0 Limonata Nasıl Yapılır


2 litre limonata hazırlamak için tam ölçülü tarif. Önce malzemeler:
7 Adet Limon
7 Bardak Sıcak Su (İsteğe bağlı 8 bardakta olabilir)
1,5 Bardağa yakın toz şeker (tam 1,5 bardak çok tatlı oluyor biraz eksik koyarsanız tadı tam kıvamında olur)
Hazırlanışı:
Lütfen eklediğim videoyu linki tıklayarak izleyin. Uzman Tv Limonata Yapımı
Detaylara gelirsek; 7 bardak sıcak su ile yapılan limonata da, limonun o ekşimsi tadı daha baskın oluyor. Ben daha çok Gökalp tüketsin diye hazırladığım için 8 bardak sıcak suyu tercih ediyorum. Siz kendi damak zevkinize göre hazırlayabilirsiniz. Ayrıca fikir vermesi açısından sıcak suda bekletmek için plastik kap değil borcamlarımı kavanoz ve de sürahileri kullanıyorum.

Sadece 15 dk hazırlayabileceğiniz tam ölçülü leziz bir tarif bu. Yanız ben limonatamı 1 gün önceden hazırlayıp limon kabuklarının su ile iyice özleşmesine özen gösteriyorum. Sizler gün içinde tüketmek için hazırlamayı düşünüyorsanız ideal kıvama gelene kadar en az 3 saat bekletmenizi tavsiye ederim. Eklediğim video da kullanılan 1 adet portakal limonatanın renginin daha sarımsı olması içindir. Kafanız karışmasın kullanmak zorunda değilsiniz. Ben hiç portakal kullanmadan harika rengi olan limonatalar yapıyorum. Bu tarifle hiç öyle limon kabuğunu ovmak tülbentten geçirmek gibi ekstra efor gerektiren uğraşlar yok. Son derece pratik ve hızla hazırlama imkanı veren kolay bir tarif. Sonuç olarak harika bir rengi, enfes bir aroması ve leziz bir tadı olan limonata yapmış olacaksınız. Afiyet olsun.
Bilhassa yaz aylarında serinlemek için tercih edilen limonata aslında kış aylarında da dolabımızdan eksik etmememiz gereken bir tat. Gökalp katı gıdaya başladığından beri her öğle ve akşam yemeği öğününde muhakkak taze ya da kurutulmuş meyvalardan yaptığım hoşaf ya da komposto içmiştir. Lakin iki yaşını aştıktan sonra belki biraz yorgunluk belki büyüdüğünü görmemin verdiği yanıltıcı duygu ile bu alışkanlığımızın yerini zaman zaman hazır meyva suları aldı. Amma ve lakin yaz ayları boyunca bizim dolaptan asla eksilmeyen bir tattır limonata. Serinletici ve yemek yemeği kolaylaştırıcı bir yardımcı olmasının dışında çokta faydalı bir içecek.

Bakın limonata nelere iyi geliyor:
Limonatanın faydaları: Kalbi ferahlatır. İdrar söktürür. Hazmı kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür. Damar sertliğini giderir. Mide bulantısını önler. Grip ve nezleye iyi gelir. Diş etlerini kuvvetlendirir. Baş dönmesini durdurur. Damar tıkanıklıklarını açar. Gıda zehirlenmelerini önler. Karaciğer için çok faydalıdır. Böbrek tıkanıklıklarını giderir. Bademcik iltihaplarını geçirir. Felç hastalarına tavsiye edilir. Bağırsak idrar yollarını temizler. Sivilceleri giderir, cilde güzellik katar. Zehirli hayvan sokmalarına karşı panzehirdir.

Memorial Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü'nden Dyt. Yeşim Çelik, "Limonatanın faydaları" hakkında şöyle bir beyanat vermiş.
Annelerin yaz aylarında özellikle çocukları için ilk olarak tercih etmeleri gereken içecek limonata olmalıdır. Limonatanın, diğer narenciye ürünlerine göre, çocukların daha fazla ilgisini çekebileceği, zayıf vücut dirençleri nedeniyle hastalığa yakalanma riski fazla olan çocukların limonata sayesinde rahat bir kış geçirebileceği bilinmelidir. Hazırlanan yemeklerin yanında içilecek, evde hazırlanmış, az şekerli 1 bardak limonata çocukların günlük almaları gereken C vitamini ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaya yardımı olacaktır.


Daha çok yazın tercih edilen limonata, sıcaktan bunaldığımız durumlarda imdadımıza yetişen, tüketim tercihi olarak ilk sırada yer alması gereken bir içecektir. İçerdiği C vitamini sayesinde diğer gazlı ve asitli içeceklere göre besin değeri yüksektir. Bu yüzden limonatayı taze sıkılmış limonun suyuyla hazırlamamız gerekir. Vitamini kaybını önlemek için de hazırlanan limonatalar çok fazla bekletilmeden kısa sürede tüketilmelidir.

Paylaş !

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

 
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...