1 İnadına İyi ki Var Şu Anneler Günü...

İlk "Anneler Günü" yazımı: Anneler Günüm Çok Kutlu Oldu linki tıklayarak okuyabilirsiniz.

Her özel günde olduğu gibi yine anneler gününde de yükselmeye başladı muhalif sesler. Anneler günü fikri de bir tüketim toplum dayatmasıdır şeklinde. Neymiş efendim anne her gün anneymiş. Hayatımızda bu kadar öneme sahip olan bu insanlara bir günlük değer vermek çok ahmakçaymış. Bana ilginç gelen bu muhalifler arasında ve hatta başında annelerinde olması. Şaşırıyorum bu kadar karşı olunmasına ve bu kadar ateşli tartışılmasına. Anneye değerini sadece bir günde vermenin doğru olmadığını bilmek kendilerine has bir duygu mudur sanıyorlardır nedir? Biz anneler günü savunucuları seviyoruz sene de bir gün, tüm dünya annelerinin aynı mutluluğu yaşıyor olması duygusunu. Dünyanın hiç bilmediğimiz bir yerlerinde hiç tanımadığımız bir annenin, bugün çocukları ve eşi tarafından mutlu edileceğinin düşüncesi, keyfi hoşumuza gidiyor. Çünkü biliyoruz ki her anne bizler kadar şanslı olamayabiliyor. Bazı anneler sadece böyle günlerde mutlu edilebiliyor. Hiç kimse bu gerçeği yadsımasın ve inkar etmeye kalkmasın. Sizlerin vurguladığı tüketimin aleti olmak o ailenin kendi olanakları ile sınırlıdır sonuçta. Ailesinin alım gücü pırlantaya uygunsa hediyesi pırlantadır annenin. Çiçekse verilebilecek en mümkün hediye çiçektir annenin hediyesi. Ama bir anneyi mutlu eden asla hediyesi değildir aslında. O hediyeye yüklenen anlamdır. Emektir, harcanan zamandır, hediyeden mühimi o hediye için sarf edilen bunca şey sürecinde annenin düşünülmüş olmasıdır. Bunu da ancak anneler hisseder. Dünyanın en büyük hediyesi, hazinesi evlattır zaten. Dolayısıyla zenginliğin kendisidir annelik. Başka bir hediyeyi ne yapsındır ki anne.

Ben evladımla her gün yeni bir şey öğrenerek, kendi sınırlarımın ve gücümün onun sayesinde farkına vararak, koşulsuz sevgiyi, sonsuz sabrı ve asla bitmeyecek olan fedakarlığımı onun varlığıyla bir arada tutarak şükrediyorum her gün Allah’a. Biliyorum ki bütün annelerde benim gibi minnettar evlatlarının varlığına. Hangi anne, bu kadar duygu yoğunluğu içindeyken, sadece bir günde bu duygularla mukayese edilemez bir hediyeyle anneliği yaşayabilir. Ve bu duyguların ruhunda yaşattığı hazzı maddi değeri olan bir hediyeyle eş tutar. Evlatlarımızla bize her gün anneler günü zaten. Biz bunu biliyoruz. Bırakın da bizim dışımızda ki evlatlarımız ve eşlerimizde bu günde bu duygularımıza ortak olsunlar.


Ne mutlu bana ki ben madalyonun iki tarafında da olabildim. Hem bir anneyim, hem de bir evlat. Her sene annemin asla bir şey istemiyorum, siz gelin yeter sözlerini şimdi daha iyi anlıyorum. Anne olunca anladığım yüzlerce şeyden biri daha işte. Anne olmadan önce ağzı öyle söylüyor ama o da anne olarak ufacıkta olsa bir şey ister diye düşünürdüm. Şimdi biliyorum ki hakikaten istemiyor. Varlığım, sağlığım, huzurum, mutluluğum onun paha biçilmez hediyesi zaten.

Annelik böyle bir şey işte, hiçbir zaman istemeden, verendir anne, yerine hiçbir şeyin konulamacağı tek şeydir, çocuğu doyunca kendi karnı doyan, onun acısıyla gözleri dolan, gülümsetmek için bin bir maymunluk yapan, hastalandığında sabahı sabah eden, onun ateşiyle içi titreyen, uyumuyor diye söylenip niye bu kadar uyudu diye endişe eden, bir öpmeye başladı mı durdurulmadan duramayan, salondan gelen ayak sesleriyle mutlu olandır anne. Saymakla yazmakla biter mi bu duygular. Peki ya böyle güzel düşünülmüş bir günü maddiyat için uydurulmuş gibi göstermek, annelerin bu mutluluğu yaşamasına mani olmak değil midir? Onu bunu bilmem güzel ve özel bir gün bugün. Ben tüm güzel gönüllü anneleri bütün içtenliğimle kutluyorum. Önce kaybettiğim canım babaannemin, anneannemin, ardından başımın tacı annemin, sevgili kayın validemin, ceza evlerinde evlatlarına hasret kader mahkumu annelerin, gurbette olup da evlatları için yanan annelerin, hastanelerde sadece evladı için iyileşme çabası içindeki annelerin ve en nihayetinde dilim varmasa evladını kaybetmiş ve evlat sahibi olabilmek için içi yanıp tutuşan tüm annelerin ve anne adaylarının ANNELER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM. Ve bu özel günde bütün kalbimle dua ediyorum; hiçbir bebek-çocuk annesiz kalmasın. Rabbim hiçbir anneyi evladıyla sınamasın…
Paylaş !

1 yorum:

  1. bu konuda da hemfikiriz canım arkadaşım .anneler günü olgusu annelerin önemini ve değerini bangır bangır vurgulayan ve bu sayede toplumsal farkındalık yaratan özel ,güzel ve gerekli bir gün...

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...