48 El Ayak Ağız (Popo) Hastalığı Ne Menem Bir Hastalıktır?


Ön Belirtileri: Bazı çocuklarda, halsizlik, ateş, iştahsızlık, sinirle başlar.

Belirtileri: Ağız içi aft benzeri özellikle boğazda bulunan kabarcıklar, yemek esnasında çocuğun ağzının acıdığını söylemesi ya da anlatmaya çalışması, bilhassa ayak, el içi ve üzerinde olmak üzere, kol bacak, popo ve dudak çevresinde kızarıklıklar, döküntüler. 1 ya da 2 gün süren ve düşürülemeyen ateş, ağrı ve kaşıntılar.Bulaşma Biçimi: Genellikle çocuktan çocuğa olmak üzere, solunum ve ağız yoluyla, hastalığı taşıyan bir kişi ile yakın temasla ya da enfekte suların (havuz suyu gibi) yutulması ile bulaşabilir. Detaylandırırsak, boğaz ve burun akıntıları, tükürük, kabarcık sıvısı ya da enfeksiyonlu birinin dışkısıyla temas yoluyla kişiden kişiye yayılır. Biri öksürdüğünde ya da hapşırdığında havaya yayılan sıvının buharı aracılığıyla da yayılabilir.

Tedavi Şekli: Hastalık viral bir enfeksiyon olduğu için antibiyotik tedavisi yoktur, kendi seyrini tamamladıktan sonra iyileşir. Hastalığı önleyecek bir aşı yoktur. Ağız içi yaraların ağrısını azaltmak ve iyileşme süresini hızlandırmak için çeşitli spreyler, jeller, döküntüler için kurutucu çinko içeren losyonlar kullanılabilir. Ateş düşürmek ve ağrıyı azaltmak için en az 4 saatte bir olmak üzere doktorunuzun uygun gördüğü bir parasetamol içerikli şurup verilebilir. Yine ağrı ve kaşıntılar için çocuğunuzun yaşına göre doktorunuzun ön gördüğü antihistaminik ilaçlar kullanılabilir.

Hastalıktan Korunma Şekilleri: Mümkün mertebe hasta ile temastan kaçınmak ve bazı temel temizlik kurallarına dikkat ederek hastalıktan korunmak gerekir. El temizliğine dikkat etmek, özellikle tuvalet kullanımı sonrası veya bez değiştirdikten sonra mutlaka el yıkamak. Oyuncaklarda dahil olmak üzere çocukların kullandığı tüm malzemelerin yüzey temizliğini ve dezenfeksiyonunu doğru yapmak. ( ilk olarak sabunla temizleyip daha sonra bir tatlı kaşığı çamaşır suyu ile hazırlanmış 4 bardak su ile temizlemek) Hastalarla yakın temastan (öpüşme, sarılma gibi…) ve ortak tabak bardak kullanımından kaçınmak gerekir.


Hastalık Kaç Gün Sürer: Hastalık belirtileri genellikle 7 ila 10 günde kendiliğinden geçer. Bu süre içinde bulaşıcılığın yüksek olması nedeniyle hastanın izole edilmesinde fayda vardır.

Hastalığın Görüldüğü Dönem: Yaz ve Sonbahardır.


Gelelim bizim bu hastalıkla karşılaştığımızda yaşadığımız sancılı sürece. Bu hastalığın tüm belirtileri tipik olmakla beraber başlangıç şekilleri, döküntü biçimleri, ağrı ve kaşıntı durumları çocuktan çocuğa göre farklılaşabiliyor. Mesela bizde önce bacakta fark ettiğim küçük kırmızı kızarıklıklarla başladı. Daha önceleri de gıda alerjisi olduğu ve dikkat ettiğimde birkaç günde geçtiği için başta takip etmek üzere çok ciddiye almadım. Zaten Gökalp’te de çok bariz bir sıkıntı yoktu. Ama araştırınca fark ettim ki yukarıda yazdığım ön belirtiler biz de vardı aslında. Kızarıklıklar çıktıktan 2 gün sonra Gökalp sebepsiz bir biçimde gece ateşlendi. Ve ateş düşürücü şuruba rağmen ateşi düşmedi. Sürekli karnım acıyor, ağzım acıyor dediği için doktora götürme ihtiyacı duydum. Kendi doktorumuz yıllık izinde olduğu için hastanede ki uygun bir doktora muayene olduk. Karnında herhangi bir sertlik olmadığını o nedenle kaka testine gerek duymadığını fakat boğazlarının çok fazla kızardığını maalesef Faranjit geçirdiğini söyledi! Ve antibiyotik tedavisine başlandı. Ertesi günün akşamında Gökalp’te ki döküntülerin arttığını fark ettik ve endişelenerek sabahı beklemeden aynı hastanenin acilinde ki çocuk doktoruna gösterdik. Doktor, bu döküntülerin Suçiçeği olduğunu ve herhangi bir tedavisinin olmadığını söyleyerek bize antihistaminik bir şurup ve çinko içeren bir losyon yazıp gönderdi. O gece ve ertesi gece Gökalp kaşınmaktan ve ağrıdan nerdeyse hiç uyumadı. Kaşıntısını kesmek için neler mi yapmadım. Çinko içeren losyon, kaşıntı jeli stilex, kaşınmaya iyi geldiği söylenen lavanta yağı sürdüm ama hiç biri fayda etmedi. Sadece bir müddet de olsa ılık duşun altına girmek iyi geliyordu. 2 günün sonunda yani hastalığın ilk belirtileri olan kırmızı döküntüler çıktıktan 7 gün sonra, eş dost, arkadaş ve akrabaların ısrarlı uyarıları ve ikazları, el ayak ağız hastalığının suçiçeğine çok benzetildiği yönünde olunca, kontrol amaçlı doktora gidip bu hastalığın suçiçeği değil de el ayak ağız hastalığı olup olamayacağını sorduk. Ve kendi gayretimizle aslında suçiçeği olmadığımızı öğrendik. Artık kendilerine güvenim kalmadığından kesin teşhis için kan alınmasına karar verildi. Ve öğrendik ki kan sonuçları bir sonraki hafta belli olacak. O zamana kadar hastalık falan kalmayacaktı. Zaten son bir hafta oldukça sıkıntı çekmiş olan oğluma bir de kan aldırarak acı vermek istemediğim için kan tahlilinden vazgeçip hastalığın el, ayak ağız sendromu olduğuna kanaat ettik.Şimdi bu hastalık sürecinde kendi yaşadıklarımız, diğer annelerin tecrübeleri, doktorumuzun verdiği bilgiler ve internetten araştırdıklarımla aklınıza gelecek tüm soruların cevabını yazmaya çalışacağım.

