2 11 Aylık Bebek Gelişimi -3- (Müzik Dans Parti ve Jetonlu Oyun Dönemi Başladı)

11 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 11 Aylık Bebek Gelişimi (2) yazılarımı okuyabilirsiniz.

11. ayımızda hep uzaktan baktığımız ama içine girmeye hiç cesaret edemediğimiz jetonlu oyuncaklarla dolu salonlara ya da alanlara ilk defa gider olduk.

Şuan Gökalp 17 aylık daha hala jeton atıp da çalıştırdığımız bir oyuncak olmadı. Henüz tek başına binmesinde tehlike olduğunu düşünüyorum.

Sadece kendinden büyüklerle yanında biri olması kaidesi ile araba ve benzeri oyuncaklara çalışırken binebildi o kadar. Zaten sadece üstlerine ve içlerine oturmakta mutlu ediyor kendisini. En çok sevdiği de top atmak.


Yine 11. Ayda onun pek alakadar olmadığı ama aslında hayatında belki yeni nesil içinde çok ender rastlanacak bir durum gelişti. Fiili olarak olmasa da o küpküçücük haliyle abi oldu benim küçük meleğim. Hayatımda can diyebileceğim en yakın arkadaşlarımdan Özden’in meleğine bende ortak oldum oğluşun sütüyle. Artık bir de süt anneyim uzaktan da olsa bir kız evladı olan. Doğumun yorgunluğu ve ilk günlerde sütün henüz tam olarak gelmemesi ve tabi sezeryan doğumun etkisiyle yetemiyordu henüz Özdenim meleğine. Geriye dönüp acemi bir bebeği emzirmek değişik bir duyguydu. 11 aylık bir bebekle vakum hareketlerini kıyas edebilmek ilginçti. Minicik yudumlarla çok daha çabuk yorulup çok daha çabuk doyup uykuya dalmasını izlemek çok farklıydı. Canım kızım, maviş Ela’m şansın bahtın açık olsun. Allah bütün bebeklere olduğu kadar sana da güzel yazılar yazsın. Her zaman böyle bereketli bir bebek ol. Dilerim hayatta hiçbir şeye ihtiyacın olmasın. Ama olursa da her neyse o gerekli olan sütün gibi bitiversin yanı başında.

Ve 11. Ayda hayatımıza en sevdiği aktivite olan dans giriyordu. Hem de ne coşkuyla. Önce tutunduğu yerde poposunu ve ayaklarını zıp zıp zıplattığı daha sonra sağa sola oynattığı kendini özgü bir stili vardı bizim evin Cortes'inin.

Şimdilerde kapı gıcırtısına oynayacak cinsten tam bir dans tutkunu. Müziği ve dansı çok seviyor henüz utanma mefhumu pek gelişmediği için ne zaman müzik duysa sokakta bile olsa bırakıp elimizi başlıyor dans etmeye. Araştırdım 4. Aydan başlamak üzere müzik eğitimi veren okullar var. Bu ara gündemimizde yakınımızda olan ve pek methedilen birini ziyaret etmek var. Bakalım bilir kişiler ne diyecek bizimkinde ki bu müzik ve dans aşkına.
11. Ayda hayatında yine bir ilk gerçekleşiyor ve kendine üç aşağı beş yukarı yakın olan akranlarıyla bir araya gelip ilk doğum günü partisine katılıyordu küçük party boy. Davetli olduğumuz parti İlk göz ağrılarımızdan Ela’mız Sümer’imizin 2. Yaş günüydü. Partiyi bir etkinlik çerçevesinde içinde top havuzu bulunan ve oyun salonu olarak düzenlenmiş pek çok katlı bir mekanda veriyordu sevgili Gaye ve Cem Sümerler.

Çok da eğlenceli ve akıllıca düşünülmüş bir partiydi. Anneler ve babalar için ikramların verildiği bir kat çocuklar için top havuzu ve minderlerin olduğu başka katlar ve en önemlisi anne ve babalar dışında çocuklarla ilgilenen oyun ablaları vardı. Tıpkısının aynısını Gökalp için düşünmüş ve Gayecimden fikir almıştım.1 yaş için erken ve gereksiz olduğunu 2 yaş için düşünürsem daha iyi olacağını anlatınca onu dinleyip ilk doğum günümüzü evde çekirdek aile ile yapmaya karar vermiştim. Ama 2. doğum günü için ilk alternatif projemizi böylece aklıma kaydetmiş olmuştum.

Gökalp çok eğlendi, diğer bebeklerle pek ilgili değildi yaşı gereği ama party tamda dansa yeni başladığı bu dönemde süper olmuştu onun için. Ela’cım şimdilerde 2 yaşının ortalarına geldi bile ama tekrar tekrar iyi ki doğdun güzel Ela seni ve aileni tanımaktan çok memnunuz demeden edemicem.
Bunlarda internetten 11 Aylık bebek gelişim notları:
SOSYAL
Saklanma-bulma veya top atma gibi oyunlardan çok hoşlanır.
Her zaman katılımcı olmayabilir.
Sürekli onaylanmayı bekler.
FİZİKSEL
Destekle ayakta dururken öne doğru eğilebilir.
Ayakta dururken düşmeden oturabilir.
Çömelir ve eğilir, parmak ucunda durabilir.
Kutu kapağını kaldırır.
Kitap sayfalarını birer birer olmasa da çevirebilir.
Ufak nesneleri tutup kaldırabilir.
Nesneleri bilinçli olarak yerlerine koyabilir.
Kaşığı ağzına götürebilir.
Ayakkabı ve çoraplarını çıkartabilir.
Ufak bir iskemleyi yürüteç gibi kullanabilir.
ZİHİNSEL
Ritmik sesleri ve yüz ifadelerini çok rahat taklit eder.
Söyledikleri hala anlaşılamaz ancak birkaç anlamlı ses çıkarabilir.
Bazı nesnelerin sembolü olan kelimeleri hatırlar.(uçak dendiğinde göz yüzünü işaret etmesi gibi)

Paylaş !

2 yorum:

  1. biz de doğum günüme gelip renk kattığınız için çok mutlu olduk. :)

    YanıtlayınSil
  2. can arkadaşım benim. Hastanede çaresizlik içinde sütümün gelmesini beklerken ,hızır gibi yetiştin.Elam doydu ve mutlulukla uyudu koynumda.Tüm hamileliğim , doğumum ve doğumdan sonraki zor günlerimde öyle çok destek oldun ki bana .kolay kolay hakkını ödeyemem,iyi ki
    varsın güzel peri...

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...