen kucağında hiç itiraz etmeden aksine sevmediği gözlüklerle oynayarak adeta tanıdım ben bu adamı beni sana kavuşturan amca bu der gibiydi:)

Ve bunlarda inernetten 8. ay gelişim notları :

SOSYALEbeveynlerine bağlıdır,yabancılardan ürkebilir.
Aynadaki görüntüsüne güler,vurur,öper.
Dikkat çekmek için bağırır.
Eve kapanmaktan hoşlanmaz.
Taklit yeteneği gelişmeye başlar.

FİZİKSELEl çırpar, el sallar.
Eşyaları tutarak ayakta durabilir.
Öne ve arakaya doğru emekleyebilir.
Elinde bir nesne ile emekleyebilir.
İşaret edilen yere bakar ve takip edebilir.

ZİHİNSELAnne ,babayı bilinçli olarak söyleyebilir.(söyleyene bravo ben hala duyamadım)
Geçmiş olayları hatırlar.
Bildiği bir davranışı yenisiyle pekiştirebilir.
Nesneleri üç boyutlu olarak algılmaya başlar.Herşeyi tatmak ister.
İstemediği nesneleri iter.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...