Öncelikli olarak bizde olduğu gibi bebeğinize/çocuğunuza faranjit teşhisi konursa doktorun atlama ihtimaline karşı aklınıza bu hastalık gelsin ve muhakkak el ve ayak muayenesi isteyin.

Bu hastalığın suçiçeği ile karıştırılmasına sebep olan döküntüler çıkış yerleri itibarıyla farklılık göstermekte. Doktorumuzdan öğrendiğim kadarıyla suçiçeği ağırlıklı olarak saçlı deri yani baş kısmında ve gövde de döküntüler şeklinde çıkıyor. Oysa el ayak ağız hastalığında gövde de neredeyse yok denecek kadar az döküntü oluyor. Ayrıca bu da bir kaideymiş suçiçeği elde ve ayakta çıkmazmış. El, ayak ve ağız sendromun görüldüğü yerler oldukça tipik el, el içi, kol, ayak, ayak altı, bacak ağız içi, dudak çevresi ve popo. Ne hikmetse hastalığa çıkış yerlerine göre bir isim verilmiş ama sanırım popo müstehcen geldiği için eklenmemiş.Kızarıklıklar önceleri isilik gibiyken bir iki gün sonra uçlanıyor. İçlerinde su oluşuyor. Ağız içi yaraları için jeller ve ağız spreylerine alternatif olarak doğal yollarla tedavisi için organik karadut sızması ya da karadut şurubu tavsiye eden anneler var. Sızma olan ilk etapta yakıcı olabiliyor fakat sonrasında rahatlatıyormuş. Kullananlar ayrıca iştah arttırmakta da fayda gördüklerini belirtmişler.

Ağız içi yaraları ve hastalık dolayısıyla iştahı kapanan çocuğa yemek baskısı yapılmamalı. Katı gıda sunmaktan, asitli içecekler verilmekten kaçınılmalıdır. Bilhassa anne sütü ve suya ağırlık verilerek, meyve, sıvı gıdalar, yoğurt gibi serin yiyecekler tercih edilebilir.Kaşıntı olması nedeniyle pek çok anne benim gibi yiyecek perhizi olup olmadığını merak ediyor. Bu hastalıkta yiyecek perhizi yok. Fakat belirttiğim gibi ağrı ve iştahsızlık nedeniyle sıvı beslenme öneriliyor.

Yine merak edilen bir diğer konu suçiçeğinde olduğu gibi iz yapma riskinin olup olmadığı? Kendi edindiğim ve diğer annelerden öğrendiğim tecrübeyle yaralar iz bırakmıyor.10. gün gibi oldukça daralıp minicikleşiyorlar.

Ağrı sürecinde en az dört saatte bir doktorunuzun uygun gördüğü parasetamol içeren şurup kullanabilirsiniz. Fakat asla Aspirin kullanmamalısınız! En çok ve en büyük yapılan hatanın yüksek ateşi düşürmek için çocuğa aspirin verilmesi olduğu söyleniyor.Çünkü aspirin içinde barındırdığı etkenler nedeniyle bilhassa ciğerlerde ve beyinde iltihaba neden olduğu için tahribat yapıp hatta ölüme bile sebebiyet verebiliyormuş. 
Çocuktan çocuğa hastalığı geçirme şekli değişebiliyor. Hastalığı ağır atlatan, vücudundaki döküntüler daha fazla ve büyük olan çocuklar bilhassa yaz aylarında enfeksiyon riski nedeniyle mümkün mertebe terletilmemeye dikkat edilmeli ve yaraları çok canlı iken ilk günlerde yine enfeksiyon riski nedeniyle yıkanmaması uygun görülüyor. Sonuçta vücuttan süzülen kirli suyun yarayı enfekte etme riski olmaktaymış. Fakat bu boyutlarda olmayan hastaların yıkanmaları hem ateşi düşürmesi, hem hijyen sağlaması hem de hastayı rahatlatması açısından faydalıdır deniyor.


