31 Bebeklerin Sık Uyanma Nedenleri Ve Çözüm Önerileri -3-

Bebeklerin Sık Uyanma Nedenleri ve Çözüm Önerileri (1) ve Bebeklerin Sık Uyanma Nedenleri ve Çözüm Önerileri (2) yazılarımı okuyabilirsiniz

UYKU YAPICI BİTKİ ÇAYLARI-DAY AND NİGHT UYKU ŞURUBU- ATARAX ŞURUP- HOMEOPATİ YÖNTEMİ

Maalesef başarısızlıkla sonuçlanan tüm kendi kendine uyutma yöntemleri denemelerimden sonra anladım ki bizim velet kitap adamı değil. Kitaplarda bahsedilen türden bir uyutma yöntemi bizim evde işe yaramayacak o halde inat etmenin bir anlamı yok. Hem ne kadar daha emerek uyuyacaktı ki, diye kendi kendime sordum. Kızım sen şikayetçi misin bebeğini bu şekilde uyutmaktan? Bırak şu popilist yöntemle uyutuyorum ayaklarını da cevap ver. Aslında hiçte şikayetçi değildim; hem bebeğim güvenle uyuyordu hem ben ona bu kadar yakın olduğum için huzur buluyordum. Eee neydi o zaman yaşanan bunca dram? Ne miydi eller yapmış bizim neyimiz eksik ki yarışları. Ama kendime haksızlık etmekte istemiyorum benim uğraşım gece sık uyanmasının önüne geçebilmek içindi. Olmadı haddinden çok zorladım ama olmadı. Olmuyorsa oldurmaya çalışmanın alemi yok deyip hayatımızı akışına bıraktım bende. Çokta iyi etmişim. Şimdilerde daha bir güvenli bize karşı daha rahat bırakıyor kendini uykuya. Ama hala sık uyanmalarımız bitmiş değil. Hiç olmazsa o dönemde yattıktan 1 sonra uyanmak ve ard arda tüm gece nerdeyse saat başı kalkmak huyundan vazgeçti. Şimdilerde akşam 21:00-21:30 arasında yatar iki saat sonra 23:00 – 24:00 arası uyanıp yanıma gelir. Gece de 2 yada 3 kez mıkırdanmaları pış pışla geçiştirilir. Ama bu güzel tablo birde bunun pış pışla geçiştirilemeyenleri oluyor ki sağ omzum, boynumun sağ tarafı, sağ kolum ve sağ bileğim bir gün çürüyüp düşecek diye korkuyorum. Bu korkuyla atadan kalma ayakta sallama yöntemini de denedim, onu atladım sanmayın.

Ama bizim sırtı yere gelmez pehlivan kıyametleri kopardı da yatmadı ayağıma. Yüz üstü yatmaya alışkın olduğundan mıdır anlamadım uyutmanın dışında ayağımda öylece sallamayı denediğimde bile çığlık çığlığa attı kendini yere.
İşte bu bitmek bilmeyen gece vardiyasından madem yöntemle başa çıkamadım; bende onu sakinleştirip rahatlatacak bir şeyler verip, derin uyumasını sağlayabilir miyim aramaları ile, önce en masum rahatlatıcılar çaylarla işe başladım. Rezene çayını zaten sabah içiyordu akşamları yatmadan 1 saat evvel önce rezene, etkili olmayınca milupanın gece çayını denedim. Rezeneyi keyifle içiyordu ama gece çayını nerdeyse hiç içmedi. E haksız da sayılmazdı Allah’ım nasıl bir tattır o öyle. Sonrasında eczaneden anason çayı alıp demledim ama nafile bana mısın demedi. Böylece uyutma yöntemlerinden sonra uyku yapıcı bitki çayları da tarih oldu evimizde.
Çaylardan sonra ki ilk ilaç desteğimiz Day And Night uyku şurubu oldu. Bu şurup bir nevi Milupanın gece çayının şişelenmiş eczanelerde satılır hali. Tamamen bitkisel içerikli olup bebek uyumadan 1 saat evvel vermek suretiyle içindeki papatya, portakal, melissa, lavanta gibi bitkilerle sakinleştirme sağlıyor. Gökalp’in deli enerjisine beklediğimiz etkiyi yapmamakla birlikte faydasız olduğunu da söyleyemicem. Denemek isteyen annelere gerek internetten gerekse eczaneden bilgi desteği alarak kullanmalarını tavsiye edebilirim. Çay yada sakinleştirici desteği tercih etmemin en önemli sebebi Gökalp’in uykusu seyreldiğinde büyükler gibi kendini uyutmaya çalışmak yerine uyanmayı tercih etmesi oldu. Aslında Gökalp’e değil tüm bebeklere has bir özellik bu. Bebeklerin sık uyanma nedenleri arasında bir de bu birşeyleri kaçırma, herşeyin içinde olma, gündüz öğrendiklerini sonsuz tekrar etme isteği gibi gibi uyanmaya sebep olacak ruh halini de sayabiliriz.
Belki çok üst üste kendi kendine uyuma stratejileri uyguladığım içindir tam olarak nedenini bilemiyorum. Bir ara iyice zıvanadan çıktı. Yatırdıktan yarım saat sonra kalkıyor,çılgın gibi ağlıyor, babasında değil durmak, yatağından almasına bile tahammül edemeden boynumda yatmak için feryat ediyordu.

