2 Tuvalet Eğitimini Nasıl Verdim

Gökalp'e verdiğim eğitim sürecinin detaylarına girmeden önce iki önemli konuya değinmek isterim. İlki, her çocuk farklıdır. Aynı anne babadan doğan değil kardeş ikiz çocukların bile karakter ve becerileri bile farklı iken lütfen çocuğunuzu diğer çocuklarla kıyaslamayın. Diğeri ise tuvalet eğitimi çocuğun hazır olması kadar annenin de kendisini hazır hissetmesini gerektiren bir süreçtir. Yeteri kadar kararlı ve sabırlı olmayacağınız bir dönemde lütfen bu sürece başlamayın. Çocuk yetiştirmek her şeyi ile zaten oldukça zorlayıcı, bir de bu işin içine hazır olmadan tuvalet eğitimi gibi sabır gerektiren bir süreci dahil etmek hem anneyi hem de çocuğu fazlasıyla yıpratacaktır.

Öncelikle bendeniz bir erkek annesi olarak bu konuyu anlatıyor olacağım için kız annelerine kendilerine göre aksiyon almalarını tavsiye ederim. Mevzuyu kız erkek olarak ayırdım çünkü uzuv farklı haliyle kullanmayı düşündüğünüz aparatlar farklı olacaktır. İşin bu kısmına ilerde daha detaylı değineceğim.Şimdi biliyorum ki 2 yaş civarındaki hemen hemen tüm anneler bu konuda bişeyler yapabilmek için arayışta. Ben Gökalp’le geldiğimiz noktayı anlatacağım için yine olayın en başına gidiyorum. Erkek anneleri bilirler, hemen hemen her bez açmada oğlanların fiskiyeler devreye girer. Ben 10. Ay gibi artık bezini her açtığımda fazladan 1-2 dk beklemeye başladım. Baktım gelmiyor çişş sesi ile çişini yaptırmaya çalıştım. Böylece hem bir ön eğitim vermiş oldum hem de bir sonraki bezin daha uzun süre temiz kalmasını sağladım. Bir müddet sonra hemen hemen her bez açmamda çiş efektim ile çişini yapmaya başladı. Velhasıl bebekleri erken aylardaki anneler size de bu yöntemi tavsiye ederim. Bu şekilde uzun bir süre beze çiş yaptırdıktan sonra bizim veledi 16. Ay da ilk defa klozete oturttum. Bu noktaya gelinceye kadar önce şunu söylemeliyim ki aramızda çocuğu ile tuvalete girmek durumunda kalmamış anne yoktur sanırım. Daha el kadarken bile bizlere yapışık halleri nedeniyle ana kucaklarıyla yanımıza aldığımız olmuştur. Zamanında bizlere utanç verici can sıkıcı gibi gelen bu durum aslında çocukların küçücük beyninde annem yapıyorsa babam yapıyorsa korkulacak bir şey yok; bu olağan bir şey demek ki algısının yerleşmesine sebep oluyor. Yani 1.KURAL: SİZİ TUVALETTE GÖRMESİNE İZİN VERİN.(Muhakkak her şey de olduğu gibi bu konuda da muhalifler olacaktır. Bakın aleni kendinizi gösterin demiyorum. Sizi orada görsün yeter. Görmemesi gereken şeyler için tedbir almak çok kolay.) Gelelim bizim seyrimize 16 ayda başlayan klozete oturtma denemelerim sonuç vermiş ve çişş sesleri ile Gökalp artık çişini klozete yapmaya başlamıştı. Ve fakat klozete düşmekten çok korkuyordu. Hiç yabancı olmadığımız kuala halleri tuvalete düşme korkusu ile ayyuka çıkıyordu. Baktım bu bir fobi olma yolunda hemen klozete düşme korkusunu beyninden silmek için oturtmalara ara verdim. 2 ay tuvalete çiş yapmayı hiç teklif bile etmedim.