Bu hastalık genellikle 10 yaş altındaki çocuklarda görülüyor. Ancak daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde de rastlanabiliyor. 10 yaş üstü kişiler hastalığı küçüklere göre daha hafif atlatırmış. Hastalıkla ilgili en spesifik durumsa maalesef çok enderde olsa tekrarlanma ihtimalinin olması. Tedaviye yardımcı tedbirlere gelince, kendi yaptıklarımdan örnek verirsem; bulunduğumuz ortamları ve odasını sürekli havalandırdım. Yatak çarşafını ve yastık kılıfını yaralar pasifleşinceye kadar her akşam sonrasında da hafta da 2 kere değiştirdim. Pijamaları ve günlük kıyafetlerini çoraplarına kadar her gün değiştirdim. Tuvaletleri çamaşır suyuyla her gün dezenfekte ettim. Tırnakları kaşıma durumunda mikrop kaptırma ihtimali olduğu için kesildi. Ayrıca ayaklarında döküntüler olduğu ve yere bastığı için terletmeyen çorapları vardı.

Bir anne olarak yaşadığımız ilk berbat hastalıktı diyebilirim. Asla soğuk algınlığı ile mukayese edilemeyecek zorlukta bir sıkıntıydı. Geldi geçti. Tüm bebeklere şifa annelerine sabır ve kolaylıklar diliyorum.
Paylaş !

48 yorum:

 1. Dilek Hanım geçmiş olsun. sabah işe geldim bilgisyaraımı açtım ve karşıma sizin yazınız çıktı. Benim de 5.5 yaşında kızım var ve 2 gündür 39 derece ateşle yatıyor. Doktor aynen size dendiği gibi "farenjit" dedi ve ateş düşürücü ve antibiyotikle bizi gönderdi. Ama aynı zamanda kızımda anlamsız bir ayak altı ve bacak kaşıntısı; karın ağrısı da var ki dün gece sabaha kadar kaşıntıdan uyuyamadı. Paylaşımınız için çok teşekküler. Bakalım sürecimiz nasıl olacak; takipteyim.. Tekrar geçmiş olsun..Ebru Yaprak

  YanıtlayınSil
 2. Ela'ya göre daha çok döküntüsü olmuş gökalpimin.Ela'da ağız çevresi çok yoğundu .Çok şükür hiç iz kalmıyor.Büyük bir badire atlattınız, çok geçmişler olsun canım benim...

  YanıtlayınSil
 3. Sizin yazınızla kızımı takip edeceğim demiştim ki 1 saat sonra evden yardımcım aradı kızımın el- ayaklarında kızarıklar ve ağzında da yaralar olduğunu söyledi. Hemen doktora ve teşhiş El- Ayak -Ağız hastalığı. Döküntü olacak mı bilemiyorum ama ağzının içi boğazına kadar yara dolu konuşurken bile zorlanıyor. Herkese geçmiş olsun. Çocuklarımız hasta olmasın ama olursa da hastalık tanıyan ,iyi tanı koyabilen doktorlara denk gelelim inşallah...

  YanıtlayınSil
 4. Çok çok geçmiş olsun, duymadığım bir hastalıktı, çok da bilgilendirici bir yazı olmuş, teşekkürler. Sağlıkla büyütün tatlı Gökalp'i, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
 5. Oncelikle cok gecmis olsun. Benim oglum 5.5 yasında ve cuma gunu okulda aniden rahatsızlanmıs ve aynı aksam birden 38.5 atesi oldu. Atesi duser dusmez pazar sabahı oncelikle ayaklarında dokuntu oldu. O gece nerdeyse hiccc uyuyamadı kasıntıda... Pazartesi sabahı ellerinde dokuntuler basladı. Ingiltere'de yasıyoruz ve burdaki saglık hizmetleri gercekten cok sinir bozucu ama gittigimiz aile hekimi gorur gormez teshisi koydu... HFM syndromu olarak bilinen :El Ayak Agız Sendromuymus. Kasıntıyı hafifletici krem ve surup aldık, simdilik gayet iyiyiz... Butun cocuklara simdiden gecmis olsun diliyorum.

  YanıtlayınSil
 6. Merhabalar benim oğlum 1 buçuk yaşında yukarıdaki okuduklarının aynısını aşagı yukarı bizde yaşıyoruz. Bizim tek farkımız kaşıntımızın olmaması.