Saatlerce uykuya dalmasını bekledikten sonra yatağına bırakmaya çalıştığımda o yorgunluk ve uyku haline rağmen yine uyanıyor ve tekrar çığlıklarla saatler alacak yeni bir uykuya dalma süreci başlıyordu. Artık bütün sinir sistemimin alt üst olduğu bu dönemde internette bazı annelerin alerjik durumlarda bilhassa kaşıntı için kullanılan Atarax adlı ilacı bebeklerine uyusun diye verdiklerini okudum. Tamda o dönemde ayak parmaklarında oluşan mantar için gittiğimiz deri hastalıkları dr. İlacı vermekte bir sorun olmayacağını, yaşından evvel verilirse erken olabileceğini, bunu bir alışkanlık haline getirmediğimiz sürece bir belki iki defaya mahsus bir müddet verebileceğimizi söyledi. Dr. aldığım zararsız bilgisinden sonra hemen yatmadan evvel 1 çay kaşığı vermeye başladık. İlaç aslında öylesine etkili ki internetten okuduğum kadarıyla yetişkinler bile daha fazla ölçekle uyumak için kullanıyordu. Bizim evdeki adamı ise sadece sersemleştirdi. Evet nerdeyse artık kendisine uyku ilacı veriyordum ona rağmen bayılmıyor sadece sersemleşiyordu. İlk etapta baygın bir şekilde yatıyor ama, sarhoş gibi yine aynı saatlerde kalkıp, kucağıma almamla tekrar uyuması bir oluyordu. Velhasıl çok etkili bir ilaç bizimki kadar inatçı değilse sizde daha etkili olacağına eminim .Ama lütfen siz yine kendi dr. Bir danışın öyle kullanın derim.
Bütün bu deneme süreci sona erip üzerinden bir müddet geçmesine rağmen, devam eden ve hiç bitmeyecekmiş gibi gelmeye başlayan uyuyamama durumumuza, başka nasıl çözüm üretebilirim aramalarım, internet üzerinden sürmeye devam etmekteydi. Ama şunu söyleyebilirim ki uykusuzluk sadece benim sorunum gibi görünüyor. Gökalp son derede enerjik bir şekilde güne başlayıp devam edebiliyor, buna karşılık çoğunlukla huysuz ve mutsuz bir hali oluyor. Bense kendimi çok yorgun ve haliyle tahammülsüz hissediyorum. Daha önce okuduğum uykusunu alamayan yada iyi uyuyamayan çocuklarda hiperaktiflik gözlendiği vurgusu benzer bir şekilde bizim evde de vuku bulmaktaydı. Nihayetinde bu seferde Avrupa ülkelerinde yüz yılı aşkın bir süredir uygulanan Türkiye de ise yeni yeni yaygınlaştırılmaya çalışılan Hemeopati Yöntemini denemeye karar verdim. Bu bizce henüz belirsiz bir tedavi şekli olduğu için herhangi sertifika sahibi dr değil de aynı zamanda çocuk dr olan birini tercih ettim. Homeopati, bedenin kendi iyileşme gücünü harekete geçiren bir şifa yöntemidir. Cerrahi müdahale gerektiren durumların dışındaki hastalıkların büyük çoğunluğunda homeopati kullanılabilir. Genellikle iyileştirir; iyileştiremediklerine ise