0 17 Aylık Bebek Gelişimi -2- (Kendi Kendine Oynama-Tv İzleme- Söylenileni Yapma)

Yazının devamı olan 17 Aylık Bebek Gelişimi (1) notlarımı linki açarak okuyabilirsiniz.

17. ay artık yaz mevsimini geride bıraktığımız havaların soğumaya başladığı ve parka çıkışlarımızı engelleyecek kadar serinlediği bir dönemdi. Her şeyin farkında olmaya başladığı ilk dönemlerden bu yana her gün havuz ve park etkinliği içinde olan evin küçük beyi havanın soğuk olduğunu algılayamasa da, dışarı çıkılmamasından son derece mutsuzdu.


Sokağın tadını ve keyfini bilen her çocuk gibi evde sıkıyor sürekli kapıya gidip bay bay hareketi yaparak çıkmak istediğini anlatmaya çalışıyordu. Oyuncaklara da ilgisiz olan bir çocuk olduğu için ev içinde oyalayıcı vakit geçirmek bizim için sorun olmaya başladı. Gerçi notlarımın arasına ilk defa bu ay kendi kendine oyun oynamaya başladığını yazmışım ama bu süre 10 dk geçmeyen bir zaman dilimi olsa da Gökalp için bir dönüm noktası oluyordu. En sevdiği oyuncakları bir erkek bebek olarak hiçte ilginç olmayan arabaları idi ki hala da öyledir. Bu ayda ilk defa yeni alınmış bir arabayla mutlu olma ve onunla oynamayı tercih etme gibi değişimler gözlemyebildik. Yaşı gereği uzun süre konsantre olamadığı içinde birlikte oynama çabalarım sonuçsuz kalıyordu. Velhasıl böylece korumak için büyük mücadele verdiğim Tv izleme alışkanlığı bu ay itibarıyla bizim hayatımıza yavaş yavaş girmeye başladı. Fakat tv bizim evde şu son birkaç aya kadar (22-23. Aylar) görüntüden daha ziyade ses işlevi gördü. Genelde açık olmasına rağmen karşısına geçip seyretme gibi bir durumumuz olmadı. Tabi ki hoşuna giden çizgi filmler oluyordu. Son zamanlar da hemen tüm çocuklar gibi Pepe hayranıyız bizde. Şimdilerde orjinali diyebileceğim Pocoyo ilgimiz daha da fazla gibi. Çizgi filmlerden daha ziyade Baby Tv de yayınlanan şarkılara takılıyor benim dans ve müzik aşığı oğlum.


Geçen ay yana yakıla napıcam nasıl sonlandırıcam diye panikler yaşadığım ve çözümler bulup zaman zaman uygulayamadığım tırnak yeme alışkanlığımız 1 ay sonrasında kendiliğinden sona erdi. Ama kronik bir halde olmasa da parmaklarını ağzına sokma hali hala (23. Ay) bitmedi. Deforme olan sol el orta tırnağımızsa hala vahim halde. Oradaki hassaslık sürekli baskılaması yüzünden bir türlü düzelmediği için yumurta tavuk kısır döngüsü misali devam etmekte.

Bu ay da sevgili oğluşum artık iyice herşeyi anlayan bir çocuk oldu. Öyle ki neredeyse onun hakkında konuşurken, duymasını istemediğimiz şeyleri şifreler olduk. Artık tam bir getir götürcü kendisi. Hem bir işe yaramaktan keyif alıyor. Hem de kendi çapında evimizde artık tüm yaptıklarından sonra bir de küçük bir yardımcı büyüyordu.

17.ay itibarıyla hala uykusuz bir anne olarak yaşamımı çocuğu ve evi idame etmeye gayret gösteriyorum. Hala uyku bizim eve uğramış değil. Gece sık uyanmalarımız devam ediyor. Ama bunun yanında serinleyen havalarla beraber pike örtmeme müsaade etmesi açısından ufacık bir ilerlemeden de söz edebilirim. Tam olarak üstümüzü örtmeme sorunumuz bitmiş değil ama ilk zamanlardaki gibi örtü üzerine değer değmez tepinmiyor. Deli dönerek uyumasının da azalması etkili bunda. Hala abuk sabuk yatmaları var ama ilk dönemlerde ki kadar sık ve hızlı dönüp yer değiştirmiyor.

Bu ay 3 diş birden çıkarttı. Uykusuzluklarımızda muhtemelen bu yüzdendir. Sağ üst ve attaki ve aynı zamanda sol attaki köpek dişlerimiz uç verdi. Yerim ben o incileri annem..