  YanıtlayınSil
 7. Oğlumu yanlış tedaviden son anda kurtardım 1 gün boyunca ateşlendi 41 derece ateşleri gördük kendi doktorumuz tatilde oldugundan özel bir hastNeye götürdüm kulaklarına ve ağzına bakan doktor bogaz enfeksiyonu geçirdiğini söyleyip antibiyotik verdi sedyeye yatırdığımda oğlum ağlarken bogazındaki afları yaraları gördüm bizde öyledir heralde dedik sonuçta doktoruna hani oğlum hep kafasını tutuyordu ağzını açıp anne acıyo diyordu. Kendi doktorumuzla devamlı irtibattaydık hastane doktorunun vermediği spreyi o tavsiye etmişti çünkü oğlum suyu dahi içermiyordu iştah tamamen yok olmuştu enjektörle mama sıktım hep zorla midesine bişeyler girsin en azından diye antibiyotiği kullanmaya başladık cumartesi sabah ve pazar sabahına oğlum vücuduna döküntülerin attığını ve bu işte bi terslik oldugunu anladım ve hemen antibiyotiği kestim reçetesini okudum ve yan etkilerinden biri oldugunu gördüm o gece hemen doktorumuza vücudundaki döküntülerin fotograflarını gönderdim. Pazartesi sabahı hemen getirin dedi ve boğazını görür görmez virüs oldugunu ve vücudundaki döküntüler ateşin bitmesiyle aynı zamanda olup olmadıgını sordu doğruydu oğlumda ateşlenme bitti ve vücutta döküntüler oluştu.. Bu hastalıgın son evresiymiş şükürler olsu ki oğlum bunu atlattı kısa zamanda hala 4 gün var önümüzde tamamen iyileşmesi için ama hastalıgın daha 3. Günü oğlum kendine geldi.. Bulaşıcı olan bir hastalık ve büyüklerde de bu hastalık görüne biliyormuş ve çocuklar kadar hafif atlatamıyormuş hastanede serum yiyerek ancak toparlıyormuş...

  YanıtlayınSil
 8. Bu hastalıgın evrelerini size şöyle anlatabilirim;
  Yüksek ateş ve Boğaz'da ağızda dilde aflar yaralar çıkıyor bunun yanı sıra ayak bileklerinden aşağısı kırmızı döküntüler okuyor ama çok soluk kabarcıkta değiller. Bu hastalık ilk döküntüyü ayaklara atarmış... Ve akabinde 1 gün sonra ayaklardaki döküntüler soluyor ve bacaklarda ve tüm vücutta kızamık gibi döküntüler oluyor. Bı hastalıgın son evreleri vücudu kaplayan döküntülerde birlikte ateşte bittiyor.. Bu hastalıgın geçme süreci 6 gün tek tedavisi ağız yaralarını iyileştirmek için ve çocuğunuzun yemek yemesini sağlaması için sprey kullanıyorsunuz sprey ağızda bir tabaka oluşturup uyuşma sağlıyor böylelikle acı duymadan yemek yiyebiliyor.

  YanıtlayınSil
 9. Benim oğlum 4 yaşında bizde aynı şikayetlerle doktora gittik bize de ilk başta haşere böcek ısırması denildi. Ben çok titizimdir evimde kesinlikle haşere olmaz dedim sonra da başka bir doktor el ayak hastalığı olduğunu söyledi. ilk başta 1 yaşındaki kızımda oldu sonra oğluma geçti. Kaşıntıları çok fazla bugün 2. günümüz kızımda geçti ama oğlumda halen devam ediyor. Benim merak ettiğim bu hastalık tekrarlar mı yani iyileşirse tekrar olur mu ?
  Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ewet hastalık tekrarliyor bizde 1 2 ay önce geçirdik tekrar oldu sanırım bu sefer daha sidetti aylarının altı kaşıniyo uyuyamiyo ağzı yara şu bile içemiyo zor bi hastalık hele küçük çocuklarda benim oğlum 19 aylık zor geçiyo şimdiden herkese geçmiş olsun.

   Sil
 10. Merhaba Dünya Defteri;
  Öncelikle çok geçmiş olsun. Tabiri caizse çok pis bir hastalık; gerçekten hem çocuğu hem de ebeveynleri perişan ediyor. Yaptığım araştırmada maalesef hastalığın tekrar etme ihtimalinin mümkün olduğu belirtiliyor. O nedenle bu tip hasta çocuklardan ne de olsa geçirdi bir şey olmaz düşüncesine kapılmadan uzak tutmakta fayda var.
  Umarım ne geçiren çocuklar tekrar yaşasın ne de yeni hastalanan çocuklar eklenmesin; ama ne mümkün :( Allah hepimizi beterinden korusun...

  YanıtlayınSil
 11. Merhabalar
  oglum 3 yaşındaydı el ayak ağız sendromu gecirdiginde kızım da 20 günlük hastanede yattık 3 gün kızımın atesini dusurebilmek için
  bugün oğlum 3.5 yasinda kızım 5 aylık maalesef tekrar el ayak ağız sendromundayiz her ikiside ateşli ve ağızları yara içinde yani tekrari gorulen bi hastalik oğlum krese gidiyor cok sık hastalaniyor maalesef herkese geçmiş olsun Allah beterinden korusun. ..

  YanıtlayınSil
 12. allah sizden razı olsun kızım üç gündür bu hastalıkla mücadele ediyor.ve ablasınada geçti.sizin yazınızı okuyunca içim çok rahattladı.gerçektende zok zor günler geçiriyoruz yavrum gece kaşınmaktan uyuyamıyor ağzındaki yaralar yüzünden yemek yiyemiyor allahım herkese şifa versin

  YanıtlayınSil
 13. Herkese çok geçmiş olsun. Benimde oglum bu hastalık a yakalandı. Çok sancılı bir süreç. Özellikle geceleri kaşınmaktan uyuyamıyor.Hafif hafif bir bezle cildini tahriş etmeden kaşımaya çalışıyorum. Ama sonrada acıyor diye aglıyor.Hem kaşıntı hem acı ikisi bir arada. Ebeveyn lerinde ne yapacagını şaşırdığı bir hastalık. Oğlum ağladıkça kendimi çok kötü hissediyorum. Elinizde çok fazla birşey gelmiyor. Bu sancılı süreci inşallah bizde ve yakalanan tüm çoçuk lar en kısa zamanda iyileşirler.Antihistaminik şurup ve losyon gibi ilaçlar dan başka birşey önermediler.