kesinlikle zarar vermez! Şeklinde açıklanan bir tedavi şekli ve tedavi edici argümanları ilaç değil bitkiler ve mineraller. Dr.Hamilelik döneminden son güne kadar Gökalp’in tüm yaşam seyrini en ince ayrıntısına kadar bilgisayarındaki standart tablolara girip en uygun argümanı buldu ve uygun ilacı tek doz olarak vermesi ile tedavimiz sona erdi. Verdiği kendilerine has bitki özleri ve minarallerden oluşan ilaç küçücük bir kaya tuzuna benziyordu. Aslında dil altı şeklinde alınması gerekiyormuş ama çok küçük olduğu ve tutamayacağı için yarım bardak kadar suda eritip verdik.1 hafta içinde iyileşme olması gerekir demişti fakat ilk hafta sonuç alamadık tekrar gittiğimizde başka bir ilaç denedi. Sonuç olarak ilk 10 gün gece de sadece 1 defa kalkarak büyük bir mucize yaşadık. Bizde bu mucizeyi neye bağlayacağımızı bilemedik. Büyüklerimiz hep bir yaşına gelsin, bir yürüsün ,bir parka bahçeye çıkar diyorlardı. Bu uyku iyileşmesi de, hemeopati yöntemi denediğimiz diğer adımlarında gerçekleştiği sırada oldu.1 yaşına yeni girmişti,yeni yeni yürüyor haliyle epey yoruluyor ayrıca hergün en az 1 saat parka gidiyordu .Sonuç olarak bu güzel rüya sadece 10 gün kadar sürdü ondan sonra tekrar aynı uyanmalar başladı. Bende bir üçüncü kez gitmedim açıkçası. Ama yöntemden  birbirinden farklı rahatsızlıkta gerçekten fayda sağlayan bir çok insan var. Ve açıkçası sürekli gidip gelmeniz istenmediği ve tek seferde fayda sağlanmaya çalışıldığı için bana son derece ethik bir tedavi şekli gibi geldi.
Sonuç olarak denemediğim şey kalmadı dersem abartmış olmam sanırım. Ve bunca deneyim ve edindiğim tecrübelerle bu uyku sorunu üzerine sıkıntı yaşayan annelere rahatlıkla tavsiye edebilirim ki.Sakin olun;zamana bırakın. Evet denediğim onca uyku yöntemleri, ilaç ve çaylara rağmen sakin olmaktan ve zamana bırakmaktan başka çözüm bulamadım. Yaptıklarımın hiç birinde bilinçsiz olmadığım için rahatım. Tek pişmanlıklarım Ferber ve Yatır Kaldır yöntemleri nedeniyle bebeğimi çok ağlatmış olmam. Diğer tüm denediklerimde hep araştırdım hep dr danıştım. Anladım ki her bebeğin daha doğuştan kendine has bir karakteri var. Denenen onlarca yöntem içinde sizinkisi bambaşka olabilir ama olmayabilir de. O nedenle benim yaptıklarımı yapmayın diyemem. Fakat oldurmaya çalışmayın 1 senelik mücadelenin sonunda ben artık benim bebeğimin bu şekilde bir çocuk olduğuna kanaat getirip aranmaktan vazgeçtim. Ve zamana bıraktım. Sanırım o da artık yavaş yavaş ya vakti geldiği için ya da benim onunla uğraşmaktan vazgeçtiğimi anladığı için daha sakin ve uyumlu.

