4 Bebeklerin Diş Temizliği


NE ZAMAN BAŞLAR,NASIL YAPILMALIDIR,UYGUN DİŞ MACUNU HANGİSİDİR?

Bebeklerin Diş Çıkartma Belirtileri  yazımı da okuyabilirsiniz.

Süt dişlerinin birinci görevi çocuğun düzgün beslenmesini sağlamaktır. Ayrıca konuşmanın düzgün gelişimi de süt dişlerinin varlığına bağlıdır. Süt dişleri kapladıkları alanı kendilerinin yerine gelecek olan kalıcı diş için korumakta ve kalıcı diş sürerken ona rehberlik yapmaktadırlar. Süt dişi erken çekildiği zaman bu doğal yer tutuculuk fonksiyonu da ortadan kalkmaktadır. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkınlardır, daha kolay ve hızlı çürürler.


Diş çürüğüne neden olan etmenler biberon,emzik, karbonhidrat ve şekerli yiyeceklerdir. Gerek anne, gerekse inek sütü ile biberonla beslenen bebek bu sütlerin içinde bulunan doğal şekerin zamanla ağızda birikmesi sonucu çürük yaşayabilir. O nedenle diş sürmeye başlayan bebeği artık bardağa alıştırarak biberon çürüğünün önü alınabilir. Bunun yanı sıra emziklerin ağlayan bebekleri susturmak amacıyla bal, pekmez, reçel gibi tatlandırıcılara batırılarak verilmesi de biberon çürüklerinin başka bir nedenidir. Ayrıca hepimizce bilinen, dişler sürdükten sonra oyalanmak amacıyla bebeğin eline verilen karbohidratlı-şekerli gıdalar da diş çürüklerine neden olur. Çocuğu bu tür gıdaların yerine elma, havuç gibi besin değeri yüksek; diş temizliğine yardımcı gıdalara yönlendirmek gerekir.
Bebek 6-8 aylıkken,yani ilk dişler ağızda göründüğünde temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan önce dişleri, en azından çiğneme yüzeylerini temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek, temizlemek yerinde olur. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5 - 3 yaşında ) başlanması uygundur.
Bebeklik döneminde ve üç yaşına kadar çocuklarda diş macunu kullanımı önerilmez. Diş macunu kullanımına üç yaşından sonra başlanmalıdır.Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir leblebi kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır.


Bu arada diş macunu ile ilgili yaptığım internet araştırmalarında bebeğin yutmayı engelleyemediği için macun önerilmediğini,diş macunu içindeki flour'un zehir etkisi yaptığı için zararlı olduğunu öğrendim.Bu konuda yine uzmanların yorumu şöyleydi.Florürler tuz bileşimleridir. Diş macunlarının bileşenleri olarak diş minesini asit ataklarına karşı daha dirençli bir hale getirirler“, Bir diş macunu katkı maddesi olarak florürün diş çürüklerini önlediği bilinmektedir. Ne var ki, aşırı miktarda alınan florür, dişlerin kalıcı şekilde benekli ya da lekeli bir hal aldığı bir durum olan mine florozuna yol açabilir. İki yaşından küçük çocuklar yutma refleksini henüz iyi kontrol edemiyor olabilecekleri ve bu nedenle, floroz riskinin artmasıyla karşı karşıya oldukları için, bebeklikte florürlü diş macununun ve flouridin yutulması bebeğinizin vücudunda toksit etki yaratabilir. Bu flouridli diş macunları tavsiye edilmemektedir.
Dişlerin minesinde bulunan bir mineral olan florür, dişleri daha güçlü yapar ve çürüme olasılığını azaltır . Dişlerin korunmasına yardımcı olmak için çeşitli florür formları kullanılır. Yörenizdeki içme suyu, koruyucu düzeylerde florür içeriyor olabilir. Eğer içermiyorsa, dişçiniz bir florür desteği (çoğunlukla damla ya da tablet şeklinde) kullanmanızı önerebilir. Bu destekleyicileri süte katmayın, çünkü süt florürün emilimini engeller.
Diş macunu ile ilgili bilinen ciddi hatalardan biri de diş macunu kullanıldığında dişlerin daha iyi temizlendiğinin sanılmasıdır. Dişleri macun değil, fırça temizler, macun temizliği kolaylaştırır. Diş macunu yeteri kadar kullanıldığında faydalı olur. Çok kullanıldığında ise diş etlerine büyük zarar verir, diş etlerini eritir.Diş fırçalarken yapılan en büyük hatalardan birinin de çok uzun fırçalama olduğunun altını çizen Pay, "Diş fırçalamanın bir tekniği ve bir süresi var.Diş fırçalarken kesinlikle fazla bastırılmaması gerekir".diyor.
Tüm bu temizlik bilgilerinden sonra bebeğinizin dişlerinin sağlıklı ve iyi konumlanmış olduğundan emin olmak için erken bir yaşta başlayarak onları düzenli kontrol ettirmeniz önemlidir. İlk dişler görünür görünmez, çocuk doktorunuz ya da diş hekiminiz tarafından muayene edilebilir. Size aksi önerilmiş olmadığı sürece, çocuğunuzun dişlerinin her 3 ila 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekir.

