2 Bebeklerin Diş Çıkartma Belirtileri


BEBEKLER NE ZAMAN DİŞ ÇIKARTIR
Bebeklerin Diş Temizliği  yazımı da okuyabilirsiniz.

Doğumundan itibaren kilo ve boy artışının dışında bir bebeğin geliştiğinin, büyüdüğünün en belirgin fiziksel işaretlerinden biride inci dişlerin çıkmaya başlamasıdır.Bebekten bebeğe farklılık gösteren bu durum bazılarında ilk 4 ay içinde bazılarında 6.ay ve civarında bazılarında ise 1 yaş sonrasında görülür.İstisnai olmakla beraber doğuştan dişi olan bebeklerde vardır.Kalsiyum fazlılığının neden olduğu söylenen bu durumda diş ilk 2 ay içinde kendiliğinden düşer ya da çekilir bu gibi bir durumunuz varsa detayları internetten araştırabilirsiniz.
Bizim ilk diş tecrübemiz 8. ayda gerçekleşti.Çıkarması o kadar uzun sürmüştü ki artık ümidimi yitirmeye başlamıştım. 2. aydan sonra elini sürekli ağzına götürür olmuştu. O dönemde ki bu baş parmağı emme ve elini yumruk şeklinde ağzına götürme olayı dişten daha ziyade emme duygusunu tatmin etmek içindi.Emzik almadığı için süt içmediği zamanlarda kendini bu şekilde oyalıyordu. Şu geç yaşlara kadar parmak emen çocuklardan olacağını düşünüp bunu alışkanlık haline geitreceğinden çok endişe etmiştim. Ama bu da anneliğin yarattığı yersiz endişelerden biriydi işte. Sizlerde bu duyguyu biraz tatmin etmesine müsade edip sonrasında elini ağzından onu üzmeden çeker ve başka şeylerle oyalamayı başarabilirseniz bu hareket bir alışkanlık olmaktan çıkıp zamanla kendiliğinden kaybolacaktır.Daha sonraki aylarda bilhassa 4. ayda el parmak emmenin ötesinde eliyle,özellikle parmaklarıyla damaklarını kaşımaya çalıştığını farkettim. Fakat öyle bahsedildiği gibi elini ağzından hiç çekmemecesine ısrarla bir kaşıma halide yoktu. Bu durum gide gele tam 4 ay sürdü.

Ancak 8. ayda diş kendini gösterebildi.O nedenle diş huysuzluğu ve huzursuzluğu yaşayan anneler bilhassa ilk diş çıkartma sürecini hiç öyle bir iki haftada geçicek diye düşünüp ümitlenmesin.Aksine kendini bu sürece alıştırsın ki zaten zor olan bu dönemde bir de ha çıktı ha çıkacak diye bekleme gerginliği yaşamasın.Ama yazının başında da belirttiğim gibi her çocuk birbirinden başka bizim ilk diş çıkartma süremiz belirtilerin ortaya çıkışıyla birlikte 4 ayı buldu. Başka bir bebeğin annesi eminim biz o dönemde hiçbirşey anlamadık diyebilecektir.İlk dişin çıkmasının ardı hemen geldi. Tam bir ay sonra 2. diş sol attan çıktı ilk dişimiz sağ alttan çıkmıştı. Aynı ayın sonuna doğru 3. diş üstten patlak verdi. Gökalp dişlerini sıralı bir şekilde çifter çifter çıkartıyordu.12. ayda bir duraklama dönemine girdik.Yine sürekli el ağızda kaşıma hali devam ediyor ama ortada dişte belirtide yok. Sanırım bu köpek dişler diğerlerine göre daha zor ve uzun sürede çıkıcak aynı süreci birde azı dişlerinde yaşayacağımızı okumuştum.
Genel olarak yazdığım tüm bu diş çıkartma sürecinden sonra gelelim belirtilere ve diş çıkartmanın ne kadar sürdüğüne.İlk çıkattığı dişlerden sonra Gökalp 1 ay ara ile diğer dişlerini de birer ikişer çıkatmaya başladı. Bu süreçte genel olarak eli ağzındaydı. Fakat elini tutuş şekli daha çok damağına asılır ve aşağı doğru çeker gibiydi. Diş çıkartma döneminde bebeklerin genel olarak huzursuz ve huysuz olduğu söylenir. Gökalp genelde gece huzursuz bir bebek olduğu için dişte ayrıca bir huysuzluk yaşamadık.İlk dönemler diş jeli kullandım fakat emdiği için çok kullanmamaya özen gösterdim.Açıkcası ilk andaki etkisini kaybettikten sonrada bebekte fazla bir rahatlamaya neden olmadığını da söyleyebilirim. Bunların dışında yine yazılanlar gibi ilk dişlerinde de sonra da ateş kusma ishal yaşamadık. Fakat diş dönemlerinde soğuk algınlığı yaşıyormuş gibi burnunun aktığı olmuştur. Sabahlara kadar ağlayıp huzursuzluk yapmadı.Tabi köpek dişleri ve azı dişlerinde durum ne olacak şimdiden bilemiyorum onlarıda aylık gelişim notlarında belirtirim.


Şu ana kadar çıkan diş sayımız 6 :) Şimdiye kadar çıkan dişlerini gözönünde bulundurduğumda, belirtileri farkettiğim zamandan itibaren ilk dişin çıkması 4 ayı bulurken diğerlerinin çıkması belirtilerden sonra 1 hafta 10 gün içinde gerçekleşti diyebilirim.

Diş çıkartma belirtileri ise şöyleydi:
 • Alt dudağını emmesi
 • Dili ile diş çıkacak yeri iterek kaşımaya çalışması
 • Kulağını kaşıması
 • Burun akması
 • Dişlerini rahatsız edici bir sesle gıcırdatması
 • Diş çıkacağı zaman, dişin çıkacağı damak beyazlaşır,dişin çıktığı yer şeffaf bir hal alır dikkatle bakılırsa diş içte görülebilir.
Herkesin sıra sıra incilerin mutluluğunu ve çoşkusunu huysuzluk ve huzursuzluk yaşamadan tadabilmesini diliyorum...
Paylaş !

2 yorum:

 1. istiyorum istiyorum istiyorum, diş istiyorum =))) benim de kızımın dişlei çıksın, o beyaz incileri yerimm bennn

  YanıtlayınSil
 2. :)) e hadi bakalım. Zaman su gibi akıyor sizden de diş haberini almak yakındır.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...