  YanıtlayınSil
 14. Bizde kardeşimde aynı şeyleri yaşadık sadece ateş problemimiz yok şuanda iki gundur çok şiddetli bir kaşıntı el ve ayaklarında . Burda da okudum papatya çayı çok iyi geldi . Hem içirdik hemde ayaklarına ve ellerine surduk çok rahatlatıyor . İnşallah birilerine şifa olur

  YanıtlayınSil
 15. Herkese çok geçmiş olsun. 34 yaşındayım ve 4 aydır bu hastalıkla yaşıyorum, yaşam kalitem sıfır, kaşıntılar için hiç birşey işe yaramıyor.

  YanıtlayınSil
 16. 12 gün önce oğlumda bu hastalık başladı.ilk kez duyduğum bu hastalık karşısında tabiri caizse bir yaşıma daha girdim.Sorum şü yaklaşık 5 gündür oğlumun elinde ve ayaklarında beneklerin çıktıği yerlerde deri deģişimi var.Sizlerdede oldumu? Kimse yazmamış böyle bir şey merak ettim

  YanıtlayınSil
 17. Benim oğlum 2,5 Yaşında ve ikinci defa geçiriyor maalesef.ilk iki gün 40 derece Ateş'i 37,5 dereceye zor düşürdük.ve 3 gündür sabahlıyoruz.Ağız içi aftları ileri derecede ve vücudunun çeşitli yerlerine kızarıklık ve kabarcık var..Ayak altnida büyük lezyonlar var ve aşırı derede de kaşıntı ve ağrı var uyumasına engel olan da bunlar..Tedavi de ibufen ve Calpol dönüşümlü veriyorum ağızdan da 3.gün avil şurup vermeye başladım..Ayrıca evde bulunan ve daha önceden almış olduğum Cicatridina ovulü eritip lezyonlara sürmeye başladım ciddi fayda sağladı.

  YanıtlayınSil
 18. Yazınız için çok teşekkürler kızım 1 buçuk yaşında bugun aile hekimine götürdüm poposunda çok fena kısık olduğunu ve kol ve bacaklarındaki yaralarında sivrisinek ısırığı olduğunu söyledim çünkü öyle sanıyordum doktorum el ayak ağız diye bi hastalığın yaygın olduğunu söyleyip bebegime antibiyotik ve ağız spreyi yazdı ve 2 çeşit kısık kremi de yazdı ben şüphelenip hastalığı araştırdım peki simdi o kısık kremlerini kullanmalimiyim bide yavrumun ağzından hep sıvı akti gün boyunca bilgisi olan varmı acaba :((

  YanıtlayınSil
 19. Öncelikle yazınız için çok teşekkürler benim kızım 1 buçuk yaşında bikac gündür yaralar çıkmıştı sivrisinek ısırığı sandım fazla umursamadım poposundaki fena yaraları da çok fena bi pisik sandım kızım dun aksam ateşlendi bugün aile hekimine götürdüm boğazına baktı iltihap ve yara olduğunu ve bu aralar el ayak ağız hastalığının yaygınlaştığını söyledi yazınızı okuyunca bu hastalık olduğundan artik eminim diyebilirim ama doktorun verdiği 2 çeşit pisik kremini ve antibiyotiki kullansam mı acaba bilgisi olan var mı bide kızımın ağzından bütün gün sıvı aktı bu hastalığın bi etkisi mi acaba lütfen bilgisi olan paylaşsın şimdiden teşekkürler...

  YanıtlayınSil
 20. Arkadaslar, bu hastalik bu aralar malesef cok yaygin 3.5 ve 1.5 yaslarinda iki tane kardes birer gun arayla bu hastaligi gecirmeye basladi. Abisinde kasinti ve dokuntu cok az bicimde oldu fakat ates, bogaz da sivilce ve karin agrisi vardi. Bogaz kulturu temiz cikti, kardesindeyse atesin ardindan sivilceler cikti.

  Doktorumuz bepanthol, bactroban ve avil li bir karisim onerdi. Ayrica, gunde bir kez zyrtec surup, kasintilarin agirlasmasi durumundada nisastayi suda eritip vucuduna surmeyi onerdi. Ozellikle nisastali su cok iyi geldi kasintiya. Merhem ve zyrtec icin ayni seyi diyemeyecegim.

