0 9 Aylık Bebek Gelişimi -1- (Eşyalar Yer Değitirmeye Çerçeveler Kalkmaya başladı)

9 Aylık Bebek Gelişimi (2)  ve 9 Aylık Bebek Gelişimi (3) yazılarımı linkleri açarak okuyabilirsiniz.

9. ay hayatımıza itirazların girdiği debelenmelerin ve hırçınlıkların baş gösterdiği bir ay oldu. Esasen 7. ve 8. aylarda itiraz etmeler başlamıştı fakat bu ay nerdeyse her hali hırçınlık içeriyordu.Öyle ki fazla kızdırılmaya gelmiyordu; neyse o sırada elinde bulunan fırlatmalara söylenmelere başlamıştı evdeki stres topu. Haliyle bu ayda artık yaramazlıklar da başlamış bulunuyordu.9.aya kadar evde sadece salondaki orta sehbayı kenara almıştık. Aslında çok süs püs meraklısı olmayan bendeniz ortalarda bulunan birkaç obje, resim çerçevesi ve hatta adsl'i kaldırma gereği duydum.


Tam da yeri gelmişken buradan kendi sayfamdan o çok bilmiş adeta çocuk büyütme gurusu hali ve tavırlarındaki annelere feveran etmek istiyorum.Nedir Allah aşkına bu ahkam kesmeler,bütün çocukların anasıymış edalarını takınıp bir siz ve sizin yöntemlerinizle ideal çocuk büyütülürmüş havaları.Bir şekilde sizlerle karşılaştığımda ya da bir yazınızı okuduğumda çığlık atma hissi uyandırıyorsunuz artık bende.Yeter demek istiyorum ya yeter bu kadar da olmaz.İnsan hem anne olup hem de diğer annelere nasıl siz kötü annelersiniz der gibi yapabilir.Ne mutlu sizlere iyi huylu bebeklere sahipsiniz ne mutlu sizlere sizin bebekleriniz inat eden türden değil.Neymiş bebeği yürüdüğü andan itibaren hiçbir obje kaldırmamış, hepsini tek tek tanıtmış, anlatmış, onların oyuncak olmadığını belletmiş o yavrumda bunu kabul edip bir daha onlara hiç uzanmamış.Bunu yaparkende bir fiske bile vurmamış.Keşe benim oğlumda böyle bir çocuk olsaydı.E söylesin bakalım şimdi o çocuk gurusu anne benim çocuğumun anlamadığı için beyni gelişmemiş mi ya da anlatamadığım için  ben mi yeteneksizim? Üstelik bir de fiske vurduğum için korkunç kötü bir anneyim tabi gözünüzde.Yahu çocuk hayatı tanımak istiyor o obje dokunamadığı zaman daha da ilgisini çekiyor. Adam aynı yerden yüz kere düşüyor yüzbirinci defa yine aynı şeyi yapıyor. İdrak edebilse düştüğünü, onca ağlamaya aynı şeyi yapar mı aynı yere gider mi? Ama yok sizin çocuklarınız çok akılllı ya da siz akıl sokmayı iyi beceriyosunuz kafalarına, sizinkiler anladı ya, var biz de bir enayilik. Sırf siz böyle bir psikolojiye soktuğunuz için, benim bebeğimde anlar neyi eksik yarışına ittiğiniz için, ben o objeyi kaldırmamakta direndim o da almakta.Evde anlamsız bir savaş hüküm sürüyor aramızda neymiş bilinçli anne bebeğine o bilinci aşılayabilirmiş.Yerim sizin bilincinizi! Yedim de zaten :) Artık hayatımızda siz de yoksunuz bizi birbirimize küstüren abuk subuk dayatmalarınızda.Objeler kalktı savaş bitti artık barış hakim evimizde.


Yazımı okuyan arada kalmış anneler size sesleniyorum.Hiç kimse bebeğinizi sizden daha çok sevemez ve huyunu suyunu bilemez. Başkaları gibi çocuk yetiştircem diye kendinizi de bebeğinizi de yıpratmayın.Çocuğunuzu gerçek hayata hazırlayın ve gerçek hayatı yaşatın. Hayat sadece sevgiden mutluluktan ibaret değil sadece tek duyguyla büyüyen çocuk sonrasında afallayacaktır. Ona kızgınlıklarınızı da hissettirin.Tabi vur dediysek öldürmeyin karşınızdaki henüz yaşına bile girmemiş bir bebek sınırlarınızın farkında olun. Annelik sabır işi bu guru takılan annlerde o uslu bebekleri sayesinde böyle ahkam kesebiliyorlar zaten azıcık sabır gerektiren bir bebekle karşılaştıklarında emin olun onlarda afallıyorlar. Anne olunca bütün sıfatlarından bir adım önde oluyor insan, evet ama sonuçta anne de etten, kemikten sinirden, kastan, nihayetinde o da bir insan.Anne yeri geldiğinde uyumayan, yemeyen, dinlenemeyen, evladı için hep kendinden veren veren veren.. O nedenle istisnai durumlar haricinde kimin haddine bu sonsuz emeği sorgulamak, yadırmak, küçümsemek.Bu yazıdan sonra bu konuyla ilgili uzman görüşlerini de okursanız bebeğinize nasıl yaklaşmanız gerektiğini daha detaylı öğrenmiş olursunuz.Örneğin daha ileri yaşları için bir makale örneği bence şimdiden bebeğinizi incitmeden uygulamakta fayda var..http://ivillage.mynet.com/gebelik-aile/cocuk/gelisim/5752-cocuga-nasil-hayir-demeli.html?start=3
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...