16. ayda verdiğim aradan sonra 18. Ayda bu sefer hazırlıklı olarak ve daha bilinçli başladım  tuvalete oturtmalara. Bu arada yineliyorum. Bezi tamamen bıraktırmaya çalışmıyordum. Bez değiştirirken, yeni bezini takmadan evvel klozete oturtuyordum. Bu noktada tercih edebileceğiniz iki farklı yol var. Ya klozet adaptörü almak ya da lazımlık kullanmak. Ben birde çiş kaka temizliği yapamayacağım için klozet aparatını tercih ettim. Şimdi yine bir ek bilgi daha vermek istiyorum. Gökalp çişini tutmaya başladığı zamanlarda acil durumlarda gerekirse diye ona bir çiş kabı edindik. Aslında çoğu anne pet şişelerle bu işi hallediyor. Fakat o şeffaf şişeden görünen çiş hiç hoş olmadığı ve beni çok iğreti ettiği için, içini göstermeyen ağzı geniş kavanoz vari bir plastik ilaç kutusunu çiş kapı yaptık. Sizlerde böyle bir şey düşünürseniz eczanelerden bu tip kaplar edinebilirsiniz. Eczacılar yapma ilaç hazırladıkları için ellerinde bu tip boş kaplar bulunuyor. Geliyorum niye bu ayrıntıya girdiğime.Konunun en başında kız erkek çocuk için seçilebilecek aparat farkından söz etmiştim. Erkek çocuklar için kaba çiş yapmak kolay ama kız çocuklarının bu şansı yok. O nedenle kız anneleri sizler de klozet aparatı tercih etmeyi düşünüyor olsanız bile bir de lazımlık edinin derim. Gece çiş eğitimi sırasında, benim gibi uyku sorunu yaşamış bir anneyseniz çocuğu tuvalete kaldırmak ve uykusunu açmamak adına lazımlığa da alışması yatağında çiş yaptırabilme şansı verir. Ve ek bilgilerden sonra devam ediyorum. 18 ayla birlikte zaman zaman ihmal etsem de artık bez değişimleri sırasında Gökalp 2 yaşına (24 ay) kadar klozete oturdu.


Yalnız yine bir uyarım var.Lütfen dikkat edin. Benim gibi hatalı bir ürün satın almayın. İlk aldığım klozet adaptörü poposuna batınca verdiği acıyla Gökalp uzun süre tuvalete oturmak istemedi.

Neyse ki araba baskılı bir adaptör bulup yumuşak olduğuna kanaat getirmesini sağlayarak saçma sapan bir şey yüzünden tuvalet eğitimimizi sekteye uğratmamış olduk.


