1 Çocuğuma Grip Aşısı Yaptırmalı mıyım?

Eylül ayının gelmesiyle birlikte adeta tetikte bekler vaziyette olan grip ve soğuk algınlığı uygun bulduğu bünyelerde vuku bulmaya başladı. Ve her yıl olduğu gibi tüm annelerini aldı bir telaş. Aşı yaptırsam mı yaptırmasam mı? Tüm diğer anneler gibi bende arada kaldım. Bu konu hakkında karşıma çıkan tüm makaleleri ve forumları okumaya ve fikir sahibi olmaya çalışıyorum. Kendi doktorumuzun yaptırmak daha doğru olur söylemi kulağımda ama yine de alternatif yorumları sorguluyorum. Derken dün gece tv de bu konunun ele alındığı bir kanala ve programa rastladım.
Bloomberg Tv’de “Gülin Yıldırımkaya ile HT Gündem” adlı programda konu grip aşısıydı.
Grip aşısı için ideal zaman ne zaman?
Aşıyı kimler olmalı?
Herkeste işe yarar mı?
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı, Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı Öğr.Üy., ESWI Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Meral Akçay Ciblak,
Çocuk Gastroentrolojisi Uzm. Prof. Dr. Ender Pehlivanoğlu ve
Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi ve VKV Amerikan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğr.Üy.Prof. Dr. Önder Ergönül programın konukları arasındaydı.
Program linkini kanalın resmi sitesinde ve Gülün hn. kendi Facebook adresinde dahi bulamadım üzgünüm. Fakat edindiğim bilgileri ve vardığım sonucu sizlerle paylaşmak istedim. Tabi ki her anne, bebeğini-çocuğunu daha iyi tanıyacağı için kendi kararını kendi verecektir.
Grip aşısının sorgulanma nedenlerini ve negatif bakış açılarını başlıklar ve gerekçeleri ile şöyle sıraladılar.
 • Grip aşısına duyulan güvensizliğin nedenlerinden biri son yıllarda tıbbi bir gereklilik olmaktan öte ticari bir materyal olarak algılanması.
 • Geçmiş yıllardaki tecrübeleriyle, aşı yaptırmalarına rağmen bebeği grip olan annelerin, koruyuculuğuna dair güvensizlik yaşadığı için gereksiz bulmaları. Prof. Dr. Enver Pehlivanoğlu bünyesel farklılıklardan dolayı aşının aynı etkiyi yaratmayacağını belirterek sonuçların genellenmemesi gerektiğini vurguladı.
 • Anneler tarafından grip aşının sağlayacağı faydadan çok zarar verme ihtimalinin gözünde bulundurulması. Bu konuda Prof. Dr Önder Ergönül gribin yaşatacağı hastalık halinin, bünyeyi enfeksiyona açık bırakacağı için, aşının yaşatması mümkün olan düşük olasılıklı risklerden daha fazla risk alınacağını belirtti.
 • Güvensizliklerden biri de grip aşısının her yıl tekrar edilmesi gerektiğinden sürekli koruyuculuğunun olmayışı. Kızamık, suçiçeği gibi aşılar tek tozda yeterli olurken grip aşısının her yıl tekrar edilmesi gerekliliği aşıya olan güvensizliğe sebep oluyor YineProf. Dr Önder Ergönül aşının her yıl mutasyon ve metastas (canlının genetik yapısında meydana gelen değişim ve dönüşme halleri) halleri yaşanması nedeniyle yenilendiğini ve farklı bir aşı yapıldığını, haliyle diğer aşılar gibi tek seferde koruyuculuğunun söz konusu olmadığını belirtti.
 • Grip aşısının her yıl tekrar edilme gerekliliği bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve sonraki yıllarda aşı yaptırmama durumunda çok çabuk hastalanılmasına sebep olur endişesi de aşı yaptırmada kararsız kılan nedenler arasında.Bu konuda Prof. Dr. Enver Pehlivanoğlu grip aşısının bağışıklık sistemini zayıflatıp tembelleştirmesinin aksine bağışıklığın güçlenmesine bir tetikleme etkisinin olduğunu bu tür bir endişenin kesin olarak yersiz olduğunu belirtti.
Peki grip aşısı kimlere yapılır?
 • 6 aydan büyük herkese yapılabilir.
 • Fakat yapılması zorunlu olan risk grubu:
 • Kronik hastalar ve bu kişilerin yakınları.
 • Böbrek, şeker , aids, kanser hastaları.
 • Organ nakli yaptırmış olanlar.
 • Bağışıklık sisteminde yetersizlik olanlar.
 • Kan hastalıkları tedavisi görmüş olanlar.
 • Sağlık, hastane personelleri.
 • Okul,fabrika çok çalışanlı şirket toplulukları ve bakım evlerinde kalıp sürekli hastalığı olanlar.
Kimlere grip aşısı yapılmaz?
 • Grip aşısı tavuk yumurtasından hazırlandığı için tavuk yumurtasına alerjisi olanlara grip aşısı yapılamazmış.
Bir diğer tartışma konusu da aşının zamanlaması. Eylül ayı gelir gelmez aşı yaptırılmasına yönelik duyurular yapılmaya başlanır. Fakat bu sene Kasım ayından önce aşı yaptırılmaması şeklinde bir başka söylemde var. Bu konunun açıklamasını da Dr. Meral Akçay Ciblak şöyle yaptı: Türkiye de yapılan araştırmalarda salgın dönemlerinin genelde bahar başlangıcı yani Mart ,Nisan dönelerine denk geldiğini, aşının koruyuculuk süresinin 6 ay kadar olduğunu haliyle erken yapılan aşılanma asıl salgın döneminde etkili olamayacağı için grip aşısının Kasım ayında yapılması daha uygun olacaktır dedi. Erken dönemde aşı yaptıranların bahar başlangıcında tekrar aşı yaptırarak korunma dönemini uzatabileceği vurgulanıyor.
Hastalıklardan korunmak için yapılacaklarsa :
 • Giyim kuşama dikkat etmek, mutlaka atlet giymek.
 • Kapalı havasız ortamda kalınmadan sık sık bulunan ortamın havalandırılması.
 • Öksürürken hapşururken ağzı burunu mendille yada kolla kapatmak.
 • Hasta olan kişilerle aynı ortamda bulunmamaya özen göstermek.
 • Başta bol C vitamini ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıda takviyeleri tüketmek.
 • Uykusuz kalmamak.
 • Bol sıvı tüketmek.


