0 15 Aylık Bebek Gelişimi -3- (Yaz-Güneş-Havuz Üçlüsü ve Babalar Günü)

Yazının devamı olan 15 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 15 Aylık Bebek Gelişimi (2) yazılarımı da okuyabilirsiniz.

15. ay Gökalp’in bebek yüzlü ve saçlarının akranlarına göre kesilmemiş oluşu nedeniyle sanırım, nerdeyse karşılaştığımız yabancı insanların yarısı tarafından kız muamelesi görmesi ,ve benim olaya, o erkek diyerek el koymamla sonuçlanan, enteresan bir sürecin başladığı bir ay oldu. Ve hala (21. Ay) vakaların sayısı azalmış olsa da kız benzetmeleri devam ediyor. Babamız duruma oldukça bozuluyor ama ben sıkıntı yapmıyorum. Baby face benim oğlum naapalım dimi ama ya :)
Artık site de onca çocuk içinde el sallaması ve insanlara olan yakınlığı ile bir fenomene dönüşüyor yanından geçenin dokunmadan edemediği bir çocuk haline geliyordu. Ve adını bilmeseler de nerdeyse rastladığı herkeste el sallayan bebek olarak bir yer etmiş oluyordu.
 
 
 Yaz mevsiminin hayatımıza kattığı en büyük renk olan havuz saatlerimiz başta benim için endişe verici olsa da, kendisi ne kadar keyifli olursa olsun, aynı ortamda uzun saatler kalamadığı için, endişelerim yersizleşiyordu. Ne kadar ısınmış olursa olsun sonuçta soğuk suda uzun saatler kalmasını istemiyordum. Gökalp gazlı bir bebeklik dönemi geçirmiş ve bu nedenle kendisi de bende oldukça fazla çekmiştik. (Gaz sancıları ile nasıl baş ettiğimizi buraya ekliyorum.) Aynı şeyleri yaşamaya gerek yoktu. Dediğim gibi o da yürümeyi dolaşmayı daha çok tercih ettiği için, 20 dk aşmayan havuz içi oyunlarımızdan sora, 1 saat kadar havuz alanında gezmesine dans etmesine benim pil ancak yetiyordu. Çoğu zaman ikna edebilsem de bazen feryat figan ancak eve çıkabiliyorduk. Şimdi yazacaklarımı örnek teşkil etmiş olmak için detaylandırıyorum. Güneşin en dik geldiği 12:00-15:00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterip 15:00’den sonra havuza inmeyi tercih ediyorduk. Gerçi uzmanlar bu saati 16:00 17:00’lere uzattı ama o saatte güneş sudaki biri için etkisini fazlasıyla yitirdiğinden ben o saatleri bekleyemiyordum. Bu saat aralığı ile hem zararlı güneş ışınlarından korunuyor hem havuzun ısınmasına fırsat vermiş oluyorduk. Bebeklerinizi muhakkak güneşe çıkmadan koruyucularla kremlemeyi ihmal etmeyin anneler. Markası ne olursa olsun güven duymayıp güneş kremlerinin içinde paraben olup olmadığını kontrol edin. Pareben ürünlerin raf ömrünü uzatıcı bir madde olup kansere yol açtığı uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Sürekli gelişmekte ve büyümekte olan bebeklerimizin tap taze vücutlarına bu maddeye içeren ürünleri sürmekten kaçınmanızı tavsiye ederim. Aslında tüm kozmetik türü ürünler ve ilaçlarda var olan bu maddeden bebeklerine uzun yıllar annelik yapmak isteyen bizlerde kaçınmalıyız. Maalesef hiç bir şey bizlerin çocukluğunda olduğu gibi zararsız değil artık. Daha çok sayıda insana hizmet vermek daha uzun ömürlü ürünler oluşturabilmek gibi sayılacak birçok etken nedeniyle hepimiz tehlike altındayız. Hiç bir şey bizim zamanımızda ki kadar doğal olmadığı için dikkat etmek biz annelerin en büyük sorumluluğu bence.