Tracy Hogg kitabında benim gibi annelere bebeklerini uyutamadıkları için ‘hatalı ebeveynlik’ teşhisi koymuş. Ne kadar ağır bir itham. Oğlumun ağlamasına kıyamadığım için onu yatağından almam, koynumda teselli etmem nasıl hata olabilir. O daha kuzu ya annesini istiyor çaresizce ağlarken niçin kendimden mahrum edeyim ki. Tamam Tracy tamam hatalıyım ben canım. Sen bebeleri yatıra kaldıra, denemeye devam diye diye, hem anaları hem bebeleri saatlerce ağlatmaya devam et. Annelik sevgi aşk fedakarlık hoşgörü tahammül ama en fazla da sabır işi. Hepinize sabrınızın zorlanmayacağı mışıl mışıl uyuyacağınız geceler diliyorum. Bundan sonra uykuya dair yeni bir başlık açmayıp gidişatımızı aylık gelişim notları içinde bildiricem.
Paylaş !

31 yorum:

 1. uykusuz her gece ! sabahlarım bazen günlerce :)) Ela genelde sakin ve uykuya düşkün bir bebek.Tabi gece en az 2 kere uyanıp süt emmek istiyor,içerken de tekrar dalıp uykuya devam ediyor.Bir kaç defa gaz sancısı veya nedenini bilemediğimiz bir sıkıntı nedeniyle gece ağlamaları oldu.O zaman sen ve senin gibi annelerin yaşadıklarının ne denli zor olduğunu tecrübe etmiş oldum.Hiç kolay değil ,Allah tüm bebişlerimize güzel uykular ,annelerine de sabır versin ...

  YanıtlayınSil
 2. Özdenim canım benim herzamanki gibi yorumlarınla yanımdasın.Aman deyim aman Elamdan uykusuzluk uzak olsun zor çok zor ama onlar için herşeye değer..

  YanıtlayınSil
 3. Güzel yazınız için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 4. bahsettiğin ilaçları denesem fena olmayacak ama ben bile kendime ilaç yüklemekten sakınırken bu uyku problemi ne tür bir savaş ki her yol mubah diyebiliyoruz:(((

  YanıtlayınSil
 5. Dilek hanım teşekkürler yazınız için.okudukça kendimi buldum. Bebeğim 9 aylık oldu biz dokuz aydır bôyleyiz. Ama bazen daha kötü yarım saatte bir uyanıyor. Zamanla düzelir inşallah içime su serptiniz.

  YanıtlayınSil
 6. kısacası pozitif düşünüp akışına bırakalım gençler :) 10 aylık uykusuz efe bebeğin annesinden sevgiler...

  YanıtlayınSil
 7. Benim de bebeğim aynen böyle,saat başı uyanıyor,ilaç dışında denemediğim yöntem kalmadı.Onu üçbuçuk aylıkken bırakıp bir süre çalışmıştım,belki ondan böyle oldu.öyle sinirlerim bozuluyor ki çoğu zaman oturup ağlıyorum.Ben de zamana bıraktım:(

  YanıtlayınSil
 8. Ne kadar da guzel anlatmisiniz.. Kendimi gordum birebir bu yazida.. hic bi farki yok su anda yasadiklarimla..Oglum 8 aylik ve her gece min 3 kere uyaniyoruz.. Tracey Hogg hkkinda yazdginizi bende aynen o sekilde dusunup kitabi okumayi biraktim.. gercekten de en iyisi zamana birakmak...

  YanıtlayınSil
 9. Benimde 8,5 aylık bir oğlum var çok şükür uyku sorunu yaşamadık.Genel olarak sakin bir çocuk bende kısa bir dönem önce yatır kaldır modelini uygulamayı düşündüm ancak vazgeçtim.Düşünüyorum da hangimiz hala annemizle uyuyoruz ki zaten zaman içinde çocuklar kendi kendine kalmayı öğrenecekler ve bizden ayrılacaklar iyisimi bize sarıldıkları bu zamanların kıymetini bilelim.
  yazınızı zevkle okudum sayfanızı takip ediyorum.Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 10. Bizimki ikiz. 55 günlükler... Son birkaç gündür uykuları çok düzensiz. Ben babalarıyım. Az önce uyku eğitimi yazılarına göz attım da, yok, hepsini saçma buldum. Gene en iyisi battaniyenin arasında sallamak. Bir de en kısa sürede hamağı deneyeceğim.

