0 1 Yaşına Kadar Alınması Çokta Gerekli Olmayanlar Listesi -2-


Yazının devamı olan 1 Yaşına Kadar Alınması Çokta Gerekli Olmayanlar Listesi(1) linki açarak okuyabilirsiniz.

ELBİSELER,AYAKKABILAR,YÜRÜTEÇ,HOPPALA, BEBEK ARABALARI VE OYUNCAKLAR
İlk aylarda bebek ve anneye destek amaçlı edinilen gereçler ileride ki aylarda bebeğiniz hareketlendikçe bu hareketi destekleyici yardımcılar olarak hayatınızda yer almaya başlıyor. Maalesef her anne ve babanın yavrusunu yoksun bırakmama hissiyatı içinde edindiği, yine çokta gerekli olmayan şeyler alışveriş listesine ekleniyor. Ve bu alışverişler içinde anneler arasında en çok gereksiz bulunan şöyle sıralanıyor.
Daha ileri aylar için annelerden biri emekleme dizliğini hiç kullanamadığını belirtmiş. Bizim böyle bir gerecimiz dahi olmadı. İlk adım ayakkabılarını bebeğin ayından evvel hevesle almak hüsran olabiliyor. Kullanamadan küçüldüğünden bahsetmiş bir anne. Üstelik ilk 2 yaşa kadar mümkün mertebe ayakkabı giydirmemenin taban yapısı için daha uygun olduğu görüşünde uzmanlar. Siz de ayağa kalktığında evde kaydırmaz çoraplarla bu dönemi geçirebilirsiniz.
Kız bebekler içinse anneler, heves edilen cicili bicili elbiselerin ilk altı ay kullanışsız olduğunu belirtip bebeğin, kumaş ne kadar yumuşak olursa olsun rahatsız olduğu görüşünde birleşiyor. Üstelik çok fazla yapılan alışveriş nedeniyle, kıyafetlerin hepsini giydirebilmek adına, bir daha sırası gelene kadar, bebek sadece birkaç kez giymişken küçülmeleri de maalesef en büyük sıkıntı.
İlk 6. Aydan sonra kullanılan ev tipi salıncaklar ve hoppalalar çok kısa süreli oyalayıcı olduğundan yine benim yer kaplaması açısından tercihim olmadı. Gerçi bebekler hiçbir şeyle 10 dk fazla ilgilenmez ya da oyalanmazlar ama o süreyi daha makul ebatlı bir şeyle geçirmek benim daha çok tercihimdi. Yine yürüteçler parmak ucunda yürümeye sebep olduğundan ve satıcıların dahi üzerinde 10 dk fazla tutmayın uyarılarından dolayı tercih edilmese de olur.


Aynı şekilde ilk arabam şeklindeki iterek yürütme sağlayan gereçler de bebeğin oyun tercihine göre alınabilir. Gökalp itmeyi çok sevdiği için bu arabayla baya oyalanmıştı. Ama bu tip arabaların bebeğin elle tutuş ve adım mesafeleri çok farklı. Bazıları adım atması için yeterli genişliğe sahip değiller alacaksanız bu özelliklerine dikkat edin derim.
Gelelim en büyük masraflardan birine bebek arabalarına. Travel sitemi asla tavsiye etmiyorum. Çok büyük hantal arabalar en büyük ağırlıklar oluyor. Bebekle dışarı çıkmak ilk 2 sene bir çanta yedek içeriyor. Haliyle isteseniz de istemeseniz de dışarı çıkarken ağırlıklarınız oluyor. Bebek zaten başlı başına ağırlık. O nedenle ilk hevesle alınan o çok amaçlı koca arabalar ilk altı aydan sonra bebek ana kucağından çıkınca keşke daha hafif bir araba olsaydı pişmanlıklarına neden oluyor.

Bu sebepledir ki hamilelik duygusallığından çıkıp bir maaş değerinde paralar verip alınacak o arabaları düşünmeyin derim. İlk altı ay ana kucağı şeklinde kullanabileceğiniz makul bir araba tercih edip sonrasında baston tipi bir araba ile hayatınızı hafifletin. Şu da var tabi bazı anneler de baston tipi arabaları tam yatış özelliği olmadığından tercih etmiyor.
Ve geliyoruz bebeklerimizden çok bizlerin zaafı olan oyuncaklara. Daha altı ayına gelmeden sepet sepet oyuncak edinmek maalesef sonrasında pişman olacağınız bir alışveriş olacaktır.


Kendi tecrübemle bebekler 1 yaşlarına kadar oyuncakla çok fazla oynamıyorlar. Evet renkli sesli oyuncaklar ilgilerini çekiyor bu bir gerçek; ama edineceğiniz birkaç tane oyuncak ilk 6 ayda fazlasıyla yeterli olacaktır. Sonrasında her yeni oyuncak edindiğinizde evden bir oyuncağı saklamak kaydı ile hem 10 dk.’lık heveseler için masraf yapmamış olursunuz hem sakladığınız oyuncağı sonraki aylarda tekrar ortaya çıkartarak bebeğinizi yeni bir oyuncak almışçasına mutlu edebilirsiniz.
Yazdıklarıma baktığımda ne çok ihtiyacım olmayan şey olmuş diyorum. Neyse ki çoğunu sevgili arkadaşlarım Itır ve Nalan sayesinde edindiğim için hiç masraf yapmamış olmuştum. Sizin de etrafınızda faydalanacağınız arkadaşlarınız varsa ne ala fakat yoksa masrafa ne gerek var değil mi ama.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...