0 9 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Yaramazlıklar,Kendi Başına Oyun, Benim Yatağımda Yatma ve Ev Yemekeleri Dönemi Başladı)9 Aylık Bebek Gelişimi (1)  ve 9 Aylık Bebek Gelişimi (3) yazılarımı linkleri açarak okuyabilirsiniz.

9.ay artık bebeklik döneminin iyiden iyiye geride kalmaya yüz tuttuğunu gösteren değişimlerle doluydu. Zaten kolay bir bebek değildi ama nihayetinde bebekti. Şimdilerde bir de afacanlıklar başlamıştı.Çocuk oluyordu benim gözümün nuru.Gözlerimin önünde büyüyordu gün be gün.Hani derler ya sen hep görüyorsun anlamazsın oysa ne kadar büyümüş.Aslında ben günden güne büyüdüğünü anlayabiliyordum.Öyle ki bugün Gökalp dünden farklı dediğim günler bile oldu.Velhasıl yaramazlıkları geleceğe dair gözümü korkutmaya başlamıştı.Mesela tam bir gürültü delisiydi.Eline ne geçirse bir yerlere vuruyor ses çıkan sert zemini keşfedip gidip gelip orada gürültü yapmaya bayılıyordu.Ve bir önceki yazımda belirttiğim gibi herşeye uzanıp eline almak istiyor alamayınca ya da izin vermeyince iyice huysuzlaşıp basıyordu yaygarayı. Ama bunların dışında ilk defa bu ay kendi kendine oynamaya başlamıştı. Öyle uzun uzadıya olmasa da oyuncakları eline alıp onlarla oyalandığını görmek çok farklı bir mutluluktu.O oyun oynuyor ben onu izliyorum hey gidi ne kadar yol almışız aslında.


Diş yazımda da belirttiğim gibi Gökalp dişlerini çift çift çıkartıyor. Aynı tarafta sağlı sollu nizami olarak bir hafta arayla çıkartıyor dişlerini. 8 ayda çıkan ilk dişten sonra 9. ayda alttaki diğer kesici dişini ve üst damaktaki ilk dişini çıkartmış oldu.
Dişlerin de çıkmasıyla, benim gözetimimdeyken, bilhassa yemek sırasında mama sandalyesinde oturduğunda artık eline ekmek vermeye başladım.Altı üstü eline ekmek vermişsin demeyin. Bu bir bebeğin gelişim seyrinde önemli bir kilometre taşı. Eline ekmek almasıyla birlikte hem yemek sırasında mızırdanmadan oturmuş oldu hem eliyle ekmeği kontrol ederken el parmak hakimiyetini öğrenmiş oldu hem de damakları sertleşirken kopartma denemeleri başlamış oldu. Eline ekmek vermekten başka masa sandalyesinin masanına yutabileceği küçüklükte ekmekler koparıp koydum,o yine elindeki ekmeği yemeyi tercih etsede arada küçük parçaları alıp ağzına götürme denemeleri kendi başına yemek yemenin ilk adımlarıydı.


Ek gıda artık hayatımızdan ek olmaktan çıkıp katı gıda boyutuna geçti.Bu ay ev yemekleri yemeye başladı.Tabi ki tuzsuz ve zeytinyağı ağırlıklı olarak.İtiraf etmeliyim ki bizim evde taze fasülye dışında hadi birde patlıcan olsun yaz aylarında bir de barbunyayı eklersek pek sebze pişmez.Aramız yoktur sebze ile o nedenle oğluşa özel, sebze yemekleri yapmaya devam ettim.Neyseki aklı ermiyorda şimdilik sıkıntı yok ama sanırım istemeyerekte olsa sırf o yesin diye ilerde biz de sebze yemeklerine katlanıcaz.
Bu ay maalesef uyku tahammülüm tükendiği için aylarca süren direncim yıkıldı ve çok üzülerek Gökalp'i yatağımda uyutmaya başladım.Okuduğum onca yazı işittiğim onca tembih aklımdan uçtu gitti yalan oldu.Yok olmadı, yapamadım gecede 5 hatta daha da fazla kere uyanmalarına vücudum daha fazla dayanamadı.Gökhan diğer odaya yerleşti küçük bey yanıbaşıma babasının kendisine bıraktığı yatağın sol tarafına.Peki uyudu mu HAYIR!Uyku ile ilgili ilerleyen günlerde detaylı bir yazı yazıcağımı belirtip kısa kesiyorum.


Diğer annelerden duyuyorum yemiyor, kusuyor vs gibi yakınmaları ama inanın hiç biri uykusuzluğa benzemiyor.Uyuyamadığı için kendiside huysuz oluyor.Ben mi ben bittim zaten ona rağmen yine onun için direniyorum sevimli anne olmaya.Akşam ilk uyuttuğumda odasında yatırıp gece 23:00 dan sonra yanıma almak suretiyle halen uyku düzenimizi bu şekilde sürdürüyoruz.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...