  YanıtlayınSil
 11. Merhaba, yazınızın 3 bölümünü de okudum. Son satıra kadar olumlu bir yol bulmuş olabileceğinizi ümit ettim, ama maalesef yok. Kızım 5 buçuk aylık, ve 5 buçuk aydır gece gündüz nöbetteyiz, sizin denediğiniz yöntemlerin nerdeyse hepsini denedim ama ne mümkün, tam 4 ay çarşafta salladık, daha 15 gündür elimde gezdirecek uykusunu getiriyorum sonra yatağına koyup emzik verip uyumasını sağlıyorum, bunada şükür.Asla emzik almadı sadece kendinden geçince farkına varmadan veriyorum ki ağlamasın. Tabi gece uyanmaları azalmakla birlikte devam. Sonuç olarak sizin sözünüze tamamen katılıyorum, her çocuğum kendine ait bir yapısı var ve bu kendi düzelmene kadar hiç birşey fayda etmiyor. Bu arada bizde ne hamak ne ayakta sallamak işe yaramadı. Dünyanın parasını verdim hamağa. Herkese Allah sabır versin. İyi bayramlar

  YanıtlayınSil
 12. Beni anlatmışsınız 14 aylık kızım 1 buçuk aydır gece gündüz karıştırmış durumda sabaha kadar oturuyoruz akşama kadar yatıyoruz neredeyse.. denediğiniz bütün yöntemleri bende denedim sabahları erken kaldırdım dayanamadı kendi kendine uyudu öğlenleri az uyuttum olmadı. kalktıktan sonra bütün gün hiç uyutmadım olmadı. akşam ışıkları söndürdüm olmadı. yoğurt bitki çayları atarax denedim olmadı. şuan hala bu durumdayız değişen hiç bir şey yok. sabah 6 veya 7 de yatıyoruz öğleden sonra 2 veya 3 gibi kalkıyoruz. aslında tek sorunumuz gece gündüz karışımımız. çünkü uyumak istediğinde kendi kendine yerde döne döne uyuyor. sabah uyuduğu zaman kalkacağı saate kadar hiç uyanmıyor. deliksiz uyku çekiyor. tek sorunumuz gece değilde gündüz uyumak. artık ne yapacağımı şaşırdım. dr. hergün aynı saatte uyandır öğlen 2 saatten fazla uyutma dedi denedik olmadı kızımda bende perişan oldum. eczacımız sabah 7 olunca hiç uyutma taaa bi dahaki akşama kadar çok saçma geldi kendisinede söyledim benim uyutmama gerek yok çünkü uykusu gelince 5 dk içinde yerde dönerek uyuyor engel olamıyorum uyumasına. uykusu varsa sokakta alışverişte misafirlerle otururken o seste diğer çocukların çığlıkları arasında kucağımda uyuyor. ayrıca bir kaç gündür saat akşam 11 buçukta yatıyor bizde hemen yatıyoruz uyandığında yanında görürse gece olduğunu anlar diye kalkıyor yataktan inip zifiri karanlık evde salona gidiyor ve 5 dk oyuncaklarıyla oynayıp yanıma geliyor bin bir türlü numara oyunlarla beni kaldırmaya çalışıyor yani sözüm o ki sizin denediğiniz bütün çözümleri bende denedim ama başarısız olduk şuan gecenin bir yarısı bu gecede uykusuzuz ilaç vermeme rağmen başka öneriniz varsa denemek isterim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı durumdayız artık tahammül sınırlarımı zorlamaya başladı bu durum,daha başka ne yapabilirim diye bu saatte hala araştırıyorum ama yok herşeyi denedim.uzun zaman olmuş düzeldimi uyku düzeniniz düzeldiyse nasıl bir tavsiyeniz varmı?

   Sil
 13. merhaba;
  olumsuz olmak istemem ama bende bu sıkıntıyı yaşayanlardanım kızım 16 aylık oldu hergün bugun nasıl olucak diye başlayan bir gunum var.Bende sizin gibi butun yöntemleri denedim trayc hogg yatır kaldır yöntemide dahil olmak üzere.Birtek şey sormak istiyorum siz pedegoga götürdünüz mü çalışan bir anne olduğum için artık bünyem kaldırmamaya başladı,tahammülüm azaldı(ki normalde çok çok sakin bir bayanım)birtek şuanda bunu araştırıyorum bakalım

  YanıtlayınSil
 14. Hersey ayni. Gece defalarca uyanmalar. Bazen hic susmamacasina aglamalar. Surekli emme istegi. O olmadi ayakta sallamalar. Ama bende artik oluruna biraktim. 11 aylik oglumla karar verdim artik bu konu uzerine arastirma bile yapmicaz:))