Konuşmaya çabalamalarımız da devam ediyor. Anne ve baba tamam. Dede, tisse(teyze) ve bıti( bitti) tekrar edebildiği kelimeler arasındalar.Bunlarda internetten 17 Aylık Gelişim Notları:

10 aylıkken büyülendiği oyuncak  artık onun için sıkıcı olabilir ya da 3 yaşındaki bir çocuğun neşeyle oynadığı oyuncak onun için ‘’ilgi dışı’’ olabilir. Bunlar , bebeğinizin bir beyin gelişim süreci içinde olduğunun çok net göstergeleridir.Bu günlerde onun için en neşeli oyuncak düğmeleri olan oyuncaklardır.Örneğin ses çıkaran oyuncak cep telefonu gibi mekanik oyuncaklar onun çok hoşuna gider.Müzik ve ses de onun için ahenktir.Müzikten gelen ahenk Kendi Dünyası içinde onu mutlu etmektedir.Onun hayal dünyası çok geniştir, biz de onun dünyasındaki ahengi anlamak için çaba göstermeliyiz.Bırakın oyunu o yönetsin siz de başrol oyuncusu olun onun müzik dolu bilim kurgu filminde.

17 aylık bebeğiniz aynayı başka amaçla kullanacaktır. Artık aynaya bakıyor olmak onun için daha anlamlı sonuçlar doğurabilir.Kendisinin sizin bir parçanız ve uzantısı olmadığını kavramaya başlar(Sizin için üzgünüz !) .Aynada bir kendisine,bir size bakar ve uzuvlarını uzun uzun inceler.Hatta bu yaşlarda işaret parmağıyla bir şeyleri göstermek onun çok hoşuna gidecektir.Ona kolunun,kafasının,ayaklarının ve minik burnunun yerini gösterin.Sizi taklit etmek her zamanki gibi onun hoşuna gidecektir.

Kitapçılarda bu yaş grupları için özel olarak hazırlanmış kitaplardan almayı deneyebilirsiniz. Bu kitapların kalın yaprakları ,bebeğinizin sayfaları çevirme işini kolaylıkla becermesini sağlayacaktır. Güçlü parmak kasları olması sayfa çevirme işini kolaylıkla yapmasını sağlar; ama incecik sayfalara karşı nazik olacak kadar kibar değildir. ilerideki kitap okuma alışkanlığı içinde büyük bir yatırım yapmış olursunuz.

Kendi kendine yemek yemesi için fırsatlar verin. Yapamadıklarıyla değil, yaptıklarıyla ilgili konuşun.Sadece onunla değil,çevrenizle konuşurken de!! Unutmayın dediklerinizi artık anlıyor o.

Tırmanmak bu dönemde çocuklara son derece heyecan verici bir macera olarak görünür. 17 aylık çocuğunuz sizinle birlikte merdiven çıkarken muhtemelen kucağınızda olmak yerine elinizi tutarak merdivenleri kendi başına çıkmak isteyecektir. Ayrıca evdeki sandalye ve koltuklara tırmanma denemeleri yapacaktır. Evinizde bebeğinizin güvenliği için gerekli önlemleri aldığınız ve onu dikkatle gözetim altında tuttuğunuz müddetçe bu tür tırmanma denemelerini engellemeyin, bunlar bebeğiniz için iyi birer egzersiz olabilir.

Bu dönemde çocuğunuz etrafındaki yeni objelere büyük bir keşfetme merakı içinde yaklaşır. Etrafında bulduğu eşyalara dokunur, onları kavrayıp yakından inceler, ağzına götürüp tadına bakmaya çalışır ya da yere fırlatıp tekrar eline alır. El ve parmaklarını kullanmada gittikçe beceri kazandığını farkedersiniz. Ona kitap okuduğunuzda sizinle birlikte sayfaları çevirmeye başlayacaktır. Eline bir boya kalemi verdiğinizde bununla boyama yapacağının bilincinde olabilir ancak eline geçirdiği herşeyi ya da heryeri boyamaya çalışacağından dikkatli olmanızda fayda vardır.

Çocuğunuz artık sizi ve etrafında sürekli gördüğü diğer yetişkinleri taklit etmeye çalışacak ve tekbaşına ya da yardım almadan yapamayacağı şeyleri yapmak isteyecektir. Böyle durumlarda (tabi güvenli olduğu sürece) ona denemesi için fırsat verin, ancak heran için yakınında yardımına hazır olmayı da ihmal etmeyin. Onun bu hevesini, ona çeşitli işler yaptırarak destekleyebilirsiniz. Örneğin ondan oyuncaklarını oyuncak kutusuna doldurmasını ya da kitapları raflara yerleştirirken size yardımcı olmasını isteyin.

Rahatlıkla koşar.
Bardaktan su içebilir.
Merdiven çıkabilir.
Üst kısmına giydiği yelek, hırka gibi giyecekleri çıkarabilir.
Küplerden kule yapabilir.
Elektrikli aletlere ilgi duyabilir.
Resimdeki nesneleri parmağı ile işaret ederek tanıdığını gösterebilir.
Kelimeleri birleştirebilir.
Topu havaya atabilir.
Kendini ifade edebilir.
Çevresindeki sesleri taklit ederek olayları anlatmaya çalışır.
Yüksek eşyalara tırmanmaktan hoşlanır.
Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...