0 15 Aylık Bebek Gelişimi -1- (Artık Koşuyoruz-Yine Hırçınız-Arabada Cozutuyoruz)


 Yazının devamı olan 15 Aylık Bebek Gelişimi (2) ve 15 Aylık Bebek Gelişimi (3) yazılarımı da okuyabilirsiniz.
12 Aylık bebek gelişimi notlarından sonra da belirttiğim gibi bebeklerin ilk 1 seneden sonraki gelişim hızları eskisi kadar bariz gözle görülür farklar içermiyor. Genellikle gelişim düzeyleri bir önceki aydan edindiklerini bir sonraki ay daha da ilerletmek şeklinde devam ediyor. Aldığım notlara bakıyorum.15 ay notlarının nerdeyse tamamını zaten 14. Ayda girmişim. Demek ki birkaç ilave yenilikten başka çok büyük bir ilerleme kaydedememişiz bu ayda. Ama yine gelişim notlarımı internetteki uzman kaleminden çıkma aylık gelişim bilgileriyle paralel verdiğim için biliyorum ki 13-15 aylık şeklinde devam eden bir süreç takip ediliyor. Yani esasen ilk seneden sonra aylık takip sadece çok detay içeren şeyler için tutulabilir. Bebeklerde eskiye nazaran yavaşlamış gibi duran gelişim süreci aslında son derece olağan. Amma ve lakin ben blogta tuttuğum notlarla Gökalp’in büyüdüğü dönemi kaleme aldığım için çok büyük ataklar olmasa da ay be ay notlarımı yazmaya devam ediyorum. Bu şekilde sizlerde hiç olmazsa birkaç aylık gelişim notlarını içeren uzman kaleminden çıkma siteleri takip ederken bir de bizim sürecimizle aylık tablonuzu da karşılaştırabilirsiniz.


Gelelim diğer aylara göre gelişim açısından güdük kalan 15. Ay da yaşadıklarımıza ve yaptıklarımıza. 14. Ayda ilk anlamlı kullandığı kelime olan ANNE sözcüğü bu ayda adeta dilinde bir pelesenk oluyordu. Aslında daha hala ve hatta daha ileri düzeyde söylüyor bu kelimeyi. Hoşuma gitmiyor mu elbette gidiyor. Ama dakikada neredeyse 40 defa söylüyor olması enteresan geliyor. Bununla birlikte bir ara sus pus olup dikkatimizi çeken dilsel yavaşlığı ilk kez bu ayda tavan yapıyor ve bizim bülbül bu tarihten itibaren susmayarak anlamlı anlamsız kelimeler üretmeye başlıyordu. Üstelik artık ağız burun kaş el birlikteliği ile yani mimikleriyle konuşur olmuştu.


14. ayda koşar adım olarak ilerlettiği yürümesini artık koşarak tamamlıyordu. Bildiğiniz bariz koridorda parkta koşar olmuştu. Hızını alamayan deli fişek.
Arabada sorunsuz seyir hallerimiz bu aydan itibaren sancılı olmaya başladı. Eskiden tüm şarkılarda keyifle yolculuk ederken algılarının iyice açılması ve kendine ait zevklerin oluşmaya başlaması ile şarkı seçer oldu. Haliyle her şarkıyı sevmediği için arka koltukta itirazlar mızırtılar başladı. Mevcut tek cd Tarkan’dan da bir müddet sonra sıkılıyor; radyoda beğendiği şarkı bitince kıyameti koparıyordu. Bu aya kadar da (21. Ay) uzun yolculuklar da araz çıkartmaya devam ediyor kendileri. Babası ve annesi olarak arabada uyuyan ve gezinmekten keyif alan çocuklara gıpta etmekteyiz. Duyrulur Gökalp Selçuk!


15. ay yine hırçınlıklarının baskın olduğu bir ay oldu. Aşağı yukarı 8-9 aylarda başlayan ve dönemsel olarak kendini gösteren hırçınlıklarını artık yadırgamıyordum. Fakat bu ayda cevap verir ya da sitem eder tarzda kızgınlıklar sergiliyor hatta yere uzanıp ağlıyordu. İlk defa acaba bu kadar erken 2 yaş sendromu krizleri olabilir mi diye düşündürdü agresifliği ama neyse ki fazla uzatmadan aynı ay içerisinde rahatladı kendileri.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...