  YanıtlayınSil
 15. Hikayenizi 6 aydir biraz daha abartili haliyle yasiyorum. Oglum dogdugunda kolikti ve sadece emerek sakinlesiyordu. Kolik 5 ay sonunda gecti. Geriye emerek ve kucakta uyuyan bir bebek birakti:) yazinizda sadece bu sekilde uyumasinin kime ne zarari var demenize katilmiyorum. Iki gundur hogg yontemini deniyorum ama umut vaadetmiyor. Oglum gece gunduz sadece emerek uyuyor. Memeyi alir almaz gozlerini yumuyor. Uyurken de kucagimdan alinirsa saniyesinde uyaniyor. Ben de oglumla koynis koynis olmaktan mutluyum ama gunluk hayat sekteye ugruyor. Kucagim doluyken yemek bebek bakimi temizlik vs yapamiyorum. Kucagimda uyurken hic uyumuyorum.cunku yanima yatmiyor sadece kucakta mutlu. sifir uyku = sifir enerji yakinda ise baslayacagimi dusununce aglayasim geliyor:(((

  YanıtlayınSil
 16. Benim de çocugum uzun süre ve çok sık kalkardı geceleri. Ben bazı cocukların gece cok uyanmasının onların gelişim sürecinin bir parçası olduguna inanıyorum. Dolayısıyla ne yaparsanız yapın ne zaman bitecegine siz çok müdahale edemiyorsunuz. Eğer yatağına yatrırdıgınızda sırtını okşarken kendisi bir süre huzurlu yatıp uykuya dalabiliyorsa altyapı tamam. Hala gece uyanıyorsa uykuya dalmayı kendi bilemediğinden değil, gelişiminin bir parçası olarak uyandığını düşünüyorum. Oglum 23 aylık olana kadar biz de çook zorlandık. 23 aylık oldu, dili çözüldü, kendini ifade etmeye başladı veee gece 7-8 sefer yerine 1 kez uyanır oldu -- eger odası çok sıcak değilse (erkek çocukları sıcaga cok hassas) ve hasta da değilse...Bu döneme gelene kadar eve maddi imkanınız da el veriyorsa extra yardımcı almanızı tavsiye ederim. Geçici bir süre, size destek olması için. Annenin sabırlı olması gerek, ama bu dönemde de yardıma ihtiyacı var. Kolay gelsin - ama unutmayın bu da geçiyor!!! Zamanla herşey yoluna giriyor - karşılaştırma yapmak veya kitaba uydurmak sadece stres yaratıyor ebebeyinlerde...

  YanıtlayınSil
 17. Merhaba benim oğlumda 21 aylik oldu ve bizde her gece saat başı bazen yarim saatte bazende 2saatte yakın uğraşmamın sonucunda yatırinca 10 dakika sonra kalkıyoru. Ve bu durum küçük yaramazın gun içindeki hareketliliğini hiç engellemiyor gayet enerjik oluyor tabi bende bitkin, yorgun ve sinirli oluyorum. Şu ana kadarki kalkma rekorumuz 14:-) doktorumuz gayet sağlıklı bir bebek olduğunu söylüyor ilaç dışında bizimde denemediğimiz yöntem kalmadı.bugün de cok zor gecen bi gecenin sonunda yine bi çözüm araken sizin yazınıza denk geldim her satırı umutla okudum :-) dediğiniz gibi kabulleneli çok oldum benim oğlum böyle uyuyarak vakit kaybetmek istemiyor ama bende dayanma gücü kalmadı doğduğunfan beri deliksiz 2 saat uykuya hasret durumdayım. Uyku ilacı türü seylerde verip ona zarar vermek istemiyorum sabırla düzene gireceğimiz günü bekliyorum:-) huzurlu bol uykulu geceler diliyorum herkese...

  YanıtlayınSil
 18. Uykusuz çocuk annelerine Allah sabır versin . Yazınızda kendimi buldum , ben bu şekilde 2. Çocuğumu büyütüyorum.çocukları uyuyan anneler halimizden anlamazlar!

