0 17 Aylık Bebek Gelişimi -1-( Topla Oynama- Merdiven Çıkma- Yine Hırçınlık Yapma)

Yazının devamı olan 17 Aylık Bebek Gelişimi (2) notlarımı linki açarak okuyabilirsiniz.

17. ay Gökalp’in yine fiziksel olarak atak yaptığı bir aydı. Sanırım biyolojik olarak zaman uygun olsa bile, mevsimin yaz olması bu durumu pozitif olarak tetikledi. Yoksa kışın daha kapalı ve sınırlı alanlarda bu kadar çabuk ilerleme gösteremeyebilirdi. Sizlerde bebeklerinizin fiziksel gelişim hızlarını mukayese ederken bu faktörü göz önünde bulundurmayı unutmayın. Zaten hepimiz biliyoruz ki belirli standartlar dışında çocukları mukayese etmek kafa karıştırmaktan başka işe yaramaz. Bu anlamda gelişim notlarımı karşılaştırmak maksadıyla değil de bebeklerinizin aynı aylarda neler yapabileceğine dair keyifle okuduğunuz, fikir aldığınız yazılar olduğunu umuyorum.
 

Fiziksel olarak gelişim gösterdiği en bariz nokta bacaklarının iyice kuvvetlenmesi ve vücut kontrolünü iyiden iyiye ele almasıydı. Zaten yürümek ve koşmak çok seri olarak gerçekleştirdiği fiziksel gelişim aşamalarıydı. Bu ayda artık kaçarcasına koşma hızına yetişemediğim de oluyordu. Bir diğer gelişme gösterdiği alan top kontrolünü sağlayabilmekti.  Önceleri topu sadece elinde tutmaya çalışıp, atmayı dahi beceremezken ve de aslında atmak istemeyip sadece tutmak isterken; bu ay artık topla ayakla, futbol şeklinde oynayabiliyordu. Tabi tek yaptığı duran topa vurmaktı ama ilk defa bu ay gerilerek topa vurmayı öğrendi. (Şimdilerden -23 aylık-  bir örnek vermek ve notlarımın arasında kalmasını istediğim bir yorumu iletmek istiyorum. Kreşteki psikoloğu topa bu hızla vuran çocuğun sendelemesi ve hatta bazen düşmesi söz konusudur; Gökalp bu anlamda oldukça kuvvetli şeklinde bir yorum yapma gereği bile duymuştu. Bunları yazmışken bir de tarihe not düşsem mi diyorum: bu evde futbolcu yetişiyor diye. Aslına bakarsanız hiç istemem. Okuyacaksa sorun yokta öyle top peşinde koşmasına gönlüm razı değil. Annen önce okul demekte ve bu konuda ısrarcı olmakta bu böyle biline Gökalp Selçuk!)


Daha önce de yazmıştım merdiven bizim yaşam alanımızda Gökalp’in çok yakınlarında olmayan bir kullanım sahası. Yaz aylarıyla beraber parka çıkışlarımızla birlikte hayatımıza giren merdiven alanları, kendisine bir de "merdiven çıkmayı öğrendi", ön adı ekliyor ve Gökalp ilk defa bu ay merdiven çıkmaya başlıyordu.
Bu aya kadar eve dönüşlerimizde bir sorun olmazken ilk defa bu ay parktan dönüşlerimiz kabus olmaya başladı. Delirircesine ağlamalarına şahit olan tüm site sakinlerinin çığlıklarını duyduğunda Gökalp yine eve gidiyor diye düşündüğünü sanıyorum.17. ayda Gökalp bir de çok aksi ve hırçın bir dönem yaşadı. Hiç olmadığı kadar ağlak, hiçbir şeyle mutlu edilemeyen bu hal, beni erken iki yaş sendromu mu yaşıyoruz diye düşünmeye itti. Öyle ki yine ilk defa parktaki çocukların elinde olan oyuncaklar için bile ağlamaya başladı. Fakat geçmişten bu güne kadar (23 ay) tecrübelerim gösterdi ki dönem dönem çocuklarda bu tip haller vasıl olmakta. Bu dönemlerde ya onunla ilgilenmeyip oda değiştirmek, ya da arkanızdan gelip ağlamaya ve hırçınlığa devam etmesi durumunda, sarılıp kucağınıza alıp başka şeylere ilgisini çekmeye çalışmak, çocuğu rahatlatıp o psikolojiden uzaklaşmasını sağlıyor. Ve bu tip sancılı dönemler ay içerisinde en fazla 2 hafta kadar sürdükten sonra kendiliğinden geçiyor. Böyle zor dönemlerde, zaten zor olan çocuk bakmak, iyice içinden çıkılmaz bir hal alsa da, kendinize geçici bir süreç olduğunu hatırlatıp moral bulmaya çalışın. İtiraf etmeliyim ki benimde çığrımdan çıktığım zamanlar fazlasıyla oluyor. Siz bu satırları okurken biz 23. Ay içindeyiz o nedenle birkaç aylık tecrübeyle dahi olsa her sıkıntılı ay içinde yazdığım gibi geçecek ve emin olun geçiyor.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...