0 16 Aylık Bebek Gelişimi -3- (İlk Tatil-İlk Kendi Başına Yeme Denemeleri-Konuşma ve Taklit Dönemi)

Yazının devamı olan 16 Aylık Bebek Gelişimi (1) ve 16 Aylık Bebek Gelişimi (2) notlarımı linkleri açarak okuyabilirsiniz.

16. ayda Gökalp hayatının ilk tatiline çıkıyordu. Geçen sene aşırı sıcak nedeniyle gidişimiz ve dönüşümüzün sadece 24 saat sürdüğü yolcumuzu saymazsak, bu ilk tatilimizde yine Altınoluk'ta anneannemizin yanında aldık soluğu. İlk kez yaşanan onca şeyi barındırması açısından, ikimiz hatta anneannemizi de dahil edersek, her üçümüz için unutulmaz bir tatil oldu.

 
Sorunsuz tamamladığımız uçak yolculuğuyla 1 saat içerisinde Edremit semalarına varıp kavuşmuştuk anneannemize. Ve bir bir yaşanmak suretiyle sıralanmaya başladı hayatımızda ki yeni ilklerimiz. Bu tatille birlikte, ilk kez evden ve babamızdan bu kadar uzun süre ve uzakta kalıyorduk.

 
Ve tatilin anlamı, ilk defa denize giriyorduk. Tabi öncelerde denizin soğuk suyu pek hoşumuza gitmedi. Ama dediş ve abileri sayesinde oynamanın keyfine varınca, çekince oluşturan denizin soğuk suyu etkisini kaybetti.

Gidilen yer yazlık olunca akşam dışarı çıkmak farz oluyor. Çocuklu bir kadın olarak, tabi ki düzenim bozulmasın diye hiçbir yeri görmesem de olur fikrine razıydım ama, bir kere geç yatmasında sorun olmayacağını bilerek, rutinimizi bir geceliğine bozdum.

 
Ve böylece Gökalp ilk defa gece dışarı çıkmış oldu. Daha önceleri dışarıdayken havanın kararmasını, içinde olduğumuz bir süreçte gerçekleştiği için yadırgamadıysa da, karanlık hava da dışarı çıkmak ilk başta alışkın olmadığı için ürküttü küçük kurbağamı. Ama içine girdiği insan kalabalığı, renkler, müzik sesleri ve bizlerin yanında oluşumuzla uzun sürmedi çekingen tavrı.1 hafta süren tatilimiz bitmek bilmeyen uyku sorunu ve her şeyden çok çabuk sıkılması nedeniyle ilk dört günden sonra, ilk günlerdeki cazibesini yitirip rutine dönüştü. Tüm günü aktivite ile geçirip bayılırcasına uyumasına rağmen orada da deliksiz uyumadı. Gece sık uyanan bir çocuk olması nedeniyle de benim için tatil, dinlenceden daha çok yorulma ve psikolojik olarak yıpranma halini almaya başladı. Yazlık yerde insanlar tavlaydı, okeydi, gece gezmesiydi, çocukların geç saatlere kadar dışarda oynamasıydı derken hep bir hareket hep bir ses halinde. E benim velet izole bir yaşam sürüyor evinde. Kendisinin radar ayarındaki hassas kulakları nedeniyle, ayağımdan çıkan eklem sesi bile uyandırmaya yetmekteyken, bunca gürültü ortamı ona da bana da psikolojik anlamda fazla gelmişti. Nitekim anladım ki çocukla tatil süresi, her şeyin tadında kalması açısından 3 gece 4 gündür.


Tatil dönüşü evdeki durağan hava tabi yetmez oldu küçük seferime. Babasıyla de ilk defa lunaparka götürdük sıkılgan gezgini. Rengarenk ışıkları görebilsin diye bilhassa akşam saati gitmeyi tercih ettik. İyi de etmişiz. Bostancı da ki büyük lunaparkın rengarenk ışıkları ve her yerden yükselen müzik sesleri ile adeta büyülendi küçük dansçım. Ve ilk defa atlıkarıncaya bindi.


Makarna her çocuk gibi en sevdiği yiyecekler arasına girdi. Ve ilk defa 16. Ayda kendi başına makarna yedi.

Konuşma çabalarımız bu ayda devam etti. Anne-baba-mama-mini,mini dede kelimelerine goo (gol),tiss (teyze),hov hov (havhav köpek), bıti (bitti) kelimeleri eklendi. Ayrıca “Gökalp nerde?” dediğimizde. “Buda” diyerek cevap vermeye başladı.