  YanıtlayınSil
 21. Merhaba,oglum 3 yasinda tatlimiz esnasinda cok yulsek ates ve bogaz agrisi sonrasinda yogun bir dokuntu ile.karsilastik su an kasik bolgesi kollari bacaklari olmak her yeri kirmizi uclu olmak uzere kaplanmis durumda bugun gittigimiz doktor direkt olarak el ,ayak,agiz hastaligi tesisini koydu ve losyon kullanimi verdi..diger arkadaslarin yazmis oldugu gibi sadece el ayak defil vucudunun her bolumu yogun olarak kizarmis durumda oldukca agir geciriyoruz herpimize cok gecmis olsun

  YanıtlayınSil
 22. Bu yazıyı keşke daha önce görseymişim. 3.5 yaşındaki Kızım şu anda el ayak ağız sendromu getiriyor. Maalesef ilk gittiğimiz doktor ilaç alerjisi diyerek kortizon verdi kızın vücudundaki yaralar bir gecede iki katına çıktı Hemen Üniversite acile gittik.Teşhis tamam tedavi başladık ama bu arada 5 yaşındaki anlamıza da bulaştı. Aynı tedaviyi ona da başladık. Doktorumuz antihistaminik ve ateş düşürücü yanında baktroban pomad da verdi. Birde Bu hastalık son yıllarda çok artmış. Doktorun söylediğine göre Ülkemize sığınan göçmenlerin çok fazla etkisi varmış

  YanıtlayınSil
 23. Teşekkür ederim paylaşımınız icin ben pudra ve avil krem kullanıyorum daha iyi şimdi

  YanıtlayınSil
 24. Maalesef bu hastalık benim kızımdada var tekrar yeniliyor 2defadir aynı hastalık yeniledi 11 aylik olduk bu konuda dr seçimi çok önemli kırmızı iğne kullanıyoruz şu an yaralar geçinceye kanımız düşük olduğu için kan ilanına b aslicaz kuzum benim kötü durumdaydı biraz kendimize geldik çok şukur

  YanıtlayınSil
 25. Kırmızı iğne iki günde yaraları kuruttu ardından bactroban kreme başladık yara kabuklanıp dökülüyor bu arada zaditen alerjı surubuda ateşi kesti bidaha ateşlenmedi kızım dilde ve bogazdakı yaralarada mikostatin kullandık su an herşey normale döndü çok şükür bu hastalık salgın gibi bişey olmuş umarım bidaha olmaz çok kötü

  YanıtlayınSil
 26. arkadaşlar kesinlikle kasıntılarınızdan kurtulmak istiyorsanız doktora başvurun ayrıca size bi hap vericek onu da için 10 güne geçer

  YanıtlayınSil
 27. advantan krem kasıntı hissini alıyor iyi geliyor bilginize ve maalesef evet tekrarlıyor

  YanıtlayınSil
 28. Merhaba maalesef şu an benim oğlumda bu hastalığı geçiriyor ve çok zorlanıyoruz allah yardımcımız olsun😂😂

  YanıtlayınSil
 29. Birine yardimi olur diye yaziyorum, 19 aylik kizim gecirdi ondan da 7 yas oglum ve bana gecti... En kolay kizim ve sonra oglum atlatti, ben yetiskin olmam sebebiyle cok agir gecirdim. Havuz hastaligiymis... Ates dusurucu disinda cocuklarda baskabir ilaci yok ... Kisiye gore dokuntu durumu degisiyor... Once 1-2 gun ates geliyor , ardindan dokuntuler misal once ayak ve ellerde , daha sonra agiz icinde , dudak kenarlarinda olabiliyor. Enfeksiyondan bogaz da sisiyor ancak antibiyotik kullanilan bir durum degil.. Kendim de yasadigim icin yutkunmak ve sicak birsey icmek inanilmazaci veriyor ve dokuntuler de kasinti ve agri veriyor. Cocuklara sadece soguk ve putursuz gida verin , corba vercekseniz soguk ve blenderdan.. Sicak asla.. Mesela yogurt , dondurma , putursuz hersey , ben bile iyice cignemeden yutamiyordum .. sayet agiz icinde minik minik af gibi seyler cikabiliyor . Dokuntuleri rahatlatmak icin bir tulbenti islatip oglumun ayagina dokuntulere koydum uyuyabilmesi icin, biraz da kuveti ILIK soguga yakin suyla doldurup ayagini koymustum.. Bunun merhemi varsa da ben uygulamadim. Doktor agiz icin birsey verdi ozel yapma merhem ama pek etkisini gormedim. Sahsen dondurma yedim ben AOC rahatlamak icin.. Bu dokuntu de ciktiktan sonra 1-2 gun agri kasinti yapiyor, sonra dokuntu hemen kaybolmasa da agrisi bir anda bitiveriyor ... Ben sahse o agri surecinde ne elimi kullanabildim ne ayagimin uzerine basabildim, cok agir gecirdim ancak sanirim 3. gunu bir anda agri kesiliverdi.
  Doktorun verdigi bilgiye gore 1 hafta suruyormus ama bu atesten itibaren mi dokuntuden mi tam kestiremedim..
  19 aylik kizim hafif ates ile 3-4 gune atlatti .
  7 yas oglum cok yuksek ates yapti ,o da 3-4 gune etkilerini atlatti. Ancak dokuntulerin izi bu surede henuz gecmedi. Dokuntuler sadece 1 gece rahatsizlik verdi ..
  Bende ise yine ates ve buna bagli adele agrisi ve cok agrili dokuntuler . Bana doktor rahatlatici bir krem ve antihistaminik ilac verdi ancak 1 gun uyguladim ve zaten dokuntunun etkisi azaldi .
  Enfeksiyonla olan birmucadele bu sebeple en buyuk ilac uyku ve dinlenme .
  Allah herkese sifa versin , oncelikle bebis ve cocuklara .. Kendilerini ifade edemiyorlar , bu yuzden belki aydinlatici olur diye bu paylasimi yaptim, bir yanlis olduysa kusura bakilmasin, kendi tecrubelerime dayanarak doktorumun teshisi uzerine yazdim ...

