10 Çok Üzgünüm Oğlum ...

Annecim bu satırlar annen tarafından sadece sana yazılmış bir özür dileme yazını içeriyor. Sana dair oluşturduğum bu hayat hikayemiz çok üzülerek yazıyorum ki, annenin ihmali nedeniyle,17. Aydan sonraki 5 ay için kesintiye uğrayacak. Gün içinde yaşadıklarımızı, o ay yeni yaptığın şeyleri hemen not edebilmem için telefonumu kullanıyordum. İphone marka Allah’ın cezası bu telefon eminim senin zamanında, bizlerin eski telefonlara dediği gibi takoz olacaktır. Ama benim maalesef kabusum oldu. 


Tam da seni öğle uykusuna yatırmış 17. Ay notlarımı bloga geçirirken. Tek bir dokunuşla sildim 5 aylık anılarımızı. Sadece bir dokunuş yok etti her şeyi. O kadar üzüldüm ki…. Uzun zamandır kalbimde o hızla çarpma hissini yaşamamıştım. Soluğum tekledi. Bastım bastım başka tuşlara bastım yok geri getiremedim. Seni uyandırmamak için hemen babana yazdım olanca panik halimle “Gökhan mahvoldum yardım et” hemen araştırdı 5 dk içinde “Yok Dilek geri getirilemiyormuş” cevabı ile zaten hazırda bekleyen gözyaşlarım hıçkırıklarıma karıştı. Olamaz olamaz tek söyleyebildiğim bu. İçimden ne küfüler, ne sitemler ne kavgalar kendimle. Gitti onca yazı onca anı bit tek tuşla gitti. Yetinmedin hemen netten lanet telefonun destek hattını bulup aradım. Telefona bakan abiye “ Sesim için kusura bakmayın şu anda çok büyük bir duygu yoğunluğu yaşıyorum lütfen yardım edin” cümleleri ile durumu anlattım. “Bilgisayar gibi yok mu bunların bir hafıza kartı noolur yardım edin” dedim. Abi söyleyeceklerinden mahcup “maalesef çok üzgünüm sildiklerinizi geri getirmemiz mümkün değil” yanıtını verdi. Çıldırıcam ya silmedim ki ben notlarımı. Sonradan düşündüm hatta babana bile söyledim. Dava açsak kazanırız aslında, da nerde bizde o uğraşacak güç. Bu telefonda notlar diye bir bölüm var. Ekran üzerine iki kez tıkladığında aynı Word dosyalarında olduğu gibi “kes,seç,kopyala,tümünü seç,yapıştır” gibi seçenekler beliriyor ekranda. Aslında benim onlarla işim yok. Ekranı aşağı çekmek isterken iki kez bastım diye bu seçenekler belirdi sanırım. Üzerlerine değil de başka yerde tıklarsan ekrandan kayboluyorlar. Ben ekranı aşağı kaydırmak isterken yapıştır seçeneğine tıklamış oldum. Ve tüm beş ay gitti onun yerine sadece daha önce kopyaladığım bir link yapıştı. 1. Dava sebebi madem telefonda bu eklentileri kullanıyorsun bir GERİ tuşun niye yok be adam! 2. Dava sebebi ok yapıştır dedik. Tamam yapıştır ne yapıştıracaksan benim notlarımı neden silip üzerine yapıştırıyorsun. Nereye tıklandıysa onun devamına yapıştırsana!

Offffff öyle ya da böyle sonuç olarak yeni yeni konuşmaya başladığın, bize kalmasını istediğim onca anımızı kaybettim. Günlerce aklıma geldikçe ağladım. Nasıl böyle bir ihmal yaparım, nasıl başka bir yere kopyalamam, nasıl bu kadar dikkatsiz davranırım, onca anı, onca yazı, onca emek…  Ne desem boş geri getiremiyorum.
Sözün özü kesintiye uğrayan hatıralarımız için özür dilerim oğlum. Ama her şerde bir hayır arayan annen, bunda da vardır bir hayır diye düşündü yine. Ya daha çok ay olsaydı o notlarda, bu kadarla kurtardığım için yine de şükrediyorum. Bundan sonraki 5 ayı internetteki gelişim notları üzerinden çıkarttıklarım, çektiğim video ve fotoğraflardan oluşturduklarımla yazıcam. Ama 23. ay itibarıyla yine sen süsleyeceksin satır satır bu blogu. SENİ ÇOK SEVİYORUM, ÇOK ÜZGÜNÜM ANNECİM…
Paylaş !