15. ayda Gökalp motor gelişimi açısından sıcak ve soğuk ayrımını fark etmesiyle bir atak yapmış oluyordu. Kahvaltıda içtiğimiz çaya olan ilgisi, meraklıya elinin tersi ile sıcaklığını kontrol etme becerisi edindirmişti. Aynı zamanda dedişin aldığı “Ali babanın çiftliği” şarkısını söyleyen arabasından, kuzuların sesine “maa maa” diyerek eşlik ederken ilk ses benzerliği kurma ve konuşa çabaları da bizi çok mutlu etmişti. Bu ayda süt içimi yavaşladı. Geçtiğimiz ay 200 ml bir kutu sütü içebiliyorken bu ay yarısını bile içmediği zamanlar oldu. Bu yazdığım şu bakımdan önemli daha sonraki aylarda yine benzer şeyler yaşadık. Çocuklar aydan aya bazen iştah, uyum, uyku, hırçınlık gibi değişimleri dönemsel olarak yaşanabiliyor. Zaten zor olan çocuk bakımı sürecinde bu tip şeyleri kendi tecrübemle kafanıza takmamanızı tavsiye ederim. Neyse o dönem yolunda gitmeyen alışkanlık haline getirmesine fırsat vermeden biraz süreci akışına bırakıp takip etmenizi öneririm. Siz de göreceksiniz aynı ay içerisinde bozuldu sandığınız şey tekrar yoluna girecektir.


Gökalp 15. Aylıkken 2. Kez babalar günü gelip çatıyordu. Geçtiğimiz sene http://www.frutation.com.tr/’ den iş yerine gönderdiğimiz meyve sepeti babamızın çok hoşuna gitmişti. Kendimizi tekrar etmemek için bu sene http://www.sekerkurabiyeci.com/’ dan babalar günü konulu kurabiyeler yaptırıp gönderdik. Çok şık ve çok anlamlı oldu. Okuyanlara babaları çok mutlu ettiğini belirterek fikir vermek isterim. Sonrasında Cafe cadde ‘de güzel bir kahvaltı ısmarlayarak geçen sene aldığımız Longines saat kadar kıymetli olmasa da Desa mağazasından cüzdan ve kemerle hediyelendirdik babamızı.

(NOT : Yazı içinde marka geçirmem ve özellikle vurgulamam Google aramaları sırasında bloga yer bulmak içindir. Lütfen görgüsüzlük olarak anlaşılmasın.)

Bunlarda İnternetten 15.Ay gelişim notları :
 • Bu yaşta, öfke nöbetleri de görülür. Nöbet sırasında yapılacak en doğru şey, bebeğin güvenliğini sağladıktan sonra nöbeti görmezden gelmektir. Ona bakmayın, onunla konuşmayın ve sakinleşmesini bekleyin. Eğer, sergilediği şovun izleyicisi olmazsa devam etmesinin anlamı olmayacaktır.
 • Bu yaşta, sizden ayrılmada yoğun bir endişe yaşayabilir. Ona kısa süre için ayrıldığınızı, döneceğinizi söyleyin, ona görünmeden kaçmaya çalışmayın. Mümkün olduğunca, uzun süreli ayrılıklardan kaçının. 
 • Eşyaları amacına uygun kullanmaya başlar, örneğin tarakla saçını taramaya çalışır.
 • Büyük bir merakla herşeyi inceler. 
 • Kendini beslemeyi sever. 
 • Yardımla basamakları tırmanabilir.  
 • 3-6 kelimelik bir dağarcığı vardır. 
 • Sesiyle dikkat çekmeye çalışır.
 • Etrafındaki cisimleri, kendince adlandırır.
 • Neden- sonuç ilişkisini anlamaya başlar.
 • Deneme- yanılma yoluyla kendince tecrübeler kazanır.
 • Sağ, sol el kullanımı belirgin hale gelir.
 • Elleriyle tek başına yemek yiyebilir.
 • Kendiliğinden karalayabilir, anlamsız yazı ve çizgiler çizer.
 • İnsanları taklit eder. 
 • Bardaktan su içebilir.
 • Hatırlar.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...