0 10 Aylık Bebek Gelişimi -1- (Diş Gıcırdatmaya Başladı- Gaz Problemi Bitti)


10 Aylık Bebek Gelişimi (2) ve 10 Aylık Bebek Gelişimi (3) yazılarımı da okuyabilirsiniz.

10.ay bebekliğinden bu yana,bitmek bilmeyen uyku problemi dışında en sorunsuz geçen ayımız oldu. Emekliyor ve tırmanmaya çalışıyor diye nerdeyse 1 dakika bile bırakıp hiç birşey yapamazken bu ayın ilk yarısında ilk defa mutfakta gönlüme göre koşuşturmadan yemekte yapabildim bulaşığımıda toparlayabildim.Önceki aylarda öyle adam akıllı bir yemek yapmak bir de üzerine çıkanı makinaya koymak mümkün olmamıştı. Henüz yeni yeni tutunarak ayakta durabilmenin heyacanı ve fazla hareket edememenin oluşturduğu sınırlı alanda yanımda öylece durmaktan sanki matah birşey yapıyormuş gibi son derece mutlu oluyordu. Daha önceki aylarda kendi özgürlüğünün farkında olmaması ve ben varken gözünün oyuncak falan görmemesi nedeniyle yanından ayrılmak ne mümkündü. Çığlığı basmasına sebep olan, henüz tespit edemediğim keyfine ya da oyalanma durumuna göre bir süresi vardı. Aslında nerdeyse hiç diyebileceğim kadar az olmuştur gözü yaşlı ağlamaları. Lakin canı heran sıkılmaya müsait mız mız ağlak bir hali vardır bizim evdeki ilgi mümtalası bücürün. Başladı mı kucağıma almadan ya da onunla oynamadan bitmez mızıklanması. Dolayısıyla da benim kalan bütün işlerim oluyor muydu size yalan.Otur Dilek gönlü olsun paşanın,kalsın işler kim geliyor zaten,yemek mi napalım koruz bir makarna yaparız bir köfte diye geçiyor daha hala günler. Zaman gönül eyleme zamanı hepsi bir arada olamıyor malesef. Tercihe gelince de bizim evde Gökalp deyince alternetif zaten yok sizin evlerde nasıl oluyor ve olmakta bilemem ama bende ki bu can yetemiyor malesef birkaç şeye.


Sonraki aylarda da 10. ayda olduğum kadar rahat olamadım. Gözü kara bir cesaretle hiç bir sınır tanımayıp gidebildiği hatta düşebildiği yere kadar ısrarla gitme arzusu beni yine oturma odası sınırlarına mahkum etti. Ben nerdeysem orada olmayı bir kuralmışcasına uygulayan minik takipçimi oturma odasında gözlemlemek evin içindeki diğer yerlere göre hem daha güvenliydi hem de bildiği tanıdığı bir ortamda yürüme antrenmanı yapması daha mantıklıydı.Üstelik artık koltuk ,konsol,sehba gibi tutunacağı yerlerleri yalamış yutmuş örümcek adam misali duvarlara tutunarak koltuklar arası boşluklardan geçmeye çalışarak tehlike alarmı veriyordu. Hal böyle olunca düşmelerin haddi hesabı sayılamaz oldu. Nekadar çok düştüğünü buraya yazmak için sayacak oldum içim kaldırmadı bıraktım. O nedenle şimdiden söyliyim bundan sonraki birkaç ay biraz acılı ve stresli geçicek sizin ve bebeğiniz için. Çoğu zaman başaramamanın verdiği hırsla acıdan çok sinirinden ağladığına şahit olucaksınız. Hayatı gerçekten düşe kalka öğreniyorlar ve gelip geçiyor zaman. Şimdilerde Gökalp nerdeyse koşuyor ama asla düşmek onu yıldırmıyor. Allah'ta yıldırmasın inşallah.
5. ayda önce dört kat şeklinde yere serilip neredeyse her ay bir katı açılmak suretiyle 10. aya kadar yerde serili olan yorganımız, artık sınırlarını aşan evdeki enerjiye koruma alanı oluşturmaktan çıkıp, takılıp düşmesine sebep olan tehlike alanı oluşturmaya başladığı için ortadan kalkmış oldu. Böylece bizim içinde bir dönem daha kapanmış oluyordu. İşte büyümenin elle tutulur gözle görülür ispatlarından biri daha. Oysa, ilk günler kuş gibi olduğu yerde çırpınıp dururken minicikti o yorganda.


10. ay daha önceki "Bebeklerde Gaz Sancısı-2(burayı tıklayarak okuyabilirsiniz) yazımda da belirttiğim gibi gaz sancılarının bittiği bir dönem oldu.Yine aynı yazıda yazdığım üzere tamamıyla sona ermese de mütamadiyen hergün verdiğim gaz damlası sürecini bitirdik. Şimdilerde hala zaman zaman gazlandığı ve damla kullandığım günler oluyor ama eskiye bakınca çok şükür büyük yol katetdik bu konuda da.
Bu ay ilk defa dişlerini gıcırdatmaya başladı. Öyle yüksek sesli bir gıcırdatmaydıki bu, baskıdan minicik inciler kırılacak diye korktuğum oldu. Ama neyse ki çok uzun sürmedi 4.dişin çıkmasıyla diş gıcırdatmasıda sona erdi.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...