  YanıtlayınSil
 30. Bilgilendirici yazzı için teşekkürler

  YanıtlayınSil
 31. Merhaba, bizim 15 aylık oğlan da şu an bu hastalığı geçiriyor. ilk gün acile gittik hatlı olarak faranjit teşhisi kondu, antibiyotik kullanmaya başladık ama sonra bu kırmızı döküntüler ortaya çıkınca kendi doktorumuza gittik ve durumu anladık. Şu an üçüncü günümüzdeyiz, ateşi kontrol altına aldık fakat ağızdaki yaralar çok zorluyor.

  YanıtlayınSil
 32. Çok geçmiş olsun herbirimizin yavrusuna aynı dertten bende muzdarip idim .Aynı şikayetler belirtiler benim 3 yaşındaki kızımda da oldu franjit denildi antibiyotik ilk kez kullandık hiçbir faydası olmadı :( üç çocuk annesiyim ilkkez yaşadım böyle bir hastalık deneyimlerim bilgim yetersiz kaldı diyebilirim.Bir haftadır kızımın tırnaklarında ki kabarma tarzı beyaz renkli çizgileri fark ettim vede diplerinden tırnakları oynamaya başlaması üzere bu hastalığı öğrenmiş oldum

  YanıtlayınSil
 33. Merhaba malesefgeçen ay benim oğlumla başlayıp kızımda son buldu oğlum daha ağır gecırdi ve bitiyor derken hastaliktan dolayı olan demir eksikliği ile karşı karşıyayız ayak serce parmağının tırnağı dipten düstü ve iki elinin baş parmaklarıda dipten kalkmaya basladı hala dökuntulerimiz bitmedi�� çok zor bir hastalıkmış hiç duymamıştık daha önce umarım son olur artık rabbim bütün çocuklarımızı korusun ��

  YanıtlayınSil
 34. Merabalar bizde yaşıyoruz 5 yasinda ikinci defa yaşıyoruz krese başlayalı 2 ay oldu muhtemelen kres den geliyor ellerinde ayaklarında ateşleme kaşıntı var ilk döküntüsü azdı bakalım şimdi nasıl geçecek evde de 3 aylık kızım var inşallah gecmez bide bu konuda çocuk doktorları pek bilmiyor her defasında boğaz ağrısı diye antibiyotik verdiler 4. Doktor bildi Dermatoloji gazi

  YanıtlayınSil
 35. Butun hastalara gecmis olsun dileklerimle hastaligi gecirmis olan butun annelere bende birsey sormak istiyorum.bizde hastalandik ayni sikayetleri yasadik malesef buyuk bir hastaneye goturmus ve uzmanina gosteemis oldugum halde alerji deyip beni eve yollayan bir uzmandan sonra aile hekimine gidttim cok saolsun benim derdime derman oldu.fakat sorum su hastalik bitti 1 ay sure gecti simdi butun belirtilerin oldugu eller ve ayaklar deri degistiriyor kalin tabakalr halse deriler soyuluyor sizdede oldumu ?

  YanıtlayınSil
 36. Bizde 1.5 yasinda bu yaz oglumuzda yasadik tatil koyunde havuzdan kaptik yuksek ates ve kizarikla basladi daha sonra dokulmeler oldu agzimizda ve bogazimizda hicbirsey cikmamisti fakat tum el ve ayaklari kapladi tirnaklarimizda dokulmustu maalesef goruntu cok moral bozuyor stres yapmayin 1 haftaya geciyor dr bir zyrtec surup birde karisim damla vermisti tedavisi olamadigini kendikendisine gececegini belirtmisti oylede oldu allah herkesin sifasini versin.

  YanıtlayınSil
 37. Merhabalar 28 aylik kizim 2 gün önce doktor bu teşhisi verdi.2 _3 gün ateşi vardı.sonrasında agiz içi ve dudak çevresinde bu tip görüntü oluştu 5 gün geçti el ayak vücudunun herhangi bir yerinde herhangi bişe yok.uykularida çok huzursuz .çinko ve doktorun verdiği yapma damla kullanıyorum. Huzursuzluk hiç azalMadi. Sizce farklı bir hastalık olabilir mi.huzursuzluk ne zaman geçer.

  YanıtlayınSil
 38. oglum iki yaşında Dr aynı teşhisi koydu geçirenler lütfen cevap verebilirmi ağzındaki yaralar ve boğazındaki şişlik hastalık bittiğinde yani 7 _10günde yok oluyor mu sadece bu süreçte cildimi geçiyor

  YanıtlayınSil
 39. Tatil dönüşü 15 aylık oğlum birden ateşlendi, doktor ateşi takip et kulak enfeksiyonu dedi artarsa antibiyotik ver dedi. İki gece uyumadım başında iki gün ateşliydi. Yemek yemeyi de kesti. Antibiyotik vermedim allahtan. Ama bu daha bişey değil. Birden tüm vücudu döküntü attı. 5. Hastalık sandık odur budur derken bir tanıdık vasıtasıyla teşhisi koyduk. Dikkat edin doktor değil tanıdık koydu teşhisi. Söyledik aa evet dediler ama Çözüm yok ilaç yok çekeceksiniz diyorlar.En kötüsü de bana geçmesiydi, emziren anneye geçermiş zaten. O kadar ağır geçirdim ki ben hayatımda böyle hastalık görmedim. El ayak kaşıntısından iki gece uyuyamadım sabaha karşı acilde aldım soluğu o geçti iki gün hiçbirşey yutamadım ağzımdaki tükürüğü dahi yutamıyordum. Bir illet ki anlatamam. Bugün döneli bir ay oldu hala ayaklarımın altı ve ellerimin içi deri değiştiriyor soyuluyor. Oğlumun kolundaki yaralardan biri mikrop kaptı şişti. Sürekli furacin sürerek ancak dağıttık.