Gökalp 2 yaşına geldiğinde aslında çok da aklı başında alınmış bir karar olmasa da doğum gününde bezi bıraktırmış olmak gibi bir hevesle çıktım yola. Yalnız ne kadar sonra anladım ki bilinçli verilmiş bir karar olmasa da doğru bir zamanlama seçmişim. Aksi taktirde bunun yolu 3 yaşlara kadar gidebilirmiş. Neden mi? Tabii ki meşhur 2 yaş sendromunun çocuklarımızın bünyesinde yarattığı inat duygusu ve hırçınlıklarından. Eğer çiş işini birkaç ay daha ertelemiş olsaydım yaşadıklarımız yüzünden daha fazla zorlanacağımızı düşünüyorum. Fakat benim gibi düşünmeyen ve 2 yaş sonrasındaki dönemlerde bu işi bir haftada halleden annelerde var. Lakin ben bu konuda pek çok annenin tecrübesini okumuş biri olarak 2 yaş sonrası eğitim verilen çocukların çoğunda sık sık ciddi geri dönüşler yaşandığını görüyorum. Bizde henüz hiç geri dönüş olmadı çok şükür. Gerçi benim bu konudaki kararlılığı aşan inadım da, belki Gökalp üzerinde tesirli olmuştur. Bu noktada söylemeliyim ki eğitimin zamanlamasına karar verirken çocuğunuzun mizacını, hazır olup olmadığını göz önünde bulundurmalısınız. Gökalp 17 Nisan doğumlu. Ben 1 Nisan itibarıyla çiş eğitimine başladım. Çişi oturtmamız 3 haftayı buldu.(sürenin uzamasında 2 yaşın tecrübesizliğini göz önünde bulundurmanızı istiyorum. Aslında 2 haftada olayı çözdü ama tam olarak 3 haftada gündüz bezi bizde mazi oldu) Şimdi detayları yazıyorum. Önce lütfen mevsimsel bir tercih yapmayın. Kışın olmaz sonbaharda olmaz diye bir şey yok. Zaten çocuklar kaslarını tutmayı bilmedikleri için biriktirip çiş yapmıyorlar. Her seferinde yaptığı yapacağı çiş avuç içi kadar bir şey olacaktır. Sonraları tutmayı öğrendikleri zaman çiş yaptıkları miktar artıyor. O nedenle çiş yapar kış günü ıslak hasta olur, bir de etraf batacak temizlemesi de güç olur gibi düşüncelere kapılmayın. Üstelik bu eğitimi mümkün mertebe dışarı çıkmak zorunda olmadığınız zamanlarda yapmayı tercih etmekte kış aylarını seçmek için iyi bir neden diye düşünüyorum. Çünkü dışarı çıkarken bezlemek zorunda kalmanız akıl karışması açısından eğitiminizde çocuğun bir nevi şaşırmasına neden olacaktır. O nedenle tuvalet eğitimi için aslında yaz ayları çokta ideal dönem değil. Çocuklar gün içinde muhakkak parka bahçeye markete çıkıyorlar.  Haliyle eğitim sekteye uğramış oluyor.  Bir başka üzerinde durmak istediğim şey alıştırma donları. O hışırtılı halleri çok rahatsız edici;  benim prensibim ben ne hissediyorsam o da öyledir olduğu için o rahatsız donlardan almadım. Gittim semt pazarından tanesi 1-2 liraya 15 tane kadar bildiğimiz klasik erkek külotu aldım. Daha havalar çok fazla ısınmadığı için eşofmanını üzerine giydirip eğitimimize başladım.
Tuvalet eğitimine bir kere karar verdikten sonra çocuğunuzda geri dönüşler olsa da siz geri adım atmayın. Tuvaleti onun için tercih edilir kılın. Mesela portatif klozetin baskısı onun beğendiği bir figür olsun. Renkli çizgi film karakterli tuvalet kağıtları edinin. Tuvalet kağıdını her çiş yaptığında parça parça kopartarak kar tanesi gibi yapıp başından aşağı atarak bunu oyun haline getirin. Her çiş ya da kaka yapışı hepiniz biliyorsunuzdur evinizde dünyanın en büyük mutluluğu olsun. Alkış kıyamet danslar ile bu işi yapmasını eğlenceli kılın. Kakasını yaptıktan sonra sifonu onun çekmesine müsaade edin ve arkasından sevgiyle el sallayın. Çişini ya da kakasını yaptığını babasına telefonla haber verip bu mutluluğu paylaşın. Baba teyze hala vs tebrik edip devam etmesi için teşvik eder şekilde övgü sözleri söylesin. Yalnız ödül vermeye alıştırmayın. Altından kalkılmaz bir hal almaktan başka bir işe yaramaz. Sevdiği bir oyuncağını da onunla beraber çişe götürmesine izin verin. O da oyuncağına çiş yaptırmayı öğretsin. Bu örnekleri kendi çocuğunuzun mizacına göre arttırabilirsiniz. Bu arada benim öncelikli hedefim çiş kaka yapmasını öğrenmesi olduğu için hijyen ilk etapta düşündüğüm bir şey olmadı. Lakin zaten çiş sterildir. Dokunması bir sorun teşkil etmez. Ben eğer elleri klozete dokunmadıysa bu stresli sürece bir de el yıkamayı dahil etmedim. Fakat el yıkamak çocuklar için hep oyundur. Tuvaletten sonra el yıkatmayı hem bir ödül hem de hijyen amaçlı düşünebilirsiniz. Ben tuvaletten hemen sonra ellerin yıkaması gerektiği kısmını taharet eğitiminde vermeyi düşünüyorum. O nedenle tuvalet eğitimimize bir de el yıkama faslını dahil etmedim.

