0 9 Aylık Bebek Gelişimi -3- (Banyo Sonrası Ağlamalara Ara Verdi)

9 Aylık Bebek Gelişimi (1)  ve 9 Aylık Bebek Gelişimi (2) yazılarımı linkleri açarak okuabilirsiniz.

Doğduğundan bu yana suyu seven bir bebek oldu Gökalp.Ama birçok bebekte olduğu gibi banyo sonrasında tam bir kaos yaşıyorduk.Sudan çıkmak istemez,ağlar,debelenirdi onu giydirip sakinleştirdikten sonra bizde banyo yapacak duruma gelirdik.Fakat 9. ayda bu kuduruk hal durulur gibi oldu.Banyo sonrası verdiğimiz oyuncaklarla oyalanırken giydirme aşamasını sıkıntısız atlatıyorduk.Nihayet bir pürüzü daha geride bıraktık galiba derken bunun bir dönemsel durgunluk olduğunu anlamamız fazla uzun sürmedi.Bu aya kadar debelenmeleri devam etti ama eskisi kadar ağlamaları kalmadı.Bu ay artık küvette banyo yapıyor. Çıktığında da sorun yaşamıyoruz gözlemlerim devam ediyor 13. ay notlarımda durumu sizlerle paylaşıcam.


Geceleri çok sık uyanan bir bebek olduğu için doğumdan bu yana uyku hep en büyük hayalim oldu. Gece uzun uzadıya uyumadığı gibi sabah 7:00 de güne başlıyordu bizim evdeki karga bozması martı. 9. ayda nasıl ederde biraz daha uyurum aranmaları ve taranmaları ile uyandıktan sonra beşiğine götürüp hergün değişik birkaç oyuncak ve obje bırakmak suretiyle bensiz 30-45 dk arasında oyanlamasını sağlayabildim.Ama oyuncak ve objelere doyup hiçbirine tamah etmeyip beşiğe bıraktığım anda yaygarayı koparmaya başlayınca yine bana kaldı anne düşkünü domdom.
9. ay benim, hatta Gökhan için bu küçük adamın hayatımızda olmayışının ne büyük bir eksiklik olacağını idrak ettiğimiz ay oldu.8.ayda ilk defa bırakıp çıkmaya başlamışken artık başbaşa yaptıklarımıza haftasonları geri dönebiliriz düşüncesinin mutluluğu ile ilk haftasonu plansızca attık kendimizi sokağa.Aylardan Şubat mevsim kış haliyle havanın soğuk olduğu bu dönemde açık havayla hiç işi olmayan bendeniz bişeyler atıştırdıktan sonra ya araba ya kapalı mekana gidelim istedim.Dakikalarca napalım napalım diye düşündük durduk.Sinemada güzel film yok gezmeye tozmaya bu havada arzu yok cafe falan hiç bir zaman keyif vermedi.

"Ah be Gökalp sen olmasan biz naaparmışız.Meğer olanca yoruculuğuna rağmen hayat sensiz ne kadarda sıkıcıymış.Canım benim canım, seninle zaman hep aynı ama su gibi gibi geçip gidiyormuş aslında."


Bunlarda internetten 9. ay gelişim notları :

SOSYAL
Oyun oynarken annesinin yanında olmak ister.
Belli bir oyuncağı benimser.
Diğer çocuklara karşı duyarlı olabilir, mesela biri ağladığında ağlar.
Kendini ve sahip olduğu şeyleri korumak ister.
İnsanların genel ruh hallerini anlar ve ona göre davranır.(Beni anlamadın ya ben ona yanıyorum annecim azıcık uyusaydın ya.)

FİZİKSEL
Öksürük ve hapşırıkları taklit eder.
Seyirciler karşısında numaralarını gösterir.
El çırpar, nesneleri çarpar.
Bir yere dayanarak ayakta durabilir.
Parmaklarıyla nesneleri kavrayabilir.
Bir eli doluyken emekleyebilir.
Geri geri emekleyebilir.
Tırmanabilir.

ZİHİNSEL
Sakladığınızı gördüğü nesneyi bulur.
Yükseklik algısı gelişir yüksekten korkar.
Aynı oyunu oynamaktan sıkılır.
Bir önceki gün oynanan oyunu hatırlar.
Basit direktifleri uygular.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...