1 12 Aylık Bebek Gelişimi -3- (Çokoprens Yürüyor ve İyi ki Doğdun Çokoprens)


12 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 12 Aylık Bebek Gelişimi (2) yazılarımıza okuyabilirsiniz.


12. ay da en çok beklediklerimizden biri daha gerçekleşiyor ve Gökalp artık yürüyordu. 11. ayda başlayan tay tay duruşlar ve karşılıklı yürüme talimleri sonuç vermiş ve 12. Ay sonunda artık dört ayaklı emekleme pozisyonu badi badi yürümeyle yer değiştirmişti. Benim gibi genel olarak yalnız bebeğini büyüten annelere yürüme talimlerini tay tay durmaya başladıktan sonra bebeklerine 1 ya da 2 adımlık mesafeler bırakarak bir koltuğa yaslamak suretiyle yapabileceklerini söyleyebilirim. Size doğru adım atabilmesini cesaretlendirmek için elinize çok ilgisini çeken bir obje alıp çağırabilirsiniz. Ama buradaki asıl dikkat edilmesi gereken husus bebeğin düşmemesi ve bir yerini acıtmamasıdır. Böyle bir tecrübeyle tekrar cesaretlenmesi güç olur. Acele etmeyin bir iki adımlık mesafeleri zamanla açabilirsiniz. Zaten her şeyin bir vakti saati var. O zaman geldiğinde siz de ne olduğunu anlamadan yürüdüğüne şahit oluyorsunuz. En azında bizim evde öyle oldu.
Gökalp 12. ayın başında ilk defa bir yere tutunmadan ayağa kalkmaya başladı. Ve o zamandan sonra daha cesur hareket etti. Artık üç dört adım atabiliyor fakat devamını getirmeden kendini yere bırakıyordu. Evet düşmüyor kendi kendine pat diye oturuyordu. Bana kalsa rahat rahat yürüyebilecek kabiliyete ulaşmıştı ama korku mu ya da yorgunluk mu bilemiyorum bırakıyordu kendini işte. 12. Ayın ilk yarısı ağırlıklı emekleme az yürüme ile geçerken 2. Yarı da daha fazla adım atar daha az emekler olmuştu. Fakat hiç unutulmayacak bir tarih daha 27 Nisan 2011 de akşam saati Gökalp birden yürümeye başladı. Gökhan’ la nefesimizi tutmuş onu izliyorduk çıt desek sanki yürümeyi bırakacakmış gibi büyük bir hayranlıkla dünyanın en güzel şeyine bakar gibiydik. Oyuncak sepetinin etrafında tur atıyor koltuğun kenarında kendini bırakıyor tekrar kalkıp aynı şeyi yapıyor derken büyülü anın bozulma pahasına çıkardım kamerayı ve kaydettim o ilk yürüme anlarını.

Canım oğlum canım benim sen ona adım atarken hayat hep sana koşarak gelsin. Güzellikler, mutluluklar, huzur getirsin. Senin bize tattırdığın mutlulukların kat be kat fazlası sen onları beklemezken bile hep seni bulsun.


23 Nisan çocuk bayramı var bir de. Gerçi o güne dair bir etkinliğe dahil olmadık ama göstermeden atlayamıycam. Daha 1 haftalık haliyle farkına bakar mısınız? Çirkin ördek yavrusu derken hiçte mübalağa etmediğim ortada değil mi?
12. ay artık onun da bizlere anlatacak şeylerinin olduğu ilk aydı. İstediği, beğendiği, ilgisini çeken, ya da hoşuna giden şeyleri işaret parmağı ile gösterirken ona bir de ses efekti ekledi. Hııı hııı diyerek neyse derdi gösterir oldu. Hala da bitmedi o hııı’lar. Daha önceki aylarda bir şey öğretebilmek için bilmem kaç kez tekrar etmem gerekirken bu ay neredeyse bir ya da iki kez gösterdiğimde yapabiliyordu. Mesela çok güzel baba diyordu.  Ama kendi istediğinde o an gönlü varsa siz söylediğinizde tekrar ediyordu yoksa asla oralı olmuyordu.

12. ayda asıl önemli mevzu doğum günümüzdü. Yeni yaşımıza hoş geldin derken 1 seneyi ardımızda bırakıyorduk. İlk Doğum günümüze dair duygularımı daha önce okumayanlarınız için tekrar buraya ekliyorum.

Geceden evi bu önemli gün için süsledik. Sabah uyandığında evin her yanında bilhassa tavanda duran balonlara şaştı kaldı yavru ördek.


                               İlk doğum gününü çok farkında olmadığı için aile içinde yaptık.
                            Pastamız 1 rakamı üzerine hayvan figürlerini içeren orman konulu idi.

Fikir olsun diye belirtiyorum pastanın üzerine Mickey ya da araba tarzı figürleri daha sonraki doğum günlerinde bilinçli olacağı için kendisinin isteyeceğini düşünüp benzer bir pasta olmasın diye tercih etmedim.

         Evimizi Eminönü’nden aldığım doğum günü süsleri ile donatıp, keyifle kutladık yeni yaşımızı.

İlk sene doğum günü konseptimiz balonlardı. Balonun kendisinin yanı sıra balon figürlü pasta tabakları, bardaklar ve peçetelerle kombin yaptım. Eminönü’ den doğum günü süslerini nerden bulabileceğinizi  buradan okuyabilirsiniz.


Bunlarda internetten 12. Ay gelişim notları :
SOSYAL
 • Uykuya karşı direnir.
 • Ruh halleri değişkenlik gösterir.
 • Anneye babaya sevdiği nesnelere şefkat gösterir.
 • Ebeveynlerinden gereğinden fazla yardım bekler.
 • Yemek yemeye ve yemek yedirilmeye direnir.
 • Espri anlayışı gelişir.
 • Anne babadan ayrılmaya karşı çok tepki gösterir.
FİZİKSEL
 • Merdiven çıkabilir.
 • Karyolaya tırmanabilir.
 • Kalkma yürüme dolaşma karışımı bir eylem içerisindedir.
 • Tutunmadan bir iki adım atar.
 • Ayaktayken oturabilir, çömelme pozisyonundayken ayağa kalkabilir.
 • Telefon araba gibi oyuncakları kullanmayı öğrenebilir.
 • Bir elini diğerine tercih eder.
 • İki nesneyi koltuk altına sokup üçüncü nesneyi elinde tutabilir.
ZİHİNSEL
 • Kendisine söylenen pek çok şeyi anlar.
 • “Anne” dışında bir iki kelime söyleyebilir.
 • Dergi ve kitaplardaki hayvanları tanır.
 • Kaybolan bir nesneyi görmese bile son bulduğu yere bakar.
 • Olayları daha uzun süre hatırlar.
Paylaş !

1 yorum:

 1. o paytak paytak adımları dünyalara değişilmez...Bayıldım yazına canım...

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...