Hazırlıklı olun; ilk bir hafta sayısı git gide azalmak üzere sürekli kaçırmalar yaşayacaksınız. İlk bir sene içinde de yine sayısı git gide azalmak üzere ummadığınız anlarda kaçırmalar olacaktır. Ben ilk gün tüm çiş yaptığımız saatleri yazmıştım. Önce stajyerimi 1 saat aralıkla tuvalete oturtmaya karar verdim. Fakat kaslarını tutmayı bilmediği ve bu değişik sürecin farkında olduğu için belki de heyecanla kaçırmalar yaşadık. Anladım ki 1 saatlik aralar ilk günler için fazla. Süreyi 40 dk. indirdim ve böylece çiş kaçırmalar bitmese de oldukça azaldı. BU SÜREÇ SADECE KASLARINI TUTMAKLA DEĞİL ÇİŞ YAPMAYI İSTEMEK VE ÇİŞİ TUVALETE YAPMAYI HATIRLAMAKLA DA ALAKALI. O nedenle bu yeni duruma çocuğun alışması için, kendi yapısına göre 1 ile 3 hafta gerekiyor. Bakmayın benim bilmiş bilmiş yazdığıma. Mevzu bitti süreç aşıldı şimdi böyle yazabiliyorum. Siz bir de beni o dönemde ki cinnet hallerimle görmeliydiniz. Şimdi yazacaklarım sevgi pıtırcığı idealist annelerin hoşuma gitmeyecektir. Tecrübelerimi kimsenin hoşuna gitmek için değil faydalanmak isteyene fikir vermek için yazdığımdan kimseye sevimli görünmek gibi de bir kaygım da yok. O nedenle benim benimsediğim eğitim şeklini uygulamak ya da uygulamamak tamamen sizlerin kafa yapılarınıza ve yöntemin aklınıza yatmasıyla ilgili. Ben bu süreçte tatlı sert olunması taraftarıyım. Çocuklar bana göre her konuda yönetilmeye ya da yönlendirilmeye ihtiyaç duyuyorlar. O nedenle eğer tercihi ona ve paşa gönlüne bırakırsanız zaten bu işi halledemeyeceksinizdir. Sonuçta bezi bırakmasını isteyen sizsiniz onun böyle bir talebi olmadı.(istisnalar vardır tabi) O nedenle anneliğin ana kurallarından KARARLI olmakta devam edin. Çocuğunuz da sizin kararlılığınız karşısında zorlayıcı olabilecektir. Meydanı ona bırakmayın. İLK GÜNLERDEN SONRA tuvalet dışında çiş yapmaya devam ederse "HAYIR! BURAYA ÇİŞ YAPMIYORUZ ÇİŞ KAKA TUVALETE YAPILIR" tarzında ikazlarınızı sertleştirip sesinizi MAKUL DÜZEYDE yükseltebilirsiniz. Çişi tuvalete yaptığında bayram estiren annesini, çişi tuvalet dışında yaptığında ona kızan annesine tercih edecektir. Ve hatalı bir şey yaptığını idrak etmeye başlayacaktır.
Küçük çırağınız ilk günlerde çişin var mı sorusuna olumlu yanıt verse de sonradan mevzunun oyun olmaktan çıkıp görev olduğunu farkettikçe çişi olsa da söylemeyecektir. Böyle bir durumda yeterli aralıklarla ona sormadan tuvalete oturtmanızı tavsiye ederim. Tabi ki buna da itiraz edecektir. Tuvalete giderken maraz çıkartmak ya da çişi olduğu halde tutup yapmamak gibi. Çiş yapmadan kalkmak yok deyip onunla hiç ilgilenmeden ama sakince banyoda başka birşeylerle ilgileniyor gibi yapabilirsiniz. Yapması için zorlar ya da hadi yap diye