0 12 Aylık Bebek Gelişimi -1- (Yasaklı Yiyecekler Dönemi Bitti-İnek Sütü İçmeye Başladı)


12 Aylık Bebek Gelişimi (2) ve 12 Aylık Bebek Gelişimi (3) yazılarımı da okuyabilirsiniz.

Oğluşun hayatımıza fiili olarak girişinin üzerinden göz açıp kapayıncaya kadar olmasa da koca bir sene geçti. Kah neredeyse gün sayarak kah geçmesin bitmesin bu halleri diye imkanı mümkün olmayan bir dua ile koca bir yılı geride bıraktık. Sadece 1 seneydi geride kalan ama çoğu zaman öyle zorlayıcıydı ki ne zormuş evlat sahibi olmak demekden alamadım kendimi. İlk altı ayda hem uykusuz geçen geceler hem de annesine ve onun sıcaklığına aşık kucak müptelası bebişle hamile kaldığım kilonun da altına düştüm. Ama geldi geçti işte. Ve bir daha tekrarı mümkün olmayacak o en özel bir sene sona erdi. İşte en büyük itirafım “her şey aynı olsa bile şimdiki aklımla bu ilk seneyi en baştan yaşamak isterdim.” Aynı zor doğum sonrasından başlayıp daha hastanedeyken acı ve ağrı ile ayağa kalmak zorunda oluşuma sitem etmezdim. O kadar muhtaçtı ki bana, hiçbir kucak teselli etmiyordu güvensizliğini. Ben zor bir doğum yaptım ama en zorunu o yaşadı. Kolay mıydı en güvendiği yerden bu şekilde dünyaya gelmek. Ah benim güzel meleğim yaşayacağın ilk ve son şanssızlık olsun bu zor doğum. Biteceğini bile bile o kötü doğum yüzünden lohusa sendromuna girmiştim. Ama şimdiki aklım olsa girmezdim. Uyumuyor çıldıracağım hadi gelsin 1 yaşı diye beklemezdim. Sokardım koynuma içime göğsüme nerede mutlu güvenli huzurlu olacaksa oraya. Sonuçta bir yaşınıda yarıladık ama hala uyumuyor beklemenin bir anlamı yokmuş. Geçti bitti geride kaldı işte en bebek halleri, sadece bir senede çocuk sınıfına girdi. 

Bunları hem duygularımı ifade edebilmek, hem siz okuyanlar için bir fikir oluşturmak için yazıyorum. Bir yaşına gelmiş bebek anneleri için belki çok geç ama anne olmaya hazırlanan, hamile ve daha küçük bebekleri olanlarınız sindire sindire yaşamaya çalışın. Biliyorum çok zor. Bende çok okudum zamanında çok telkin ettim kendime ama başaramadım. Umarım sizler başarabilir ve daha doya doya yaşarsınız bebeğinizi.
Ve hep beklediğim uyku şimdilik sadece öğle uykusu olsa da, sonunda bizim eve de geliyordu. Benim hala umudum varrrr… şu azı dişleri bir çıkaralım inşallah gecelerimizde daha dingin daha az kalkarak geçicek. Beklemedeyiz 17 aylık olduk hala o umutla yaşıyoruz. Ama gündüz uykusu bir mucizeydi. En fazla 20-25 dk süren uykularımız bir anda 1 hatta 1,5 saate uzadı. Ne güzel bir haber değil mi? Darısı biz gibi uykucu perisini bekleyenlerin başına.

Yeri gelmişken bebeğini ninni söyleyerek uyutan annelere bizden atmasyon bir ninni. Envai çeşit atmasyon ninni var repertuvarımızda. Gökalp dalana kadar hep aynı şeyleri söylemekten sıkılan annenin yaratıcılığı da gelişiyor haliyle. Melodisini “fış fış kayıkçı” formunda çıkararak söylerseniz sizin repertuvara da bir ninni eklenmiş olur.
UYKUCU PERİSİ NERDESİN
BİZE BİR GELİR MİSİN
UYKUCU PERİSİ GELMELİSİN
“GÖKALP’İ” GÖTÜRMELİSİN
UYKUSU VAR DALAMIYOR
BİR TÜRLÜ UYUYAMIYOR
UYKUCU PERİSİ GELSENE
“GÖKALP’İ” GÖTÜRSENE
EEEE EEEE EEEE EEEEE….
PIŞ PIŞ PIŞ PIŞŞŞŞŞ………..
12. ay yasaklı yiyeceklerin de sona erdiği dönemdi. Artık yumurtanın beyazı, bal,alerjen olabilecek çilek,mide asidini yükseltecek narinciye,takviye süt,8. Ayda vermeye başladığım cevize ilaveten fındık badem vs gibi bir çok yeni tat giriyordu hayatımıza. Devam sütü değil de bende inek sütü tercih eden annelerdenim. Nedenleri niçinlerini envayi çeşit formlardan okuyabilirsiniz. Hep doğal ve kolaycı bir yapım oldu. Açıkçası bu devam sütü bana biraz pazarlama politikalarının argümanlarından biri gibi geliyor. Muhakkak bir artısı vardır ama inek sütünün de eksisi olduğunu düşünmüyorum. Şimdiye kadar yapılan gerekli testlerinde Gökalp’te hiçbir eksik bulunmadı. Demir açısından da bir sıkıntı yok o halde inek sütüne devam.
Biz Pınar'ın çocuk sütünü içiyoruz. Çok sevdiğini söyleyemem ama zarla zorla küçük 200 ml’lik kutunun yarısı ile başladık. Hedef günde 2 kutu. Çocukların hatta herkesin günde en az yarım litre süt içmesi kemik gelişimi ve sağlamlığı için şart.17 ay itibarıyla hala günde 1 kutu içerse ohh bugün sütünü içti diyorum ama 2. Kutu da içimi kemiriyor. Süt içirmekte zorlanan anneler için önce sütü bardakta verdim. Daha sonra kutudan pipetle içmeye başladı. Şimdiler de pipetten çok keyif alıyor fakat yine de sütü bayılarak içmiyor. Ama yılmak yok er ya da geç hedef iki kutu.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...