Bunların dışında alkış, seni seni,ceee, bay bay, tüh be, kulaklarını kapama gibi hareketlerle küçük bir oyuncu büyüyordu evimizde. Bunu okuduğunda kızacağını tahmin ediyorum annecim ama seninle ilgili her şeyi yazdığım için bununda tarihe not olarak düşülmesini istiyorum. İlk defa 16. Ayda burun delikleri keşfedildi ve yapma dememe rağmen karıştırmaca başladı.:)


Bunlarda internetten 16. Ay gelişim notları:

Çocuğunuz nasıl değişiyor?
Çocuğunuzun dünyayı algılaması hızla gelişiyor. Örneğin artık mum boyanın yenilecek birşey olmadığını biliyor. Artık onları kavrayıp sizin için harika resimler çizebiliyor. Basit oyunları anlayıp, oynayabiliyor, ce-eeee yapmayı seviyor veya vücudun bölümleri söylendiğinde yerlerini gösterebiliyor.

Ancak halen ayakta iken hareketlerine çok hakim değil. Onun için merdivenlerin derinliğini kestiremeyebilir veya size sarılmak için koşarken sendeleyebilir … düşmeden ona hemen sarılın. !

Ebeveynlerden İpuçları : Kütüphane – kitapçı eğlencesi “Çocuğunuzu meşgul tutmak zordur. Size bir kitapçıya veya kütüphaneye gitmenizi tavsiye ederim. Kitaplar, kasetler, DVD’ler, özel materyaller, kırtasiye ürünleri arasında çok güzel vakit geçiriyorlar ve onlara bakmak bedava.”

Fiziksel Gelişim : Büyük Tutkular

Çocuğunuz son birkaç aydır etrafını keşfetmekle meşgul – objeleri kavramak, incelemek, onları ağzına almak, yere vurmak gibi. Diğer taraftan onun kendi fiziksel yeterliliklerini sınamayı sevdiğini de fark etmiş olmalısınız. Yürüyebildiğini biliyor yani mutlaka ağır bir şeyler örneğin kutular taşımak isteyecektir ve çoğunlukla beceremeyecektir. Artık kanepenin üstüne çok rahat tırmanabiliyor, yani artık sandalyeyi mutfak tezgahının yanına itip, daha yukarılara ulaşıp, oraları incelemek istemesi doğal olacaktır. Eğer halen yapmadı iseniz, bu gibi girişimlere yönelik evinizi güvenli hale dönüştürün. Mutfaktaki tehlikeli araçları ulaşılabilir mesafeden kaldırın hatta mümkün ise kilit altına alın, sıcak tencerelere dikkat edin. Evdeki temizlik araç, gereç ve ürünlerini, ilaçları sakın açık alanda bırakmayın.

Diğer Gelişmeler : İstiflemek ve çizmek

16 aylık bebeğiniz artık el ve parmaklarını daha rahat kullanıyor. Artık iki, üç küpü üstüste koyabiliyor ve sonra hemen deviriyor. Siz kitap okurken, o da sayfaları çevirmekte ısrar ediyor ve hatta artık topluca sayfaları baştan sona almak yerine, birer, ikişer çevirebiliyor. Eğer eline renkli boyama kalemi veriseniz artık onunla ne yapacağını çok iyi biliyor ve muhtemelen önüne gelen heryeri çizmeye çalışıyor; kitaplar, duvarlar, mobilyalar , kısacası artık onun boyama aktivitelerini çok yakından takip etmelisiniz. Ayrıca dönemine uygun hazırlanmış levhalardaki yuvarlak, kare, vs. gibi şekilleri doğru yerlerine yerleştirebiliyor.

Bu parmak boyası için ideal bir zaman

Konuşma ve Anlama Gelişimi : İnce Beceriler

Son haftalarda, aylarda çocuğunuzun kendi özgürlüğünü test ettiğini gördünüz, ama uzmanlar der ki, eğer bir çocuk kendinin konuşabildiğini anlarsa artık bir birey olduğunu da kavrar. 16 aylık çocuğunuz şu an en fazla altı, yedi tane kelimeyi net söyleyebiliyor, belki daha da fazla. Ama halen sözsüz iletişime daha fazla başvuruyor, eliyle gösteriyor, diğer jest veya miniklerini kullanıyor.

Çocuğunuz şu anda konuşabildiğinden çok daha fazlasını anlayabiliyor. (Çocuklar için anlaşılabilmek adına asıl zor olan konuşmak değil, dudakları, dili ve nefesi arasındaki koordinasyonu kurmaktır) Örneğin birgün ev içinde eşinize kaybolmuş anahtarlarınızın nerede olduğunu sorduğunuzda, size anahtarlarınızın yerini 16 aylık çocuğunuz gösterebilir. Veya ondan ayakkabılarını getirmesini istediğinizde içeri odaya gidip, dolabını açıp, bir dakika sonra ellerinde ayakkabıları ile yanınıza dönebilir, o gerçekten sizin ne dediğinizi anlar.