sevimlilikler yaparsanız bay-bayan inat bir müddet sonra bu müdahalelerinizi de umursamadan yapmamak için mızıklayacaktır. Ben çişe alıştırma aşamasında gece ve gündüz uykularında ilk başta bezi bırakmadım. Ama birçok anne bu süreci bir anda bitirmek için uyurkende bezlenmemesi taraftarı. Gökalp henüz küçük olduğu ve gece üzerini çok açtığı için açıkcası ben üşütmesi riskini göze alamadım. Burada topu size atıyorum. Uyurken bez bağlamak ya da bağlamamak sizin kararınız olsun. Uyku esnasında çiş salınımını azaltmak için sıvı alımını mümkün mertebe kestim. Tabi su isteyen çocuğu susuz bırakmadım ama yatmadan önce süt içirmek gibi bir ritüelimizde olmadı. Çiş eğitiminin ilk ayında baktım gündüz uykularından kuru kalkıyor, eğitimden 1 ay sonra gündüz uykusunda bezlemeyi sonlandırdım. Bu arada yatağın maruz kaldığı su yatağı muamelesini iki alez ile dönüşümlü olarak gidermeye çalıştım. 1 Temmuz itibarıylada yani eğitimden 3 ay sonrada gece bezlemeyi sonlandırdım. Artık kaçırmalar bitmemiş olmasa da gündüz tamamıyla beze veda etmiştik ve Gökalp'te çiş ve kakanın tuvalete yapılacağı idrakı yerleşmişti. Yaz ayları olması nedeniyle ıslansa da hastalık ihtimali olmayacağından bezi takmamaya başladım. Önceleri gece de 3 kere çişe kalkıyorduk. Yatmadan evvel son çişini 20:30 -21:30 arasında tuvate yapıyor, sonraki çişlerini ben onu uyandırmadan kendi yatağında çiş kabına yaptırıyordum. Burada da anneler arasında fikir ayrılığı söz konusu. Annelerin bir kısmı çişin tuvalete yapılması gerektiğini anlaması için çocuğu uyandırmak taraftarı. Bu düşüncede çocuk çişi geldiğinde uyanıp tuvalete gitmeye şartlanmış oluyor. Fakat bu anneler zannımca uyku sorunu yaşamayanlar. Gece milyon kere uyanan çocuğu bir de üst üste çiş için kaldırmayı ve ayıltmayı benim gözüm yemediği için ben yatağında uyandırmadan çiş kabına yaptırmayı tercih ettim. Önceleri gece 3 kere çişe kalkarken 1 sene sonra şimdi sadece 1 kere çişe kaldırıyorum. Kaçırmalar ayda yılda bir kez oluyor. Hala kendi uyanıp çişim var demiyor. Belki de çişi gelmeden ben kalktığım için ona bu fırsatı vermemiş oluyorum. Önümüzdeki yaz artık gece çiş için saat kurmayı sonlandırıp onun beni uyandırması eğitimimiz var.


Velhasıl ömür biter öğretilecek şey bitmez. Umarım yazdıklarımla fikir verebilmişimdir. Bütün annelere ve çocuklarına bezsiz günler diliyorum.
Paylaş !

2 yorum:

  1. o kadar güzel yazmişsınız ki. tesekkur ederim

    YanıtlayınSil
  2. Cok bilgilendirici bir yazi olmus..tesekkur ederim. Tuvalet egitimine baslamak istiyordum ama nasil yapacagim diye dusunuyordum. Yasadiklarinizi okuyunca kafamda bir cok sey netlesti..

    YanıtlayınSil

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...