  YanıtlayınSil
 19. Birebir aynı şeyleri yaşadım arastirmadigim yöntem kalmadı ama sonuç hep hüsran ustelik birde sabahçı devre bir ogretmenim. Üstüne bir de hiç yardımcı olmayan bir eş ve ilgi alakaya muhtaç 6 yasında bir abi bitmek bilmeyen yatılı veya değil misafirler başka sorunlar hiç dinlenmemis bir beden ve ruh yata kalka gidegele unutkan dalgın ani çıkışları olan tahammulsuz bir kadına donustum bugün bende gece surubu na başladım bu da olmazsa apranax a gececektim çünkü bazen tukendigimi hissediyorum kizim öyle tatlı öyle cilveli ki bayiliyorum ona ama artık sakarlastim aptallastim ve ani çıkışlar ile kontrolsuzlestim kabullendim bu düzeni de mecburen kabullenmek en iyi rahatlatıcı bir gün geçecek eminim yeterki bir hastalığı olmasın ama gece boyu uyusa harika olurdu benim kız 1-2 saatte bir sabaha kadar ağlayarak uyanır hemen emziririm geri dalar buna da şükür eskiden hiç uyuşmadığı olurdu annelik çok zor zanaat allah YARDIMCINIZ olsun hepimizin benim isim allaha kalmış durumda o ol derse olur...

  YanıtlayınSil
 20. Çingen salıncağı yaptık bizde. Salıncakta uyuyor birtek. Bebeği uyumayan annenler bunu deneyebilir. Bir nevi hamak.

  YanıtlayınSil
 21. Ikizleri büyütürkende çokkkk uykusuz günler çektim o kadar ki kızımı 9 yıl sonra geldi kızım ikizleri aratiyor 1 yaşına geldi saat 2 den önce uyumuyor uykusu da net değil Rabbim canını sağ etsin ama cik yoruldum bunu yaşamayan bilmez asla uykusuz geceler yorgun gündüzler

  YanıtlayınSil
 22. Merhaba..bende çalışan bir anneyim. oğlum 3,5 yaşında. geceleri 2 civarı uyuyor.bıktım usandım artık.sabah 7de evden çıkmak zorundayım işe gitmek için. ne yapabilirim. büyüdü de artık.zorla sallayamıyorsun.herşeyi kendi belirliyor.uykum yok uyumıcam diyor. eylülde anasınıfına vericem.sırf yorulsun da uyusun geceleri diye. umut işte.Allah hepimizin yardımcısı oldun.

  YanıtlayınSil
 23. Amin amin inşallah. Bnm oğlum da 6 aylık sallayıp uyutana kadar canım çıkıyor Allah yardım etsin biz bayanlara. Annelik çok zor çok.... :(

  YanıtlayınSil
 24. Yazınızı soluksuz okudum.zira aynı gecelere sahip 1 yaşında bebişi var.her yöntemin sonunda işte bu gerçek çözüm diye yazacaksınız sandım 😊meğer yapacak bişi yok sabretmekten başka. Uykulu geceler dileğiyle

  YanıtlayınSil
 25. Daha yeninuyudu surekli memede duruyorr hep uyku sorunu var biktim.doktor doktor gezmekten surubu aldim.ama daha kullanmadim 18 aylik yorgunum bezginin sinirden kafami duvarlara vuruyorum 18 aydir hiperaktif olabilir dedi son gittimiz doktor allah kolaylik versin isin zor dediii nasil uyumayi ogrenicekkk daha nekadar bole devam.edixek gecemiz gundumuz karisti olmuyo kitaplardaki uyku yontenleriyle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. lutfen birseyler degisti duzeldi deyin cozum yolu buldum gibi yasadiginiz seyleri yasiyorum ve gucum tukenmek uzere

   Sil
  2. ne olur bir cozum buldum deyin ayni seyleri yasyrm ve dermanim kalmadi cok kotuyum

   Sil
 26. size nasil ulasabilirim gercekten kafayu yemek uzereyim denemedigim sey kalmadu ama uyku denen sey yok

  YanıtlayınSil
 27. Bebek uyutmak için mükemmel bir video buldum denendi ve onaylandı.
  Süpürge sesi videosu ama bu video gerçekten bende işe yaradı.

  https://youtu.be/qHzK1m5GsG0

  YanıtlayınSil
 28. Çok içten, samimi bir yazı olmuş. Biz de sizin gibiyiz. Uykusuzluk çok zor

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...