10 yorum:

 1. Bende çok üzüldüm Dilekcim seni ve Gökalp'in anılarını her gün okumaya çalışıyorum senin bilgilerinden yararlanıyorum benimde 2.5 aylık bir oğlum var ve cumartesi yani yarın sünnet yaptıracağız doğum yaptıgım hastanede(kadıköyşifa Ataşehir)sünnetle ilgili yazdığın yazı var mı ona bakıyordum..bizde şu an Efe'nin ilk gülücükleriyle sevinç duyuyorz senin 3. ay için yazdığın kıkırdamaları bekliyorum ve oğluma her gün aşık oluyorum..Yazdıklarının ne kadar değerli olduğunu bildiğim için gerçekten çok üzgünüm silinmelerine.bende iphone 4 kullanıyorum dikkat etmek lazım..
  http://aliefeozturk.wordpress.com/

  YanıtlayınSil
 2. Üzüntüme ortak olduğun için teşekkür ederim beautyjinn.Gerçekten değer verdiğiniz şeylerin kaybını önlemek için sadece telde değil her alanda tedbir alınmalı.Ciddi üzüntü ve keder sebebi olabiliyor.Sünnet için şimdiden geçmiş olsun diyorum. İsabetli bir karar vermişsin.Biliyorsundur sünneti 2 yaştan önce ve 6 yaştan sonra öneriyorlar.

  YanıtlayınSil
 3. Eger iphone'unuzu iTunes ile senkronize ettiyseniz silinen notlar geri getirilebiliyormus.

  Surada oluyormus bu durumda:

  C:\Documents and Settings\USERNAME\Application Data\Apple Computer\MobileSync\Backup

  USERNAME kismi sizin kullanici adiniz olacak tabii.

  YanıtlayınSil
 4. Yalniz once

  iTunes > preferences > devices
  and check "prevent iPods and iPhones from syncing automatically

  yapiyormussunuz ki onceki backup'lar silinmesin.

  YanıtlayınSil
 5. Buradaki veriye ulasirsaniz okumak icin

  iBackupBot

  adli uygulamanin deneme versiyonu ise yariyormus.

  Detaylar icin

  http://www.askdavetaylor.com/any_way_recover_iphone_notes_windows_pc.html

  YanıtlayınSil
 6. Size yardimci olabilecek bazi seyler yazdim ama cevap vermediniz. Acikcasi merak ettim, bilgileri geri getirebildiniz mi? Haberdar ederseniz sevinirim.

  YanıtlayınSil
 7. Sevgili G.B yazdıklarınız benim için paha biçilmez önem taşıyor açıkcası pek bilgisayar bilgisi olmayan bendeniz yazdıklarınızı harfiyen yapmış olmama rağmen sonuç alamadım. Ama henüz pes etmiş değilim bu konuda çok daha bilgi sahibi yakınlarıma da denetip net sonucu yazmak istediğim için gecikti yorumum kusura bakmayın.Farkındaysanız doğum günü kutlaması dışında gelişim notlarına dair yeni kayıtta giremedim. Bir umut belki döndürürüm notlarımı.

  YanıtlayınSil
 8. Dilek geçmiş olsun :( üzülme, olacağı varmış diyelim..
  Peki blogunun back-up'ını alıyor musun?

  YanıtlayınSil
 9. Gaye üzülmemek mümkün değil.Günlerce kendime gelemedim diyebilirim.Sağlık olsun olayın sıcaklığı geçtikten sonra bende duruma alıştım.Teknik konuları Gökhan'a hellettiriyorum :)

  YanıtlayınSil
 10. Sevgili G.B son durumumuz itibarıyla notları verdiğiniz bilgilerle dahi kurtaramadık.Hiç bilgisayara yükleme yapmadığım için geri döndürülmesi mümkün olamadı.Yine de desteğiniz ve yardımınız için minnettarım.Teşekkürler.

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...