  YanıtlayınSil
 40. Bizde geçiriyoruz çok zor temizlik şart kaşımamak gerekiyo yayiliyo

  YanıtlayınSil
 41. Aynı Durum Benim Oğlumda da Var Oğlum 1 Yaşında Kafasında Kızarıklık ve Kollarda Bacaklarda Bazıları Su Toplamış Çok Şükür 3.cü Gün Ateşi Düşürdük Lakin Boğazda Kızarıklık Olduğu İçin Yara da VaAlabiliyor Ne Katı Gıda Ne Sıvı Gıda Alamıyor Emmek Bile İstemiyor Ne Yapacapımızı Şaşırdık İlaç Vermeye Korkar Olduk Çocuğun Midesi Boş

  YanıtlayınSil
 42. Merhabalar Benim de 1 Yaşında Oğlumda Var Şu An El Ayak da Küçük Kırmızı Kızarıklık ve Boğaz Bölgesinde Yara Ateşini 3.cü Gün Düşürdük Lakin Hiç Bi Gıdayı Kabul Etmiyor Yutkunamadığından Emmek Bile İstemiyor İlaç Vermeye Korkuyoruz

  YanıtlayınSil
 43. Merhaba benim kizimda ayni hastaligi geciriyor 2 ay once iki kizimda ateslendi tatildeydik hemen goturdum doktora bogaz enfeksiyonu antibiyotige basladik ama ates dusmuyo halsizlik ilac kullanmamiza ragmen bi faydasi olmadisonra agizdaki yaralari gorduk yine boyle bi hastalik oldugunu anlamadik buyuk kizimin atesini dusuremedik ve ambulans cagirdik hastahaneye gittik fakat ordada bogaz enfeksiyonu dendi antibiyotik degistirildi atesini dengeledik ama bu sefer kucuk kiz surekli agliyodu ne oldugunu anlamadik hic susmuyodu yemek yemiyodu kusuyodu cok zor gecti sonra agzindaki yarayi farkettim baktim cocuk iyilesicegi kotuye gidiyo tekrar doktor oda agiz kremi ve spreyi filan verdi onlari kullandik gecti ama suan yine tekrarladi ve daha kotu durumda suan 6. Gun ama hala bisey yiyemiyo allahtan ki vucudunda yok sadece agiz ici ve agiz kenarinda ilkinde bu hastaliktan haberim yoktu taaaki arkadasim face te bu hastaligi yayinlayana kadar sonra anladim ve arastirdim ama tekrarlayan bi hastalik grip olsa daha iyi bu hastalik cok zor allah herkese sifa versin

  YanıtlayınSil
 44. Benim oğlumda 2 yaşında ve bu hastalıkla mücadele ediyoruz şu an 1 ay arayla 2 kere geçirdi oğlum ve cok ağrılı zor bır hastalık 6 tane doktora götürdük hepsi boğaz enfeksiyonu dedi takı 7. Doktora kadar benim oğlum çok sabırlıdır herseye ağlamaz ama bu hastalık nasıl bır illetse 3 gün 3 gece ağladı en son 2 serum takıldı serumdan sonra ayağa kalktı tabi o serumda benim sayemde takıldı artık yeter dedim şurup fitil fayda etmiyor ağrısı dinmiyor serum takın deyince taktılar ahh çok zor en az oğlum kadar canım yandı 2 çocuk büyüttüm böyle birşey görmedim tekrarlamasıda cabası Rabbim korusun yavrularımızı sebepse Türkiye ye göç eden Mülteciler olduğunu söyledi doktor aşısız 1.500 mülteci çocuğunun türkiyede olduğunu ve daha ne hastalıklar görcemizi söyledi Allahım koru çocuklarımızı

  YanıtlayınSil
 45. Benim kizimda 13 aylık aynı hastalığa maruz kaldık ilk defa duydum ve şok oldum dikkatimi çeken 6veya 7aydir bu hastalık yayginmis ve ben ilk duydum kızım çok zor günler geçirdi teşhisi koyana kadar 5 doktor değiştirdik hamdolsun atesimiz düştü ama yeni daha hala tedirginim tekerrür etmesinden ve bu hasar bırakmasından endiseliyim çok ağır atlatiyoruz yalnız tahlilde bize antibiyotik iğne yazdı doktor yaptırdık inşallah birşey olmaz Allah'a emanet

  YanıtlayınSil
 46. Ağzındaki acı yüzünden oğlum aç kalıyordu doktorumuz umca adında bitkisel bir ilaç tavsiye etti onunla rahatladım hastalıktan bir ay sonra tüm tírnaklarımız düştü başınıza gelirse şaşırmayın herkese çok geçmiş olsun

  YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...