Yukarıda okuduklarınız internetten yaptığım birçok araştırma yazısından derlenen ve tüm bebek dişi temizliği yazılarını içeren GENİŞ KAPSAMLI BİR ALINTIDIR.


Israrla belirtildiği üzere kullanımı zararlı olan büyükler için yapılmış diş macunlarına alternatif florürsüz,cürük önleyici xylit icerir, katkı maddesiz,mentolsüz,sakkarinsiz,natrium sülfatsi,pH nötr,homeopatik bebek diş macunları da üretilmiş.Anneler tarafından en çok kullanılan ve önerilenleri de: Elmex ,Fırst Teeth,Nenedent-Baby adlı üç macun çeşidi öne çıkıyor. Araştırdım ,Fırst Teeth,Nenedent-Baby Türkiye'de eczanelerde satılıyor ve fiyatları 20-25 tl civarında.Elmex ise seçkin eczaneler tarafından 1 hafta gibi bir süre de getirtilebiliyor onun fiyatıda 70 tl civarında.E hadi ama incilerimize yeni kavuşmuşken onları cabuk kaybetmeyelim önlemimizi alalım değil mi sevgili anneler :)
Paylaş !

4 yorum:

 1. Elmex 70 tlmi??? Aman tanrım fransa'dan 3,5€'ya aldım!

  YanıtlayınSil
 2. Aynen öyle Gaye'cim Ataşehirdeki eczane bu fiyatı verdi.Başka yerde sorsam ne derdi bilemiyorum ama bende Almanya'dan bir arkadaşımdan rica ettim o da bir kaç euro dediğinde çok şaşırdım nasıl kandırılıyoruz değil mi?

  YanıtlayınSil
 3. Resmen insanı enayi yerine koymak!

  YanıtlayınSil
 4. Güzel bir yazı, elinize sağlık. Tüm diş macunları maalesef Türkiye'de çok pahalı. Almanya'dan 1 Euro civarında aldıklarım burada 11TL. Bizim Leon ve Luka ilk dişleri çıktıklarından beri dişleri fırçalıyorum. Diş macunu kullandıklarından beri fırçaya macun sürme işi ve fırçalamanın en azından bir kısmını kendileri yapmak istiyorlar, bir tüp iki hafta dayanmıyor bu şekilde... Leon yapabiliyor şimdi ama Luka hala çok macun ziyan ediyor. Eh, ama severek yapmaları da istiyorum...
  Ama her şey diş fırçalamakla ilgili değil maalesef. Keşke olsaydı, o zaman derdimiz olmazdı. Diş yapısı da çok önemli. Örneğin, başından beri diş fırçalamamıza rağmen şekerle arası olmayan Leon'da 2,5 yaşındayken çürükler çıktı. Şekerli yiyecekleri çok seven (az veriyoruz tabi ki) Luka'da 2,5 yaşındayken bir şey yok. Çünkü Leon'un arka dişleri çok çukurlu, Luka'nınkiler çok daha düz...
  Sevgilerle
  Regina
  Çılgın bir ailenin 7/24 Alman annesi: xlargeaile.blogspot.com

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...