Neler Yapabilirsiniz? Onun iletişim becerilerini geliştirirken, sizin de onunla yavaşça ve anlaşılır şekilde konuşun. Çocuğunuz daha küçükken kullandığınız şarkımsı konuşma şeklini artık bıraktınız, ama artık onun dikkatini çekmek için basit kelimeler ve deyimler kullanabiliyorsunuz. Sizin kelimeleri doğru şekilde kullanmanız onun kelimeler üzerinde kafa karışıklığı yaşamamasını sağlar. Ayrıca çocuğunuzu dikkatle dinlemeniz de çok önemlidir.


Diğer Gelişmeler : Beş duyuyu geliştirmek, daha fazla okumak

Çocuğunuz için hergün ayrı bir macera. Onun dokunma, koklama, test etme, ve eline ne geçerse tadına bakma durumlarına siz de şahit oluyorsunuz. Bu şekilde herşeyi araştırarak çocuklar etraflarındakileri niteliklerine göre ayrıştırmayı öğrenir. Örneğin açık alanda çocuğunuzun bir solucanın peşine düştüğünü izlemek çok keyiflidir.

Bu öğrenme tecrübelerini, çocuğunuzla konuşarak çok daha öğretici hale getirebilirsin. Etrafta duyduğunuz sesleri isimlendirin : “Kuşun sesini duydun mu?” ” Rüzgarla hışırdayan ağaçların sesini duyuyor musun?, “Gelen otomobilin sesini duyuyor musun? ” veya ondan daha spesifik birşey isteyebilirsiniz : ” Hadi bana renkli çiçekler bulmakda yardımcı ol”. Gözlemlemek, dinlemek, araştırmak çocuğunuzun önemli duyularının gelişmesine yardımcı olacaktır.

16 aylık çocuğunuz artık aynı yerde birkaç dakikadan fazla oturmak istemiyor, artık ona hikayeler okumanıza daha çok ilgi gösteriyor. Sakın kitap okurken, size resimleri gösterdiğinde, sizi dinlemiyor diye hayal kırıklığına uğramayın. Çocuğunuzun bir diğer sevdiği şey de baktığı kitapta bildiği resimleri gördüğünde onların isimlerini stekrar tekrar söylemektir ( örneğin tok, kuş, kedi, vs. ) . Eğer ona “kuş nerede?” diye sorarsanız, size heyecanla gösterecektir. Ayrıca sizinle birlikte sayfaları çevirmeye bayılır.

Sosyal ve Duygusal Gelişim : Diğer Çocuklarla İletişim

Bu erken yaşında bile çocuğunuz olumlu davranışları nedeniyle ödüllendirildiğini öğrenir; sarılmalar, öpücükler, alkışlar. Etrafındaki insanların doğru bulmadığı şeyler yaptığında ise olumsuz tepki gördüğünü, cezalandırıldığını anlar. ( hatta farklı insanların aynı şeye farklı tepkiler verdiğini bile anlar)

Çocuğunuzda gözlemleyeceğiniz sosyal etkileşimler şu anda temel seviyede : el sallamak, gülmek, cee-e oynamak, basit talimatları takip etmek. Ama bütün bu gelişimler çocuğunuzun kendi tarzında olacaktır. 16 aylık bebeğiniz siz ona ne verirseniz, onu alır ve size de yansıtır. Siz eğer onu öper, sarılırsanız, o da size aynı şeyleri yapacaktır.

Diğer Gelişmeler : Bireysel farkındalığı geliştirmek

Bir yeni doğan kendisi ile annesi ve hatta etraftaki objeleri bile ayırdedemez. Etrafındaki dünyayı tatmak, dokunmak, gülmek, ve duymak zaman içinde onun ayrı bir varlık olduğunu anlamasını sağlar. Çocuğunuz 16 aylık olduğunda artık bir birey olduğunu bilir, ama sizi bir uzantısıymışsınız gibi kullanır. Örneğin erişemediği bir oyuncak gördüğünde, sizi o yöne iter ve oyuncağı alarak ona vermenizi ister.Veya merdivenlerden çıkarken rahat değilse, elinizi kavrar ve sizden yardım ister.

Bu dönemde çocuğunuz güçlü ve dünyanın merkezinde olduğunu bilir. Sizin onun gelişimleri nedeniyle duyduğunuz heyecanınızı, takdirinizi, ilginizi daha fazlasını sağlayabilmek için kullanır . Yaptığı herşeyde başarılı olmak ister. Kendinden çok daha büyük veya ağır objeleri taşımaya kalktığında aman etrafta olun. Ona yardım etmekten çok, onun çabasını takdir edin. Eğer başarısız olursa bırakın kendi hayal kırıklığı ile yüzleşsin, yakında bir daha dener ve başarılı olur.

Ona kendi kendine birşeyler yapma imkanı verebilirsiniz. Örneğin küçük çocuklar için yemek yapma setlerinden alabilir, onun yaptığı yemekleri karşılıklı keyifle tadabilirsiniz.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...