Ve bende yaşadığım tecrübelerden yola çıkarak edindiğim bilgiler ışığında aşıyı Kasım ayında yaptırmaya karar verdim. Profesör statüsündeki doktorların önce kendilerine sonra yakınlarına aşı yaptırmakta bir sakınca görmemeleri, kendi doktorumuzun da aşı yaptırılması taraftarı olması, bu kararı verirken içimin daha rahat etmesini sağladı. Geçen sene Gökap’in bir iki kez soğuk algınlığı atlattığını ve öyle ateş vs olmamasına rağmen tıkanan burnu yüzünden yaşadığım sıkıntıları hatırlayınca, daha ağır bir durum söz konusu olduğunda yaşayacaklarımı düşünüp verdim bu kararı. Gökalp hala anne sütü emiyor o dönem tıkalı burunla çok zorlanmış ve huzursuz olmuştu. Ayrıca zaten uykularımız çok düzensiz ve yorucu, birde griple birlikte yaşayacağımız zorlu geceleri düşünmekte kararı alırken nedenlerim arasındaydı. Fakat şunu da belirtmeliyim ilk sene grip aşısı yaptırmadık.Doktorumuzun bu konuda bir talebi olmadı. Bizde Gökalp zaten evden çok dışarıya çıkıp sosyalleşmediği için gerek duymadık.Mümkün olduğunca alışveriş merkezi gibi kapalı alanlardan uzak durduk.Hatta salgın durumlarında kendi çapımızda bir nevi karantina haliyle ev, açık alan ve hasta olmadığına emin olan kişilerin dışındaki ortamlarda bulunmadık.Kalabalık bir ortamda çalışması ve hep dışarda olması nedeniyle ilk sene evden grip aşısı yaptıran tek kişi babamızdı.Lakin bu sene durum farklı Gökalp çok sosyal ve hep bir enerji fazlalığı durumu var.Dolayısıyla bu kış evde geçireceğimizden daha fazla olmasada geçen seneye oranla daha çok dışarıda olucaz.Ayrıca bir de baş terlemesi durumumuz var ki hastalık açısından evlere şenlik. Kış soğuğunda ne kadar dikkat etsemde terlemesinin önüne geçemeyeceğim günler olacaktır.Hastalığa davetiye çıkaracak bu durum da gözümü korkutmuyor değil.Evet evet bize bu sene aşı şart. Zor oldu ama bir kararım var artık. Umarım doğru olanı yapıyorumdur. Pişmanlıklar yaşamamak üzere herkese sağlıklı günler diliyorum.
Paylaş !

1 yorum:

 1. Yazın yine rehberim oldu.Ben de günlerdir bu konu için kafa patlatıyordum.Ela'nın doktorlarından biri yaptırmamızı tavsiye ederken ,diğeri ;Ela daha 6 aylık olduğu için ,sadece kendimize yaptırmamızı ,Ela'ya yaptırmamamızı tavsiye etti.Yazını okuduktan sonra, Kasım ayını bekleme fikri bana da mantıklı gözüktü.Çok güzel bir yazı olmuş,emeğine sağlık canım .

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...