0 16 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Bilinçlenmeye - Sorumluluk Almaya- Sevgisini Göstermeye Başladı)

Yazının devamı olan 16 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 16 Aylık Bebek Gelişimi (3) notlarımı linkleri açarak okuyabilirsiniz.

16. ay Gökalp’in artık bilinç sahibi bir birey olma yolunda attığı ilk adımlarını açıkça hissettiğim bir aydı. Bu dönemde ilk defa başkalarının elinde gördüğü oyuncaklar için ağlamaya başladı. Oysaki geçmiş aylarda başka birindeki oyuncak ilgisini çekse de alamadığında sorun olmazdı. Bir diğer gösterge de araba yolculuklarımızın ilk bebeklik döneminde ki gibi keyifsiz hale dönmesiydi. Yine bu aya kadar arabada müzik dinlemek kendisi için çok eğlendiriciydi. Hele bir de sevdiği bir şarkı çıkarsa değmeyin keyfimizeydi. Birkaç oyuncak varsa eline verilmiş gideceğimiz yere kadar pek sorun olmadan varıyorduk. Ama bu ayda artık radyoda çalan şarkıları seçiyor, beğenmediği müzikte de hır çıkartıyordu. Velhasıl büyüyordu benim oğlum artık başka bir şeyle ikna edilemeyen kendi tercihleri ve istekleri vardı.

16. ay aynı zamanda artık tek taraflı iletişimden resmen karşılıklı iletişime geçtiğimiz özel bir aydı. Zaten geçtiğimiz aylarda söylediğimiz bazı şeyleri anladığını hissetmeye başlamıştık. Ama bu ay artık nerdeyse her söylediğimizi biliyor ve anlıyordu. Öyle ki bazen bunu nerden anladı şimdi dediğimiz kendisinin alakası olmadığı şeyleri bile göstererek ya da bularak şaşırttı bizi. Mesela dondurma dediğimizde ya da kitaplarında resmini gösterdiğimizde yalama işareti yapıyordu. Tamam, bardak, tabak, oyuncaklarını söylediğimizde biliyordu da. 16 aylık bir bebek ortada görünmeyen hiç yanında yenmeyen dondurma kavramını nasıl idrak edip onu bize gösterebiliyordu enteresan gelmişti.  Ve artık ilk defa sorumluluk verdiğimizde yerine getirebilecek kıvama gelmişti. Hadi ayakkabılarını getir, kumandayı getir gibi komutları verebildiğimiz bir minik köfte elli yardımcı vardı evimizde. Paragraf başında dediğim gibi iletişimimiz artık karşılıklıydı. Kendisi daha önce işaret dilini kullanmaya başlamıştı zaten, ama bu ayda ilk defa o istediği şey neyse elimizden tutarak yanına götürüp hem gösteriyor hem muu diye seslendiriyordu.Yine ilk defa bu ayda kulak iltihabı oldu. Nasıl oldu hala bir muamma. Gece ağlamalarının sıklaşmasını kontrole gittiğimizde kulağına yoran doktorumuza kandık bizde. Aslına bakarsanız açıkça doktorun yanıldığını düşünüyorum. Doktorumuzun verdiği ilaçları kullandıktan sonra yine de bir kontrol mahiyetinde götürdüğümüz Kulak Burun Boğaz Doktoru kulaklarında iltihabik bir bulgu olmadığını, kulak içi kirinin biraz fazla olduğunu söyleyip tedavinin sonuç verdiği yönünde içimi rahatlatmıştı. Lakin aynı çocuk doktoru 2 ay sonra yine kulak iltihabı teşhisi koyduğunda şüphe edip ilaç kullanmadan Kulak Burun Boğazcıya gösterdik. Ve maalesef kulakta hiçbir sorun olmadığını öğrendik. Bir önce ki teşhisinde boşuna ilaç kullandım fikri o gün bugündür hep içimdedir. Zaten fazlaca donukluğu nedeniyle geçte olsa, aylık kontrolleri bittikten sonra, Gökalp hasta olduğunda o doktoru tercih etmedim. Yeri gelmişken şunu da vurgulamak istiyorum. Hamileyken jinekologların aşırı yoğunluğu nedeniyle, zaman zaman beklediğimiz alakayı göremesek de, sırf iyi bir doktor olması ve güven duymamız açısından, bu tavrı birçoğumuz görmezden gelmiş ve üzerinde durmamaya çalışsak da keşkelerimiz olmuştur. O nedenle, bebeklerinizin doktorlarında da aynı alttan alma duygusunda olmayın derim. Bunların bin bir türlü alternatifi var. İnternetten biraz araştırdığınızda diğer annelerin tavsiye ettiği bebek dostu doktorları bulabilirsiniz. En azından bebeğiniz için katlanmayın sırf iyi diye şu donuklara.

16. ayda 2011 senesinde yaz mevsimine denk gelen, ramazan aynın bayramını, küçücük hayat seyrinde 2. defa kutluyordu bizim evin şekeri. Onun bayramdan falan anladığı yoktu da usulen bayramdı işte. Ve bu ayda ilk defa beliren coşkun sevgi halleri ile, biz istemeden kendisi sarılmak için boy hizasına inmemizi işaret ederek  gel gel yapıyor;  ve kalbinin attığı minik göğsüne  gövdesinden büyük başımızı bastırıyordu.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...